سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: ۲۲۰ هزار نفر از حسن روحانی شکایت کرده‌اند / واکنش واعظی : در این مجلس شاهد بدعت‌های جدید هستیم / عده‌ای تندرو مشغول انجام کارهای تبلیغاتی هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی می‌گوید که «۲۲۰ هزار نفر» از اقشار مختلف مردم ایران از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، شکایت کرده‌اند. رئیس دفتر رئیس جمهور هم به راه اندازی سایتی از سوی کمیسیون اصل نود مجلس به منظور دریافت شکایت‌های مردمی علیه رئیس جمهور واکنش نشان داد و گفت: واقعا متاسف هستم؛ نمی‌دانم برخی افراد در مجلس چه منطقی را دنبال می کنند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: ۲۲۰ هزار نفر از حسن روحانی شکایت کرده‌اند

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی می‌گوید که «۲۲۰ هزار نفر» از اقشار مختلف مردم ایران از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، شکایت کرده‌اند.

علی خضریان روز چهارشنبه ۲۹ بهمن به خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران گفته که این شکایت‌ها «مشتمل بر ۱۶ بند» است و موضوعات مختلف «فرهنگی، اقتصادی و سیاسی» را در برمی‌گیرد.

او محورهای این شکایت‌ها را «افزایش تعمدی نرخ ارز»، «بی‌توجهی به تولید داخلی و واردات بی‌رویه»، «استفاده از افراد با تابعیت دوگانه در مسئولیت‌های کلیدی دولتی»، «عدم تحقق وعده رفع تحریم» و «عدم توجه به ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی» عنوان کرده است.

آقای خضریان همچنین «عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات»، «بی‌توجهی به مدیریت بورس و از بین رفتن سرمایه‌های مردم در این بازار» را از دیگر موارد شکایت دانسته است.

این نماینده مجلس در عین حال اشاره کرده که «شکایت‌های» مطرح شده «نیازمند بررسی دقیق حقوقی و اثبات ادعاهای مطروحه است».

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ایران نگفته که این «شکایت‌ها» گروهی بوده است یا این «۲۲۰ هزار نفر» به صورت فردی اقدام کرده‌اند.

وی در حالی از دریافت «۲۲۰ هزار» شکایت خبر داده است که هشت ماه بیشتر از عمر مجلس یازدهم نمی‌گذرد، حال آن‌که در طول دوره چهارساله مجلس دهم فقط حدود «۱۲ هزار شکایت» به کمیسیون اصل نود رسیده بود.

هنوز مشخص نیست که در صورت اثبات این «شکایت‌ها»، مجلس شورای اسلامی قرار است چه تصمیمی علیه رئیس‌جمهوری ایران بگیرد.

مواردی که آقای خضریان برشمرده است همان انتقادهایی است که اصولگرایان تندرو در مجلس از خردادماه امسال علیه عملکرد دولت حسن روحانی مطرح کرده‌اند. این نمایندگان در ماه‌های گذشته بسیاری از وزیران دولت را به کمیسیون‌های مختلف احضار کرده و از آن‌ها گزارش خواسته‌اند.

حتی شماری از نمایندگان تا مرز «استیضاح» رئیس‌جمهوری ایران پیش رفتند ولی به‌دنبال واکنش منفی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طرح خود را پس گرفتند.

دولت حسن روحانی که از سال ۱۳۹۲ سرکار است مرداد سال آینده به کار خود پایان خواهد داد.

کار کمیسیون اصل نود مجلس ناظر به اجرای اصل نود قانون اساسی جمهوری اسلامی است که می‌گوید «هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضائیه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند».

بر اساس این اصل، «مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و… در مدت متناسب نتیجه را اعلام نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند».

واکنش واعظی به راه‌اندازی سایتی از سوی کمیسیون اصل نود مجلس برای دریافت شکایت‌ علیه رئیس‌جمهور و وصول ۲۱۹ هزار شکایت: در این مجلس شاهد بدعت‌های جدید هستیم / عده‌ای تندرو مشغول انجام کارهای تبلیغاتی هستند

در حالیکه رئیس کمیسون اصل نود از وصول شکایت ۲۱۹ هزار نفر از مردم درخصوص عملکرد رئیس جمهور خبر داد، رئیس دفتر رئیس جمهور به راه اندازی سایتی از سوی کمیسیون اصل نود مجلس به منظور دریافت شکایت‌های مردمی علیه رئیس جمهور واکنش نشان داد و گفت: واقعا متاسف هستم؛ نمی‌دانم برخی افراد در مجلس چه منطقی را دنبال می کنند.

نصرالله پژمانفر، رئیس کیمسیون اصل نود مجلس در توئیتی نوشت: شکایت ۲۱۹ هزار نفر از مردم درخصوص عملکرد جناب آقای روحانی در کمیسیون اصل نود وصول شد. وظایف نظارتی کمیسیون اصل نود فراقوه‌ای است و مطالبات عمومی را در چارچوب قانون و بدون نگاه سیاسی و جنجالی پیگیری و نتایج آن را به مردم ارائه می‌کند.

در همین حال محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به راه اندازی سایتی از سوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به منظور دریافت شکایت‌های مردمی علیه رئیس جمهور گفت: ما در این مجلس بدعت‌های جدید و مختلفی را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: کشور در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به انسجام و وحدت نیاز دارد و این گونه اقدامات باعث تفرقه می‌شود؛ فارغ از هر کاری که انجام می‌دهیم، باید بدانیم که این علامتی که ما به خارج از کشور می‌دهیم خوب نیست.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: واقعا متاسف هستم؛ نمی‌دانم برخی افراد در مجلس چه منطقی را دنبال می کنند؛ البته این کلیت مجلس نیست و عده‌ای تندرو مشغول انجام کارهای تبلیغاتی هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: کشور در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به انسجام و وحدت نیاز دارد و این گونه اقدامات باعث تفرقه می‌شود؛ فارغ از هر کاری که انجام می‌دهیم، باید بدانیم که این علامتی که ما به خارج از کشور می‌دهیم خوب نیست.

وی ادامه داد: شاهد هستیم که عده‌ای امروز سفرهای نظارتی و میدانی می‌روند و از هواپیما و هلیکوپتر بیت المال استفاده می‌کنند؛ همه شواهد هم حاکی از این است که این اقدامات برای کارکرد تبلیغاتی و انتخاباتی صورت می گیرد؛ این کارها خوب نیست و مردم می‌فهمند.

✍️ دیدگاه شما 🙏