سخنان مشروح چهره های برجسته حزب دموکرات آمریکا در حمایت از بایدن و انتقاد شدید از عملکرد ترامپ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، طی روزهای اخیر در جریان همایش انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا ، چهره های برجسته این حزب سخنان قابل توجهی در حمایت از بایدن و انتقاد شدید از عملکرد ترامپ ایراد نمودند که در ادامه به آن ها می پردازیم :

انتخابات آمریکا؛ جو بایدن رسما نامزد حزب دموکرات شد

در جریان گردهمایی ملی حزب دموکرات جو بایدن رسما به عنوان نامزد حزب در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده است.

در این گردهمایی که به طور مجازی برگزار می شود دو رئیس جمهور سابق، بیل کلینتون و جیمی کارتر، به علاوه کالین پاول وزیر سابق خارجه آمریکا که جمهوری خواه است از آقای بایدن حمایت کردند.

آقای کلینتون گفت که دونالد ترامپ کاخ سفید را به “هرج و مرج” کشانده است.

پای بیل کلینتون به پرونده فساد جنسی شاهزاده انگلیسی باز شد- اخبار ...

درحالی که کمتر از سه ماه تا انتخابات مانده – که برای یک مبارزات انتخاباتی زمانی طولانی به حساب می آید- جو بایدن در نظرسنجی ها از دونالد ترامپ پیش است.

این سومین تلاش آقای بایدن برای کسب نامزدی حزب و اولین موفقیت او در این زمینه است. او درحالی در انتخابات مقدماتی پیروز شد که در ماه فوریه کمپین او در آستانه فروپاشی به نظر می رسید.

بیل کلینتون در دومین شب کنوانسیون ملی حزب با شعار “اهمیت مدیریت” سخنران اصلی بود.

او در این نطق پنج دقیقه ای که از پیش در نیویورک ضبط شده بود گفت: “دونالد ترامپ می گوید ما پیشتاز جهان هستیم. خوب، ما تنها اقتصاد صنعتی عمده جهان هستیم که نرخ بیکاری در آن سه برابر شده.”

“در چنین برهه ای، دفتر رئیس جمهور باید مرکز فرماندهی باشد. در عوض مرکز توفان است. فقط هرج و مرج می بینیم.”

پیشتر در روز اول این گردهمایی مجازی میشل اوباما بانوی اول سابق و سناتور برنی سندرز رقیب سابق آقای بایدن در انتخابات مقدماتی سخنرانی کردند.

تمامی سخنرانان بر این موضوع تمرکز داشته اند که دونالد ترامپ در بحران جاری رئیس جمهور مناسبی نیست و آقای بایدن بهترین شخص برای حل مشکلات در داخل و خارج است.

کالین پاول گفت که آقای بایدن شریک “ارزش هایی است که من در دوران جوانی در برانکس جنوبی و هنگام خدمت در ارتش آموختم.”

او که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر وزیر خارجه بود گفت از جو بایدن حمایت می کند چون “باید این ارزش ها را به کاخ سفید بازگردانیم.”

آقای پاول در ماه ژوئن آقای ترامپ را دروغگو خطاب کرده و از جو بایدن حمایت کرده بود.

آقای پاول یکی از بیش از ده جمهوری خواهی است که از جو بایدن حمایت کرده اند.

جان کیسیک فرماندار سابق اوهایو از جمله چهره های این حزب است که در این انتخابات از دموکرات ها اعلام حمایت کرده اند.

سیندی مکین، همسر سناتور فقید جان مکین، هم در این شب درباره دوستی همسرش با جو بایدن صحبت کرد.

جان کری وزیر خارجه در دولت باراک اوباما هم در این گردهمایی مجازی به رهبری آقای ترامپ حمله کرد.

جان کیسیک فرماندار سابق اوهایو که جمهوری خواه است با سخنرانی در این گردهمایی از بایدن حمایت کرد

او درک جو بایدن از مسائل جهانی را ستود و گفت که او می داند “نمی توان هیچ یک از این مسائل را بدون گردهم آوردن کشورها حل کرد.”

آقای ترامپ در توییتر به جمهوری خواهانی که از او انتقاد دارند تاخت و به ارائه چهره ای از جو بایدن به عنوان بازیچه دست رادیکال های چپگرا ادامه داد.

اوباما: ترامپ در مقام ریاست‌جمهوری جا نیفتاده و رشد نکرده است

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در همایش انتخاباتی حزب دموکرات این کشور دونالد ترامپ را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت، او با “ریاست جمهوری” مانند یک شو تلویزیونی برخورد می‌کند”.

شامگاه چهارشنبه ۲۹ مرداد (۱۹ اوت) سومین روز همایش انتخاباتی حزب دموکرات آمریکا در فضای مجازی و از طریق ویدیویی برگزار شد.

اوباما از نامزدی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا حمایت ...

اگر چه نقطه اوج سومین روز این گردهمایی معرفی رسمی کامالا هریس به عنوان معاون جو بایدن در صورت پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری بود، اما سخنرانی تند و انتقاد‌آمیز باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

اوباما در نطق خود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد و او را متهم کرد که “با مقام خود مانند یک شو تلویزیونی رفتار می‌کند تا به توجهی که تشنه آن است، دست یابد”.

او تصریح کرد که ترامپ “در این مقام جا نیافتاده و رشد نکرده است، چون از توانایی لازم برخوردار نیست”.

اوباما دونالد ترامپ را برای منصب ریاست‌جمهوری آمریکا “عمیقا نامناسب” خواند و در اظهارنظری که از سوی خبرگزاری رویترز “به طور غیرمعمولی تند” ارزیابی شده است، گفت که ترامپ از کاخ سفید جز برای منافع خود و دوستانش برای کمک به هیچ کسی استفاده نکرده است.

اوباما ضمن اشاره بر پیامدهای سنگین این ناتوانی از اهمیت ویژه انتخابات ۳ نوامبر سخن گفت و هشدار داد: «این دولت نشان داده که وقتی نیاز به پیروزی داشته باشد، دموکراسی ما را هم برخواهد چید».

