سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه: منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ تمام شده است/ رئیسی: جهاد سازندگی دوباره بر پا شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهم‌زمان با ادامه گرانی‌ها و کوچک‌تر شدن سفره مردم در ایران، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی می‌گوید منابع بودجه ۱۴۰۰ تمام شده، دولت رئیسی با مشکلات عدیده مواجه است، و برنامه ششم باید شش ماه دیگر تمدید شود. همزمان، ابراهیم رئیسی دستور داده است جهاد سازندگی دوباره بر پا شود.

ابراهیم رئیسی به معاون اول خود دستور داده است «سازوکار احیای جهاد سازندگی» را ۲۰ روزه تدوین کند. به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه ۱۳ مهر گفت به عنوان «گام دوم انقلاب» باید «با استفاده از تجربیات گذشته» مشکلات محرومان و روستاییان به طور «ریشه‌ای» حل شود و «احیای مأموریت‌های جهاد سازندگی» را راه‌کار آن دانست.

جهاد سازندگی، در سال ۱۳۵۸ به فرمان آیت‌الله خمینی، به عنوان نهادی انقلابی و با شعار «رسیدگی به مناطق محروم» ایران تأسیس شد. این نهاد تازه تاسیس مدتی بعد تبدیل به وزارتخانه شد و در سال ۱۳۷۹به وزارت جهاد کشاورزی تغییر نام یافت.

این در حالی است که سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که منابع مصرفی بودجه ۱۴۰۰ پایان یافته است و دولت باید لایحه متمم بودجه را به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی مفتح، گفت «منابع و مصارف بودجه ۱۴۰۰ متوازن نیست» و توازن «روی کاغذ با یک سری مفروضات همراه بود»، اما اکنون که نیمی از سال گذشته مشخص شده است که «احتمالات» مدنظر برای تأمین درآمد «محقق نشده و دولت با مشکلات عدیده روبه‌رو است.»

به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، «از نظر زمان‌بندی حداقل شش ماه دیگر باید برنامه ششم تمدید شود.»

او تأکید کرد: «هنوز متممی از سوی دولت به مجلس نرسیده است و لایحه متمم بودجه ۱۴۰۰ باید از سوی دولت به مجلس» ارائه شود.

ماه گذشته نرخ تورم سالانه منتهی به شهریور ماه ۱۴۰۰ در کل ایران به ۴۵.۸ درصد رسید و رسانه‌های ایران نسبت به عواقب آن هشدار دادند. خبرگزاری فارس طی روزهای گذشته در گزارشی از «احتمال وخیم‌تر شدن شرایط تورمی» ابراز نگرانی کرد و از دولت رئیسی خواست «هر چه سریع‌تر راه‌کارهای مناسب برای کاهش تورم که فشار مضاعفی بر وضعیت معیشتی اقشار مختلف جامعه و به‌خصوص دهک‌های پایین درآمدی وارد کرده است، به کار گیرد.»

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر شدت گرانی و اثر آن بر معیشت شهروندان، هشدار داد «مردم برای اعتراض منتظر اجازه نمی‌مانند.