سخنی با «فرمانده محترم سپاه» در مورد «وعده‌اش به رهبری» / یادداشت

✍️ احمد حیدری

رهبری نظام در سخنرانی نوروزی خود شعار «تحقق جهش تولید» را شعار سال اعلام کرد و به اثرات مهم تحقق این شعار پرداخت و گفت «در سال ۹۹ جهش تولید کامل صورت نگرفت … قدرت خرید مردم باید بالا برود… بایستی کانالهای فساد و مجاری فساد به کلی بسته بشود، همه کشورهای دنیا فضای مجازی‌شان را مدیریت می‌کنند ولی ما افتخار می‌کنیم که آن را ول کردیم درحالی‌که این به هیچ‌وجه افتخار ندارد و…».

در پی این سخنان و اوامر، فرمانده محترم سپاه پاسداران پیامی خطاب به رهبری صادر و در ضمن آن اعلام کرد: «سپاه خود را در نقطه مرکزی مخاطبان این فرمان‌های نورانی قرار داده است…آنقدر می‌سازیم، تولید می‌کنیم، به یاری مردم می‌شتابیم، با فساد مقابله می‌کنیم، فن‌آوران جوان را بسیج می‌کنیم، گروه‌های بی‌شمار بسیجی را در میدان عزت مردم گسیل می‌داریم، خانواده‌ها را یاری می‌کنیم تا توانمند شوند و قدرت می‌سازیم تا دشمن ناتوان شود و دیگر یارای تعقیب سیاست‌هایش را نداشته باشد. ما فضای مجازی را از ولنگاری رها خواهیم ساخت… ما برای تحقق انتظارات و منویات حضرتعالی، ستاد تحقق فرامین نوروزی تشکیل داده‌ایم». در ارتباط با این پیام چند نکته قابل توجه است:

  1. در توانمندی سپاه هیچ سخنی نیست زیرا بسیاری از امکانات کشور در اختیار این نهاد است و با اتکای به آنها، اقدامات فراوانی می‌‌تواند انجام دهد و با اتکای به همین امکانات است که سپاه «ستاد تحقق فرامین رهبری» تشکیل داده و فرمانده‌اش این گونه وعده می‌دهد؛ امّا نکته این است که چه سپاه بخواهد و متوجه باشد و چه نخواهد یا متوجه نباشد، متن این پیامِ «پر از وعده‌های صریح» و تشکیل ستاد مستقل برای انجام فرامین، دالّ بر این است که از نظر سپاه، دولت که باید «نقطه مرکزی مخاطبان» باشد، به هر دلیل خود را مخاطب این پیام نمی‌داند و در صدد تحقق آن نبوده و نیست لذا سپاه به طور مستقلّ اقدام کرده است. البته این برداشت چند سال است از جانب نهادهای تبلیغی نظام القا می‌شود و به صراحت دولت موجود را پیر، ناتوان، دلداده به غرب، و … معرفی می‌کنند لذا در صدد تشکیل دولت «ولایی-انقلابی-جوان» هستند و ظاهرا به همین جهت هم شاهد چندین کاندیدای انقلابی-سپاهی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری می‌باشیم.
  2. سپاه و همفکران اصولگرایش می‌توانند چنین تلقی‌ای[فارغ از حق یا باطل بودنش] داشته باشند ولی حق و عدل این است که افراد توانمند این جناح و از جمله پاسداران انقلابی، به واقع از سپاه استعفا دهند و بدون اتکا به امکانات عمومی سپاه و بسیج و دیگر نهادهای نظام، وارد صحنه انتخابات شوند و ضمن ایجاد زمینه عادلانه برای حضور تلقی‌های دیگر، در یک انتخابات واقعی و آزاد، رأی مردم را کسب کرده و با به دست گرفتن زمام دولت و قوای اجرایی، با تمام توان به تحقق فرامین بالا همّت ورزند.
  3. قانوناً و طبیعتاً باید مخاطب اصلی هر قسمت این پیام وزارت‌خانه‌های مربوطه در دولت باشد و بقیه نهادها از جمله سپاه به عنوان یک نهاد نظامی بهره‌مند از امکانات بی‌شمار عمومی در همه زمینه‌های اقتصادی- اجتماعی-فرهنگی- نظامی و …، باید به کمک آن وزارتخانه شتافته و تحت تدبیر آن وزارتخانه اقدام کند. نمی‌توان سپاه را دولتی در عرض دولت جاری قرار داد که در هر زمینه‌ای مستقلاً وارد شود و کار وزارت‌خانه مربوطه را انجام دهد یا موازی کاری نماید که این گونه رفتار، هم دولت و وزارت‌خانه‌هایش را بی‌موضوع کرده و هم سرمایه ملّی را تلف می‌سازد.
  4. اما نکته بسیار مهم و سؤال‌آور این که آیا سپاه قبل از صدور این سخنان، توانمندی اعلام شده را داشته که تولید را این حد بالا ببرد، فساد را ریشه‌کن سازد و …؟ اگر داشته و اقدام نکرده، باید فرماندهانش به خاطر این قصور توبیخ شوند! و اگر با تمام توانش تا به حال اقدام کرده و توان دیگری بیش از آنچه نشان داده، ندارد؛ پس دیگر چه وعده‌ای و بر چه اساسی؟! طبیعی است که این‌ها وظایف شرعی و عقلی همه از جمله سپاه بوده و هست و نیاز به فراخوان و دعوت نداشته که بگوییم تا به حال فراخوان رهبری نبوده و ما وظیفه‌ای نداشته‌ایم.
  • امید که با ایجاد زمینه‌های لازم برای حضور حماسی مردم در انتخابات ۱۴۰۰، شاهد قدرتمندی دوباره نظام متکی بر مردم و شتاب به سوی تعالی و پیشرفت و جبران عقب‌ماندگی‌های این چند دهه باشیم.