ترامپ در پی انتشار نخستین جزییات مربوط به سخنرانی اوباما واکنش نشان داده و در کاخ سفید گفت که او [ترامپ]، “به خاطر وضعیت وحشتناکی که اوباما برای آمریکاییان به جای گذاشته، انتخاب شد”.

اوباما علیرغم حملات متعدد ترامپ تا کنون کوشیده بود که موضعی خویشتندارانه اتخاذ کرده و از ابراز انتقادات تند علیه او پرهیز کند. روسای جمهوری آمریکا معمولا فردی را که جانشین‌شان شده ا‌ست، مورد انتقادات شدید‌الحن قرار نمی‌هند.

اوباما اما در همایش انتخاباتی دموکرات‌ها راهی دیگر در پیش گرفته و در ارتباط با تغییر رویکرد خود گفت: «ما در زمانی عادی به سر نمی‌بریم. به همین خاطر هم میل دارم در نهایت صراحت درباره اهمیت انتخابات درپیش صحبت کنم، چون مسئله بر سر [حفظ] دموکراسی است».

او تصریح کرد: «من امید داشتم که دونالد ترامپ به خاطر مصالح کشورمان هم که شده، علاقه‌ای به جدی گرفتن این مقام نشان دهد، وزنه و اهمیت این مقام را حس کند و به حرمت دموکراسی که وظیفه حفظ آن به او سپرده شده است، پی ببرد، اما او چنین کاری نکرد.»

اوباما شهروندان آمریکا را فراخواند تا با رأی خود سبب شوند تا “اصول و پایه‌های دموکراسی” پایدار بمانند. به گفته او، دقیقا سرنوشت دموکراسی آمریکا در گرو انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است.

اوباما در نطق خود همچنین به مسئله پاندمی کرونا پرداخت و گفت، در دوران ریاست جمهوری ترامپ نه تنها ۱۷۰ هزار نفر در آمریکا جان خود را بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست دادند، بلکه میلیون‌ها نفر نیز بیکار شده‌اند.

او جمهوری‌خواهان را مسئول آن دانست که “وجهه آمریکا در جهان خدشه‌دار شده و نهادهای دموکراسی در این کشور با تهدیدی بی‌سابقه روبرو هستند”.

دموکرات‌های آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) جو بایدن را به طور رسمی به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرده بودند. این انتخابات در تاریخ ۳ نوامبر امسال برگزار می‌شود.

آمادگی هیلاری کلینتون برای کار کردن با بایدن

وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعلام کرد، اگر نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر پیروز شود، کار کردن در دولت وی را بررسی می‌کند.

آمادگی هیلاری کلینتون برای کار کردن با بایدن

به گزارش یاهو نیوز، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفت: آماده‌ام تا هر طور می‌توانم در این راه کمک کنم چرا که فکر می‌کنم این لحظه‌ای است که هر آمریکایی بدون در نظر گرفتن جناح، اعتقادات، سن، نژاد و جنسیتش باید برای ترمیم کشورمان دست بکار شود.

وی در جریان سخنرانی در نشست مجازی “نوزدهمین نشست نمایندگان” گفت: اگر از شما خواسته شود خدمت کنید، بدون شک باید آن را در نظر بگیرید.

هیلاری کلینتون با یک مبارزه دشوار برای بدست آوردن تاییدیه سنا تحت کنترل جمهوری‌خواهان مواجه خواهد بود. جمهوری‌خواهان کلینتون را در دوران تصدی‌اش به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا و پس از آن به شدت محکوم کرده‌اند. نحوه عملکرد و مدیریت وی در موضوع حمله به یکی از دفاتر دیپلماتیک آمریکا در بنغازی لیبی و دیگر موضوعات حساسیت و توجه شدید جمهوری‌خواهان را به خود جلب کرده است.‌

هیلاری کلینتون ضمن تحسین کامالا هریس، سناتور دموکرات از ایالت کالیفورنیا به خاطر پیوستن به جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر به عنوان معاون وی، توصیه‌هایی نیز برای رسانه‌ها و مطبوعات داشت.

وی گفت: با توجه به حضور کامالا به عنوان معاون جو بایدن، همچنان امیدوارم پوشش خبری از نامزدی زنان برای پست ریاست جمهوری یا معاونت رئیس جمهور کمتر جنسیت‌گرایانه، احساساتی و در راستای کم اهمیت نشان دادن باشد.

کلینتون افزود: اگر بایدن و کامالا بتوانند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و مایک پنس، معاونش را شکست دهند یک آشفتگی کامل را به ارث خواهند برد. به نظر من جو بایدن و کامالا دوشادوش یکدیگر برای روزهای بسیار طولانی و شب‌های بسیار کوتاه کار کردن برای اصلاح هر چه سریع‌تر و در حد امکان اوضاع کاملا آماده هستند.

متن کامل سخنرانی میشل اوباما در حمایت از بایدن


سخنرانی میشل اوباما بانوی اول سابق آمریکا در شب اول کنوانسیون ملی حزب دموکرات آمریکا با واکنش تند ترامپ مواجه شده است. اوباما در این سخنرانی از کاندیداتوری جو بایدن دموکرات برای انتخابات سه ماه آینده‌ی آمریکا حمایت کرده بود که رقیب ترامپ جمهوری‌خواه است.

