سخنگوی وزارت خارجه: نیروهای سفارت ایران در افغانستان کاهش یافته است/دیپلمات‌ها مشکلی برای رفت و آمد به ایران ندارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد نیروهای سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل کاهش یافته است.

روز گذشته با خروج محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از کشور، طالبان که حومه کابل را محاصره کرده بودند وارد پایتخت شدند و ساختمان‌های دولتی از جمله ارگ ریاست جمهوری را تصرف کردند.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: «از پنج نمایندگی کشورمان در افغانستان شامل کابل، مزار شریف، جلال‌آباد، هرات و قندهار، همکاران ما از مدتی قبل از سه نمایندگی شامل مزار شریف، جلال آباد و قندهار خارج شده بودند و فعالیت‌های خود را از کابل پیگیری می‌کردند.

البته به دلایلی جمع‌بندی این بود که تعطیلی این نمایندگی‌ها اعلام نشود و در حال حاضر در این سه نمایندگی تنها نگهبان و چند نفر از کارکنان محلی حضور دارند.» خطیب‌زاده در ادامه افزود: «در مورد سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل تقلیل نیروها صورت گرفته و تا جائی که فعالیت‌های ضروری سفارت مختل نشود همکاران برگشته‌اند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز گفت: «دیپلمات‌های ما در سلامت بوده و مشکلی برای رفت و آمد به ایران ندارند اما به جهت اطمینان ترجیح داده شده که فعلا در محل نمایندگی باقی بمانند.»