سخنگوی وزارت خارجه ایران: در مورد توقیف دوباره نفتکش ایرانی به آمریکا “هشدار دادیم”

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، مدعی شد که جمهوری اسلامی درباره توقیف دوباره نفتکش ایرانی به آمریکا هشدار داده و واشینگتن را از «عواقب بد» این اقدام برحذر داشته بود.

به گزارش رادیو فردا، عباس موسوی در نشست خبری روز دوشنبه‌اش با اشاره به درخواست آمریکا برای توقیف دوباره ابرنفتکش «گریس ۱» را که اکنون به «آدریان دریا» تغییر نام داده است گفت: «ایران از طریق مجاری رسمی که داشته و به ویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند چراکه با عواقب بدی روبه‌رو می‌شوند».

آقای موسوی درباره احتمال توقیف دوباره این نفتکش نیز گفت: «اگر این اقدام انجام شود یا حتی بیان شود، این مسئله یک نوع تهدید کشتیرانی آزاد است».

آمریکا هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده بود به خاطر «استفاده غیرقانونی از نظام مالی آمریکا جهت کمک‌رسانی و تأمین مالی سپاه پاسداران به منظور فروش نفت به سوریه» خواستار توقیف دوباره نفتکش گریس ۱ است.

دولت محلی جبل‌الطارق اما اعلام کرد نمی‌تواند این درخواست آمریکا را برآورده کند.

گزارش‌ها و داده‌های دست‌کم یکی از وب‌سایت‌های رصد حمل‌ونقل دریایی حاکی‌ست که نفتکش توقیف‌شده ایرانی، آب‌های جبل‌الطارق را ترک کرده‌ است، هرچند اطلاعات مشخصی از مقصد آن در دست نیست.

وب سایت «تانکر تراکر» که حمل و نقل دریایی را رصد می‌کند، اعلام کرده که این نفتکش به سمت شرق در حال حرکت است.

View image on Twitter

آقای موسوی درباره وضعیت کشتی بریتانیایی توقیف شده در ایران نیز گفت که «باید منتظر نتایج دادگاه بود».

سپاه پاسداران حدود دو هفته بعد نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» را توقیف کرد. حسن روحانی و برخی از دیگر مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌ بودند که کشتی بریتانیایی در واکنش به توقیف کشتی ایرانی توقیف شده است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که «ارتباطی بین توقیف این دو کشتی وجود ندارد».