 ترجمه‌ی کامل این سخنرانی به نقل از صفحه‌ی فاطمه حقیقت‌جو در در پی می‌آید:

بایدن، همسر اوباما را هم وارد مبارزه با ترامپ کرد


عصر همگی بخیر. شرایط سختی است و همه آن را به اشکال متفاوتی احساس می‌کنند. من می دانم که بسیاری از افراد تمایلی به بحث در مورد سیاست در حال حاضر یا به طور کلی علاقه به سیاست ندارند. باور کنید من این را درک می‌کنم. اما من امشب اینجا هستم چون من با تمام وجودم عاشق این کشورم. این برای من رنج آور است وقتی می‌بینم افراد بسیاری آسیب دیده‌اند.
من بسیاری از شما را ملاقات کرده‌ام و داستانهای شما را شنیده‌ام و از طریق شما، من رؤیاها و وعده‌های این کشور را دیده‌ام. و به لطف بسیاری از کسانی که پیش از من آمدند، به لطف زحمت و عرق و خون آنها، توانستم خودم آن رویا را زندگی کنم.
این داستان آمریکاست. همه آن مردمی که در زمان خود بسیار ایثار کردند و بر سختی‌ها غلبه کردند زیرا آنها چیزی بیشتر می‌خواستند، زندگی بهتر برای فرزندانشان زیبایی‌های زیادی در آن داستان وجود دارد. درد و رنج های زیادی هم دارد، سختی‌های بسیار و بی عدالتی و کارهای زیادی باقی مانده است که باید انجام دهیم. و اینکه در انتخابات، چه کسی را به عنوان رئیس جمهورمان خود انتخاب می‌کنیم، تعیین می‌کند که آیا ما آن سختیها و ایثار گذشتگان را محترم می دانیم یا بر آن بی عدالتی غلبه می‌یابیم و امکان اتمام کار ناتمام گذشتگان را زنده نگاه می‌داریم.
من یکی از معدود افراد زنده‌ای هستم که بلاواسطه قدرت بسیار زیاد ریاست جمهوری را دیده‌ام. و بگذارید یک بار دیگر به شما بگویم: این کار سخت است. این امر مستلزم قضاوت شفاف، تسلط بر موضوعات پیچیده و رقابتی، وفاداری به حقایق و تاریخ، داشتن یک قطب نمای اخلاقی و توانایی شنیدن است – و یک باور همیشگی که هریک از ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ نفری که در این کشور زندگی دارای معنا و ارزش هستند.
سخنان رئیس جمهور قدرت جابجایی بازارها را دارد. آن‌ها می‌توانند جنگ را شروع کنند. یا بانی صلح باشند. آن‌ها می‌توانند فرشتگان بهتر ما را احضار کنند یا بدترین غرایز ما را بیدار کنند. به عبارت ساده، شما نمی‌توانید روش خود را به شکل تقلبی از طریق ریاست جمهوری پیش ببرید.
همانطور که قبلاً گفتم، رئیس جمهور بودن اینکه شما چه کسی هستید را تغییر نمی‌دهد، بلکه چهره واقعی شما را آشکار می‌کند. خوب البته، انتخابات ریاست جمهوری چهره ما را نیز آشکار کند. و چهار سال پیش، افراد زیادی تصمیم گرفتند باور کنند که رأی‌شان اهمیتی ندارد. شاید این پدیده به آنها تلقین شده بود. شاید آنها فکر کرده‌اند که نتیجه نزدیک نخواهد بود. شاید احساس کردند که موانع شیب دار و سخت است. به هر دلیلی که باشد، در پایان، آن گزینه‌ها کسی را به کاخ ریاست جمهوری فرستاد که انتخابات عمومی را با ۳،۰۰۰،۰۰۰ اختلاف آرا باخت.
در یکی از ایالت‌هایی که نتیجه انتخابات را تعیین کردند، اختلاف رأی برنده به‌طور متوسط فقط ۲ رأی در هر حوزه انتخاباتی بود و همه ما با عواقب آن زندگی می‌کنیم.
وقتی دوره ریاست جمهوری همسرم و معاون اولی جو بایدن به پایان رسید، اشتغالزایی رکوردداری داشتیم. ما حق دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی را برای ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ نفر ایجاد کردیم. ما در سراسر جهان مورد احترام قرار گرفتیم و متحدان خود را برای مقابله با تغییرات آب و هوا گرد هم آوردیم. و رهبران ما با دانشمندان دست به دست هم دادند و ابولا تبدیل به پدیده همه گیری جهانی نشد.
چهار سال بعد، وضعیت این ملت بسیار متفاوت است. بیش از ۱۵۰،۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. و اقتصاد ما قربانی شده است؛ به دلیل ویروسی که این رئیس جمهور برای مدت طولانی آن را کمرنگ جلوه داد. این باعث شده میلیون‌ها انسان بیکار شوند. خیلی‌ها بیمه‌های بهداشتی خود را از دست داده‌اند. بسیاری نیز در تأمین نیازهای اساسی مانند غذا و اجاره مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند. اجتماعات زیادی نیز با این مسئله که آیا و چگونه با خیال راحت مدارسمان را باز کنند، دست و پنجه نرم می‌کنند.
در سطح بین المللی، ما نه تنها به توافق نامه‌های که همسرم به سرانجام رساند، بلکه به اتحادهایی که توسط روسای جمهوری چون ریگان و آیزنهاور نیز پیگیری شد، پشت کرده‌ایم.
 و در اینجا در خانه، همانطور که جورج فلوید، برونا تیلور، و یک لیست بی پایان از افراد رنگین پوست بی گناه همچنان به قتل می‌رسند، این واقعیت ساده را که زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد، هنوز مورد تمسخر بالاترین مقام این کشور است.
زیرا هر وقت چشم امید به کاخ سفید برای رهبری یا تسلی خاطر و یا هر شکلی از ثبات می‌دوزیم، در عوض، هرج و مرج، اختلاف و فقدان همدلی کامل را مشاهده می‌کنیم.
همدلی: این چیزی است که اخیراً زیاد به آن فکر می‌کنم. توانایی درک مسائل از دریچه نگاه نفر دیگر، به رسمیت شناختن اینکه تجربه شخصی دیگری نیز دارای ارزش است. اغلب ما بدون فکر کردن این کار را انجام می‌دهیم. اگر کسی را دیدیم که رنج می‌برد یا در سختی و دشواری است، قضاوت نمی‌کنیم. ما به خاطر خدا و در راه خیر کمک و رسیدگی می‌کنیم. درک این مطلب کار سختی نیست. این همان چیزی است که ما به فرزندانمان می‌آموزیم.
