سخنگوی قوه قضاییه: اتهام سه نفر از فعالان محیط‌زیستی بازداشتی در ایران تغییر می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت: اتهام مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار سه متهم پرونده فعالان محیط‌زیستی «از افساد فی الارض به همکاری با دولت متخاصم آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران جهت جاسوسی به نفع سیا و موساد» تغییر می‌کند.

اسماعیلی، روز دوشنبه ۲۲ مهر، گفت این افراد که «به جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی» متهم‌اند، برای بیان آخرین دفاعیات به دادگاه احضار شدند.

سخنگوی قوه قضاییه ایران ادامه داد: «بر اساس ماده ۲۸۰ آئین دادرسی کیفری دادگاه می‌تواند در جریان رسیدگی به پرونده عنوان اتهامی را تغییر دهد و اتهام جدید را تفهیم کند.»

او اضافه کرد: «یک نفر دیگر پرونده یعنی طاهر قدیریان که برای او نیز افساد فی الارض صادر شده بود در روزهای آینده به دادگاه احضار می‌شود.»

علاوه بر این، سام رجبی، امیرحسین خالقی، سپیده کاشانی و عبدالرضا کوهپایه، دیگر فعالان محیطزیستی‌اند که از زمستان سال ۱۳۹۶ به اتهام «جاسوسی» و «فساد فی‌الارض» در بازداشت به سر می‌برند. 

پیشتر برخی فعالان محیط‌زیست در رسانه‌های اجتماعی به نقل از وکلای بازداشتی‌های محیط‌زیستی خبر داده بودند که اتهام «فساد‌ فی‌الارض» از پرونده برخی از این زندانیان رفع شده است.