سایت پارچین مورد حمله سایبری قرار گرفته بود؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره ادعای مطرح شده مبنی بر انفجار تأسیسات گاز پارچین به واسطه هک سیستم‌های رایانه‌ای گفت: تا وقتی به جمع بندی‌ نهایی نرسیم نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حاشیه همایش ملی پدافند شیمیایی که امروز (یکشنبه) برگزار شد، گفت: ما در سازمان پدافند غیرعامل «نظام جامع پدافند شیمیایی کشور» را طراحی کرده‌ایم و در قالب یک اکوسیستم پدافند شیمیایی، در حال اجرایی کردن بخش‌های مختلف آن هستیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان بقیه الله (عج) قطب درمان مصدومیت‌های شیمیایی در کشور است، افزود: مجهزترین اورژانس پدافند شیمیایی غرب آسیا در بیمارستان بقیه الله (عج) قرار دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: کارخانجاتی در کشور تجهیزات حفاظت شیمیایی و بهداشتی را با استانداردهای جهانی تولید می‌کنند و در این زمینه کاملاً خودکفا هستیم.

سردار جلالی با بیان اینکه مباحث شیمیایی باید به صورت منظم آموزش داده و تفهیم شود و به همین دلیل لازم است که رزمایش‌های جدیدی در این زمینه داشته باشیم، گفت: در حوزه مباحث شیمیایی در سال ۹۹ هم رزمایش‌های استانی و هم رزمایش تخصصی در مراکز پرخطر شیمیایی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه آلمان، فرانسه و انگلیس جزو متهمین و شریک جرم صدام در بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه توسط صدام هستند، گفت: پیشنهاد ما تشکیل یک دادگاه بین المللی برای همه کسانی است که در بمباران‌های شیمیایی صدام او را کمک و تجهیز کردند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران پیرامون ادعای اسراییل درباره انجام اقدام سایبری در پارچین و در نتیجه انفجار مخازن گاز در این منطقه، گفت: مباحث سایبری بسیار پیچیده است و باید دقیق تحلیل شود و پس از تحلیل، نتیجه قطعی اعلام شود. در خصوص این موضوع هم تا زمانی که به جمع بندی نهایی نرسیم نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

در گزارش روز جمعه ۲۶ ژوئن روزنامه وال استریت ژورنال، پیرامون انفجار در نزدیکی سایت پارچین در شرق تهران، آمده است: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد. وزارت دفاع ایران گفت این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است. پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال۲۰۰۴ برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد».

به نوشته این روزنامه، انفجار جمعه احتمالاً سؤالاتی را در مورد اینکه این انفجار یک حادثه یا خرابکاری بوده باشد مطرح می‌کند.

وال استریت در ادامه گزارش خود افزود که انفجار بزرگی در سال ۲۰۱۱، بخش‌های وسیعی از زرادخانه بیدگنه در یک پایگاه موشکی در ۳۰مایلی غرب پایتخت را نابود کرد و منجر به کشته شدن ۱۷ نفر از اعضای سپاه پاسداران از جمله حسن مقدم گردید که از مهمترین چهره‌های توسعه برنامه موشکی ایران بود.

شایان توجه است که اوایل ژوئن جاری، کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین قطعنامه این شورا از سال ۲۰۱۲، به محکومیت نظام ایران به‌خاطر همکاری نکردن با تحقیقات آن در زمینه فعالیت‌های اتمی رژیم ایران رأی دادند.

این در حالی است که شمخانی دبیر شورای عالی امنیت رژیم مدعی است که این انفجار، مربوط به یک مخزن گاز صنعتی در حاشیه یکی از مراکز وزارت دفاع بوده و هیچ ارتباطی با تأسیسات نظامی واقع در این منطقه ندارد.