و مانند بسیاری از شما، باراک و من تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا در دخترانمان بنیان اخلاقی محکم ایجاد کنیم تا ارزش‌هایی را که والدین و مادربزرگ‌هایمان به ما آموخته‌اند را به آنها منتقل کنیم. اما در حال حاضر، بچه‌ها در این کشور می‌بینند که چه اتفاقی می افتد، وقتی ما رفتار همدلانه نسبت به یکدیگر نشان نمی‌دهیم. آن‌ها با نگاهی به پیرامونشان به این سؤال فکر می‌کنند که آیا ما در تمام این مدت درباره اینکه ما کی هستیم و ارزش‌های واقعی ما چیست، به آنها دروغ گفته‌ایم؟
آن‌ها می‌بینند که مردم در فروشگاه‌های مواد غذایی فریاد می‌زنند و حاضر نیستند ماسکی بپوشند، تا همه ما در سلامت باشیم. آن‌ها افرادی را می‌بینند که به پلیس علیه افراد سیاه پوستی که مشغول زندگی خودشان هستند به صرف رنگ پوست شکایت می‌کنند. آن‌ها افرادی که حس برتری جویی محقانه پنداری را می‌بینند که می‌گوید فقط برخی از افراد مشخص متعلق به اینجا هستند و این خودخواهی خوب است و برنده همه چیز است چون تا زمانی که شما آن بالا باشید، مهم نیست که چه اتفاقی برای دیگران می افتد. آن‌ها می‌بینند که چه اتفاقی می افتد وقتی که فقدان همدلی منجر به گسترش خوار پنداری و نگاه تحقیر آمیز به دیگران می‌شود.
آن‌ها رهبران ما را می‌بینند که در حالی که کسانی که کمپین برتری سفید پوست را راه انداختند را تحسین می‌کنند، به هموطنان دیگر برچسب دشمن بودن می‌زنند. آن‌ها وحشت زده، کودکانی که از خانواده‌هایشان جدا شده و در قفس انداخته می‌شوند، اسپری فلفل و گلوله‌های لاستیکی علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز استفاده می‌شوند تا رییس جمهور بتواند عکس نمایشی (مقابل کلیسا) بگیرد را مشاهده می‌کنند.
متاسفانه، این آمریکا است که برای نسل بعدی در معرض نمایش است. ملتی که نه تنها در امور سیاستگذاری بلکه در مورد حوزه اخلاق و شخصیت نیز بشدت ضعیف عمل می‌کند. و این نه فقط ناامید کننده است، بلکه کاملاً خشم آمیز نیز هست. زیرا من نیکی و احترام را که در خانه‌ها و محلات در سراسر این کشور وجود دارد، می‌شناسم.
و من می دانم صرف نظر از نژاد، سن، مذهب یا سیاست ما، هنگامی که درهای هیاهو و ترس را می‌بندیم و قلبهایمان را واقعاً باز می‌کنیم، می دانیم که آنچه در این کشور می‌گذرد درست نیست. این کسی نیست که ما می‌خواهیم باشیم.
خب پس حالا ما باید چه کنیم؟ استراتژی ما چیست؟ در طول چهار سال گذشته، بسیاری از مردم از من پرسیده‌اند، آیا جمله «وقتی دیگران رفتار زشت و دور از شان و تحقیر آمیز نشان می‌دهند ما باید رفتار اخلاقی نشان دهیم» هنوز هم واقعاً کار می‌کند؟” پاسخ من: رفتار اخلاقی و عزتمندانه، تنها کاری است که اثربخش است، زیرا وقتی ما نیز رفتار دور از شان نشان دهیم، وقتی از همان شیوه‌های تحقیرآمیز و توهین به دیگران استفاده کنیم، ما فقط بخشی از هیاهوهای زشت می‌شویم که همه چیز را دارد غرق می‌کند. خودمان را تخریب می‌کنیم. ما به تمام آن چیزهایی که براش مبارزه می‌کنیم، بی ارزش و کوچک می‌کنیم.
اما روشن باشیم: اخلاقی عمل کردن و بالا رفتن، به معنای لبخند زدن و گفتن چیزهای خوب در مواجهه با شرارت و ظلم نیست. بالا رفتن به معنای گذر از مسیر سخت‌تر است. این به معنای چهار دست و پا رفتن و به سختی از کوه بالا رفتن است تا به قله کوه برسیم. اخلاقی عمل کردن یعنی به معنای ایستادگی در برابر نفرت است در حالی که به یاد می‌آوریم که ما یک ملت زیر سایه خدا هستیم و اگر می‌خواهیم زنده بمانیم، باید راهی برای زندگی مشترک و همکاری مشترک با وجود تفاوت‌هایمان پیدا کنیم.
بالا رفتن به معنای هویدا کردن بسته‌های دروغ و بی اعتمادی با تنها چیزی است که می‌تواند ما را آزاد کند: حقیقت صریح، سرد و سخت.
بنابراین بگذارید تا آنجا که می‌توانم صادق و روشن باشم. دونالد ترامپ رئیس جمهور غلطی برای کشور ما است. او بیش از حد کافی وقت داشته است برای اثبات اینکه او می‌تواند کار ریاست جمهوری را انجام دهد، اما او به وضوح دچار تخیل است. او نمی‌تواند از پس شرایط دشوار امروز برآید. به‌سادگی، او نمی‌تواند کسی باشد که ما به او نیاز داریم تا برای ما باشد. همینه که هست.
 حالا، می‌فهمم که پیام من توسط برخی افراد شنیده نمی‌شود، چرا که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که عمیقاً شکاف و دودستگی درش ایجاد شده است و من یک زن سیاه پوست هستم که در کنوانسیون دموکراتها صحبت می‌کنم. اما تا به اکنون تعداد قابل توجهی از شما من را می‌شناسید. شما می دانید که من آنچه که احساس می‌کنم را به شما می گویم. شما می دانید که من از سیاست متنفرم. اما شما همچنین می دانید که من به این ملت اهمیت می‌دهم. شما می دانید که چقدر به همه فرزندانمان اهمیت می‌دهم.
بنابراین اگر یک چیز را از سخنان امشب من گرفتید، این است: اگر فکر می‌کنید که احتمالاً چیزها بدتر نشود، به من اعتماد کنید، بدتر هم می‌شوند؛ اگر در این انتخابات تغییری ایجاد نکنیم. اگر ما امیدی به پایان دادن به این هرج و مرج داریم، ما باید به جو بایدن رأی دهیم، به گونه‌ای که زندگی ما به آن بستگی داشته باشد.
من جو را می‌شناسم او مردی بسیار نجیب و با ایمان است. او معاون رئیس جمهور فوق العاده ای بود. او برای نجات اقتصاد، کنترل همه گیری و رهبری کشور ما می‌داند چه کاری لازم است. و او گوش شنوا دارد. او حقیقت را خواهد گفت و به علم اعتماد خواهد کرد. او برنامه هوشمندانه‌ای را تهیه خواهد کرد و تیم خوبی را مدیریت خواهد کرد. او کشور را اداره خواهد مانند فردی که طوری زندگی کرده که همه ما می‌توانیم شرایط آن زندگی را لمس و درک کنیم.
وقتی کودک بود، پدر جو شغلش را از دست داد. وقتی سناتور جوان بود، جو همسر و دختر بچه خود را از دست داد. و هنگامی که او معاون رئیس جمهور شد، پسر محبوب خود را از دست داد. بنابراین جو غم و اندوه نشستن روی میزی با جای خالی عزیزان را می‌شناسد، به همین دلیل او وقت خود را اینگونه آزادانه به والدین سوگ دیده می‌سپارد. جو زندگی در سختی و مصیبت را درک کرده است، به همین دلیل است که او شماره تلفن شخصی خود را به بچه‌هایی می‌دهد تا بر لکنت زبان خود غلبه کنند.
زندگی او نمونه‌ای از برخاستن و غلبه بر دشواریها است. او همان روش را با همان شور و اشتیاق برای ارتقا و پیشبرد همه ما بکار خواهد گرفت. وی برای بهبودی و پیشبرد ما کمک خواهد کرد.
خب، جو رییس جمهور بی عیب و نقصی نیست. و او اولین کسی است که این را به شما می‌گوید، اما هیچ نامزد کامل و بی عیب وجود ندارد، رئیس جمهور عالی هم وجود ندارد. و توانایی یادگیری و رشد دارد. ما در وی نوعی فروتنی و بلوغ می‌یابیم که در حال حاضر بسیاری از ما آرزو می‌کنیم. زیرا جو بایدن در تمام زندگی خود به این ملت خدمت کرده است، بدون این که هیچگاه فراموش کند که چه کسی است. اما بیش از آن، او هرگز فراموش نکرده که همه ما که هستیم. همه ما.
جو بایدن می‌خواهد همه بچه‌های ما به یک مدرسه خوب بروند، وقتی بیمار هستند به پزشک مراجعه کنند، زندگی در سیاره‌ای سالم و برای تحقق همه اینها برنامه دارد. جو بایدن می‌خواهد همه بچه‌های ما، صرف نظر از آنکه ظاهرشون چگونه است، بتوانند بدون نگرانی از آزار و اذیت، دستگیری یا کشته شدن از خونه بیرون بروند. او می‌خواهد همه بچه‌های ما بتوانند بدون ترس از گلوله خوردن به سینما یا کلاس ریاضی بروند. او می‌خواهد که همه بچه‌های ما با رهبرانی بزرگ شوند که فقط به فکر خدمت به خودشان و یاران ثروتمندشان نباشند، رهبرانی که یک شبکه امنی برای افرادی که با شرایط سخت روبرو هستند، فراهم کنند.
و اگر ما فرصتی برای دستیابی به هر یک از این اهداف می‌خواهیم، هر یک از این اصلی‌ترین نیازهای اولیه جامعه کارآمد داشته باشیم، باید به جو بایدن رأی بدهیم به تعداد زیادی که نتواند نادیده گرفته شود. از آنجا که در حال حاضر، افرادی که می‌دانند نمی‌توانند در انتخابات منصفانه پیروز شوند، هر کاری انجام می‌دهند تا مانع رأی ما شوند. آن‌ها در حال تعطیلی شعب رأی گیری در محلات اقلیت نشین هستند. آن‌ها لیست‌های رأی دهنده‌ها را دارند از بین می‌برند. آن‌ها افرادی را برای ترساندن رأی دهندگان می‌فرستند، و در مورد امنیت صندوقهای رایمان دروغ می گویند. این تاکتیک‌ها چیز جدیدی نیست.
اما این زمان آن نیست که در اعتراض یا بازی با نامزدهایی که شانس پیروزی ندارند، از دادن رأی خودداری کنیم. ما باید رأی بدهیم همانطور که در گذشته و در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ رأی دادیم. ما باید با همان شور و امید را به جو بایدن ابراز کنیم. ما باید زودتر در صورت امکان حضوری رأی دهیم. امشب باید رأی پستی خود را درخواست کنیم و بلافاصله رأی پستی‌مان را ارسال و پیگیری کنیم تا مطمئن شویم که آنها دریافت کرده‌اند. و بعد، مطمئن شویم که دوستان و خانواده‌های ما همین کار را می‌کنند.
ما باید کفش راحتی خود را بپوشیم، ماسک خود را بپوشیم، یک شاممان را بسته بندی کنیم و شاید صبحانه نیز همراه داشته باشیم، و حاضر باشیم اگر مجبور شدیم تمام شب در صف رأی دادن بایستیم.
نگاه کنید، امسال ما کلی فداکاری کردیم. بسیاری از شما مسافت‌های طولانی طی می‌کنید، حتی وقتی که خسته شدید، شجاعت غیرقابل تصور دارید که بتوانید آن خراش‌ها را پوشانده و به عزیزان ما فرصت مبارزه دهید. حتی وقتی مضطرب هستید، آن بسته‌ها را تحویل می‌دهید، آن قفسه‌ها را پر می‌کنید و تمام کارهای اساسی را انجام می‌دهید تا همه ما بتوانیم به جلو حرکت کنیم.
حتی وقتی همه این احساس می‌کنید بار سنگینی به دوش می‌کشید، والدین شاغل حتی بدون دسترسی به مهدکودک همه این کارها را انجام می‌دهند. معلمان خلاقیت به خرج می‌دهند تا بچه‌های ما هنوز بتوانند یاد بگیرند و رشد کنند. جوانان ما به سختی در حال تلاش برای پیگیری رویاهای خود هستند.
 و هنگامی که نژادپرستی وحشتناک و سیستماتیک کشور و وجدان ما را شوکه کرد، میلیون‌ها آمریکایی در هر سنی، هر پیشینه‌ای در حمایت از همدیگر به پا خواستند و تظاهرات کردند، و فریاد عدالت خواهی و پیشرفت را سر دادند.
این همان کسی است که ما هنوز هستیم: انسان‌های دلسوز، انعطاف پذیر و فروتن که سرنوشتشان به یکدیگر پیوند خورده است. و اکنون زمان زیادی گذشته است تا یکبار دیگر رهبران ما حقیقت را بازتاب دهند.
بنابراین، این وظیفه ماست که صداها و آراء خود را به سیر تاریخ اضافه کنیم و نظر قهرمانانی مثل جان لوئیس را تکرار کنیم گفت: “وقتی چیزی را دیدید که درست نیست، باید چیزی بگویید. شما باید کاری انجام دهید. ” این واقعی‌ترین شکل همدلی است: نه فقط هم‌حسی، بلکه با انجام دادن کاری. نه فقط برای خودمان یا بچه‌هایمان بلکه برای همه، برای همه بچه‌هایمان.
و اگر می‌خواهیم امکان پیشرفت را در زمان خود زنده نگه داریم، اگر می‌خواهیم بعد از این انتخابات به چشم فرزندان خود نگاه کنیم، باید مجدداً جایگاه خود را در تاریخ آمریکا بازگو کنیم. و ما باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا دوست من، جو بایدن، را به عنوان رئیس جمهور بعدی ایالات متحده انتخاب کنیم.
با تشکر از همه شما. خدا برکت دهد.

در نخستین روز مجمع ملی دموکرات ها انجام شد؛ حمایت قاطع سندرز از بایدن و انتقاد صریح از اقدامات ترامپ

در نخستین روز از کنوانسیون (مجمع) ملی حزب دموکرات آمریکا، «برنی سندرز» حمایت قاطع خود را از «جو بایدن» اعلام کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، سناتور «برنی سندرز» که تا چند ماه قبل رقیب جو بایدن محسوب می‌شد، روز گذشته و در نخستین روز از مجمع ملی حزب دموکرات، حمایت قاطع خود را از نامزدی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر اعلام کرد.

حمایت قاطع سندرز از بایدن و انتقاد صریح از اقدامات ترامپ

سندرز به نمایندگی از دموکرات‌های ترقی‌خواه بر حمایت از بایدن تاکید کرد و گفت ملت بزرگ ما در یک زمان بی‌سابقه به سر می‌برند. ما با یک بحران سلامت عمومی از ۱۰۰ سال گذشته و یک سقوط اقتصادی از زمان رکود بزرگ مواجه هستیم، ما در حال مبارزه با یک نژادپرستی سیستمی و تهدیدهای بی شمار سیاره ما ناشی از تغییرات آب و هوایی هستیم.

سندرز همچنین بار دیگر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را آماج حملات لفظی خود قرار داد و گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست که ۴۶۷ نفر میلیاردر در دوران همه گیری (بیماری کووید ۱۹) ۷۳۱ میلیارد دلار بر ثروتشان اضافه شده باشد درحالی که ۳۰ میلیون آمریکایی شغل خود را از دست داده اند و با گرسنگی و همچنین تخلیه منازل مواجه هستند. اکنون بیشتر از همیشه ما به اقتصادی نیاز داریم که برای همه کارساز باشد نه فقط یک درصد. سنا باید اقدام کند.

مجمع ملی دموکرات‌ها شامگاه دوشنبه در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین به شکل مجازی برگزار شد و برخی داوطلبان مقدماتی حزب دموکرات بار دیگر سخن گفتند و تاکید کردند که بایدن-هریس می‌توانند ترامپ را در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال شکست دهند.

جان کری :ترامپ مطمئنا در انتخابات شکست خواهد خورد / بدتر از شکست انتخاباتی شکست مکانیسم ماشه او است / ترامپ به حیثیت آمریکا در دنیا لطمه زده است

وزیر خارجه اسبق آمریکا سه‌شنبه گفته که رئیس‌جمهور فعلی این کشور باعث لطمه به حیثیت آمریکا در دنیا شده است.

«جان کری»، وزیر خارجه اسبق آمریکا سه‌شنبه گفت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به اعتبار این کشور در دنیا لطمه وارد کرده است.

در مورد جان کری در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

به نوشته «واشنگتن‌تایمز» جان کری در یک مصاحبه مجازی با خبرنگاران گفت: «آنچه دونالد ترامپ وارث آن بود یک اقتصاد رو به رشد و دنیایی از احترام بود و او اینها را به یک دنیای پرهرج و مرج به معنی واقعی کلمه تبدیل کرد و حالا کشور ما و دنیا به این دلیل در معرض خطرات بیشتری قرار دارد.»

وزیر خارجه اسبق آمریکا اضافه کرد فقدان رهبری از سوی کاخ سفید به ایجاد تفرقه در میان ملت آمریکا منجر شده و باعث ایجاد خلأ قدرت در دنیا شده است.»

کری ضافه کرد: «برای اولین بار تا آنجا که من می‌توانم به عنوان یک فرد عادی می‌توانم به خاطر بیاورم، ایالات متحده آمریکا رهبر دنیای آزاد نیست. در حال حاضر دنیا با نبود رهبر جهان آزاد روبرو است.»

جان کری یکی از مخالفان سرسخت دولت ترامپ است. ترامپ، سال ۲۰۱۷ از توافق هسته‌ای برجام که کری در مذاکره بر سر آن نقش داشت خارج شد.

دونالد ترامپ از سوی دیگر، جان کری و دولت باراک اوباما را به نرمش در برابر ایران متهم کرده و گفته به دنبال توافقی جدید با ایران است.

اخیراً «آنتونی بلینکن»، مشاور «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم گفته بایدن در صورت ورود به کاخ سفید به دنبال عقد «توافق طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر» با ایران خواهد بود.

توافق «طولانی مدت» و «قوی‌تر» از جمله اصلی‌ترین خواسته مخالفان توافق هسته‌ای برجام از جمله دونالد ترامپ بود. ترامپ دو سال پیش با بیان اینکه برخی از مفاد توافق هسته‌ای برجام منقضی می‌شوند به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد و گفت به دنبال دستیابی به توافقی قوی با محدودیت‌های هسته‌ای دائمی علیه ایران است.   

بسیاری از کارشناسان روابط بین‌الملل اختلافات میان احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در سیاست‌گذاری در خصوص ایران را صرفاً تاکتیکی می‌دانند. 

دولت آمریکا بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» و یا ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه روی آورده است. 

با این وجود، دونالد ترامپ که وعده می‌داد با اجرای سیاست‌های سختگیرانه علیه ایران می‌تواند این کشور را برای عقد توافقی بهتر پای میز مذاکره بیاورد به دلیل ناکام ماندن برنامه‌هایش در قبال ایران علی‌رغم تشدید تنش‌ها، در آمریکا تحت فشار قرار گرفته است.

پلوسی: آمریکا با بدترین فاجعه و بحران رو به روست


نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی در گردهمایی سالانه حزب دموکرات در سال ۲۰۲۰ گفت: آمریکا با بدترین فاجعه و بحران بهداشتی – اقتصادی تاریخ خود مواجه است.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر از دونالد ترامپ و میچ مک کانل به شدت انتقاد کرد.

واکنش عجیب نانسی پلوسی هنگام سخنرانی ترامپ+ فیلم

به گزارش سی ان ان‏، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی در گردهمایی سالانه حزب دموکرات در سال ۲۰۲۰ گفت: آمریکا با بدترین فاجعه و بحران بهداشتی – اقتصادی تاریخ خود مواجه است.

پلوسی ابتدا به طرح‌هایی اشاره کرد در مجلس نمایندگان برای برخورد با تبعیض نژادی‏، خشونت با سلاح، افزایش حقوق و … طرح هایی به تصویب رسیده و برای بررسی بیشتر و تبدیل شدن به قانون به مجلس سنا فرستاده شده است. رئیس مجلس نمایندگان افزود این طرح‌ها و لوایح در مجلس سنا با مخالفت میچ مک کانل (رئیس اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا) و دونالد ترامپ‏، رئیس جمهور روبرو شده اند.

نانسی پلوسی گفت: «کشور ما با بدترین فاجعه و بحران بهداشتی – اقتصادی تاریخ خود روبروست. بیش از پنج میلیون آمریکایی به ویروسی کرونا مبتلا شده و بیش از ۱۷۰ هزار نفر نیز جان شان را از دست داده اند. قانونی که سه ماه پیش تصویب کردیم برای محافظت از معیشت‏ و جان مردم و آینده‌ی دموکراسی در کشور ضروری بود. اما چه کسی بر سر راه تصویب این قانون ایستاده است؟ میچ مک کانل و دونالد ترامپ!» آن‌ها به جای نابود کردن ویروس (کرونا) دارند تلاش می‌کنند قانون خدمات درمانی مقرون به صرفه را از بین ببرند.»

وی افزود: «در جایگاه رئیس مجلس نمایندگان‏، بی توجهی دونالد ترامپ به حقایق را از نزدیک شاهد بوده ام؛ حقایقی که به خانوار‌های کارگری و بویژه به زنان مربوط می‌شود. بی توجهی نه فقط در رفتار ترامپ بلکه در سیاست‌های او در زمینه‌ی حقوق و سلامت زنان نهادینه شده است. اما ما چیزی را می‌دانیم که او نمی‌تواند درکش کند و آن اینکه وقتی زنان موفق شوند آمریکا موفق می‌شود و به همین علت است که ما داریم برای بدست آوردن جایگاه ملی زنان در آمریکا تلاش می‌کنیم و باز هم چه کسانی سر راهمان قرار دارند: میچ مک کانل و دونالد ترامپ!»

نانسی پلوسی در پایان، از مردم آمریکا خواست در انتخابات ماه نوامبر به جو بایدن رای بدهند. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) برگزار شود.

وندی شرمن: ترامپ، به جای ایران، آمریکا را در کل جهان منزوی کرد

وندی شرمن» از عملکرد ترامپ درباره برجام انتقاد کرد | خبرگزاری بین ...

معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما در مصاحبه با ام اس ان بی سی: نظر من این است که رئیس جمهور به جای منزوی کردن ایران، بار دیگر آمریکا را در کل جهان منزوی کرد. ما منتظر وزیر خارجه، پمپئو، هستیم تا اظهارات خود را بیان کند.

اروپا، روسیه، چین، هیچ یک باور ندارند که آمریکا در جایگاهی است که بتواند به مکانیسم ماشه برای بازگشت سریع و خودکار تحریم ها علیه ایران متوسل شود.

ما عملا زمانی که درباره این توافق مذاکره می کردیم، تصریح کردیم که فقط شرکت کنندگان در این توافق می توانند از مکانیسم ماشه استفاده کنند و دونالد ترامپ به زبان خودش گفت آمریکا دیگر عضوی از این توافق نیست.

کاملا هریس: بیایید روراست باشیم؛ نژادپرستی واکسن ندارد


کامالا هریس، سناتور آمریکایی و یار انتخاباتی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری، در سخنرانی پذیرش معاونی آقای بایدن از “نژادپرستی ساختاری” در آمریکا انتقاد کرد و گفت این مشکلی است که “واکسن ندارد.”

کاملا هریس: بیایید روراست باشیم؛ نژادپرستی واکسن ندارد | سایت انتخاب


کامالا هریس، سناتور آمریکایی و یار انتخاباتی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری، در سخنرانی پذیرش معاونی آقای بایدن از “نژادپرستی ساختاری” در آمریکا انتقاد کرد و گفت این مشکلی است که “واکسن ندارد.”

به گزارش بی بی سی، خانم هریس با انتقاد از تبعیض‌ها و نابرابری‌های مختلف نژادی در آمریکا، به نرخ بالای مرگ‌ومیر آقریقایی‌تبارها و لاتین‌تبارهای آمریکا در همه‌گیری کرونا اشاره کرد و گفت: “این ویروس چشم ندارد، اما به درستی می‌داند که ما چه طور همدیگر را می‌بینیم. سیاهان، لاتین‌ها و بومیان آمریکا به طور نامنتناسبی رنج می‌کشند و می‌میرند. این تصادفی نیست، بلکه نتیجه نژادپرستی ساختاری است.”

او افزود: “بیایید روراست باشیم، نژادپرستی واکسن ندارد.”

حال که کامالا هریس رسما نامزد کسب جایگاه معاونی رئیس جمهور آمریکا است، در صورت پیروزی جو بایدن اولین زن و اولین فرد غیرسفیدپوستی خواهد بود که به این مقام می‌رسد.

با توجه به سن آقای بایدن گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره بخت خانم هریس برای نامزدی در دوره بعدی مطرح شده است.

در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی؛سوزان رایس: محور دولت ترامپ، نژادپرستی است

سوزان رایس مشاور سابق امنیت ملی در دولت باراک اوباما در مصاحبه‌ای، محور دولت دونالد ترامپ را نژادپرستانه خواند.

سوزان رایس: انتقام ایران در خاک ایالات متحده آمریکا نیز ممکن است ...

تارنمای خبری «هیل» روز شنبه گزارش داد: سوزان رایس با انتقاد از برکناری کارکنان رده های بالا و سیاهپوست دولت فدرل آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ، گفت که دولت ترامپ دارای “هسته نژادپرستانه” است و سناتورهای حامی وی نیز از جمله «زباله دان های تاریخ» هستند.

سوزان رایس که همچنین نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل بود در مصاحبه با شبکه خبری”ام اس ان بی سی” (MSNBC) گفت: کار کردن برای دولتی که شاکله نژادپرستانه آن طی سه سال و نیم گذشته، از واقعه اعتراضات مسالمت آمیز «شارلوت ویل» (زدن یک خودرو به رانندگی فردی سفیدپوست به گروهی از معترضان علیه نژادپرستان) تا وقایع اخیر که دولت فدرال به سرکوب جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» اقدام ‌ورزید، نشانگر آن است که کشور بیشتر ترجیح می دهد به میثاق‌های به جای مانده از گذشتگان پایبند باشد تا به ارزش‌های امروزی آمریکا، این دولتی است که بر نژادپرستی ننگین باری سبقه دارد.

انتقاد شدید سوزان رایس در این مصاحبه متوجه استعفای «مری الیزابت تیلور» مسئول امور حقوقی وزارت خارجه آمریکا بعنوان بالاترین مقام یک بانوی سیاهپوست در هیات حاکمه دولت آمریکا بود.

هیل در ادامه نوشت: اظهارات سوزان رایس در پی انبوهی از انتقادات به نحوه واکنش دونالد ترامپ به اعتراض‌های سراسری در آمریکا علیه خشونت و نظام نژادپرستانه پلیس آمریکا صورت می‌گیرد؛ معترضانی که ترامپ آن‌ها را «اراذل و اوباش» خواند و گفته بود که «سگ‌های وحشی» را به جان آن‌ها خواهد انداخت.

سوزان رایس از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی مشاور امنیت ملی در دولت باراک اوباما و بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳میلادی، بیست و هفتمین سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود.

سوزان رایس: روسیه قطعاً در انتخابات ما دخالت می‌کند


«سوزان رایس»، مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مدعی شده که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر این کشور دخالت خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی دولت پیشین آمریکا مدعی شده روسیه قصد دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر دخالت کند.

«سوزان رایس»، مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا مدعی شده که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر این کشور دخالت خواهد کرد.

به نوشته وبگاه هیل، رایس در نشستی مجازی که روز پنجشنبه به میزبانی روزنامه واشنگتن پست برگزار شد، ‌گفت: «من صد در صد متقاعد شده‌ام که روسیه بخش اعظم کارهایی که در انتخابات ۲۰۱۶ انجام داد و حتی بیشتر از آن را در انتخابات فعلی هم انجام خواهد داد.»

رایس با اشاره به ادعای اخیر دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا مبنی بر اینکه چین، روسیه و ایران تلاش خواهند کرد در انتخابات آمریکا دخالت کنند، مدعی شد تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا در مقیاسی کاملاً متفاوت نسبت به تلاش‌های ایران و چین انجام می‌شود.

این دفتر ادعا کرده که روسیه در تلاش است به منظور پیروزی ترامپ و چین و ایران به منظور شکست وی در این انتخابات دخالت کنند.

رایس در ادامه همچنین مدعی شد که آمریکا نه تنها باید درباره انتشار اطلاعات غلط توسط روسیه در رسانه‌های اجتماعی که باید در مورد تلاش‌های دوباره و احتمالی این کشور در نفوذ به سیستم رأی‌گیری نگران باشد.

وی در پایان افزود: «این کار، خیلی سخت است و خوشبختانه در سال‌هایی که دخالت در آن صورت گرفت، حتی گام‌هایی برای مقاوم سازی سیستم [انتخاباتی] ما برداشته شده است و من بر این باورم که که روسیه دست از تلاش بر نمی‌دارد.»

دستگاه اطلاعاتی آمریکا طی روزهای گذشته در بیانیه‌ای جدید بار دیگر ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا متهم کرد.

«ویلیام ایوانیا»، مدیر «مرکز ملی امنیت و ضداطلاعات»، از نهادهای زیرمجموعه «مدیر اطلاعات ملی» آمریکا حدود دو هفته پیش در بیانیه‌ای دیگر مدعی شده بود که این سه کشور به دنبال دخالت در انتخابات آمریکا هستند.

در این بیانیه درباره تلاش ادعایی چین برای دخالت در انتخابات آمریکا آمده است: «ارزیابی ما این است که چین-با توجه به اینکه رئیس‌جمهور ترامپ را فردی غیرقابل پیش‌بینی می‌بیند- ترجیح می‌دهد او در انتخابات پیروز نشود.»