سخنی با «نماینده انقلابی دعوت کننده به شرایط امنیتی» / یادداشت

✍️ احمد حیدری

آقای علی مطهری فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس در توئیتی اظهار داشته است: «مایه سرشکستگی برای جمهوری اسلامی است که آمریکا به رفتار چین در اردوگاه‌های اجباری همراه با شکنجه مسلمانان منطقه سین کیانگ برای محو کامل فرهنگ اسلامی از آن منطقه، اعتراض می‌کند اما ایران به خاطر نیاز اقتصادی، مهر سکوت بر لب زده است. مسلمان چینی فرقی با مسلمان یمنی یا فلسطینی ندارد.»

اینجانب از نحوه رفتار دولت چین با مسلمانان چینی اطلاع خاصی ندارم و نمی‌توانم در این باره اظهار نظر کنم و روشنگری در این زمینه را وظیفه آگاهان از جمله کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس می‌دانم که متأسفانه یکی از نمایندگان انقلابی این کمیسیون در نطقش در مجلس در این باره به نوعی موضع‌گیری کرده که اصلاً شایسته مجلس انقلابی نیست و بر مجلس و ریاست آن لازم است از حیثیت انقلابی خود در قبال این سخنان دفاع کنند.

در باره سخنان این نماینده چند ملاحظه قابل توجه است:

۱. ما فرض را بر این می‌گیریم که کشور چین با مسلمانان چینی انسانی برخورد می‌کند و اظهارات آقای مطهری بر اساس اطلاعات غلط بوده و مناسب نمی‌باشد؛ در این صورت بر وزارت خارجه و دیگر آگاهان از جمله نماینده مذکور عضو کمیسیون امنیت ملی، لازم است با دادن اطلاعات صحیح به جامعه، روشنگری کنند. آیا وزارت‌خارجه و مجلس و دیگر ارکان نظام علاوه بر وظیفه فوق، وظیفه یا حق دارند جلو اظهار نظر سیاسیون، احزاب و اشخاص را با تهدید و توهین بگیرند؟

۲. این نماینده در نطق خود آقای مطهری و همفکرانش در جریان اصلاحات را به شدت مورد توهین قرار داده و در باره آنان می‌گوید: «نماینده بی‌خاصیت»، «سیاسیون بی‌خاصیت و همیشه طلب‌کار»، «خط فکری نفاق‌برانگیز»، «جریان بی‌خاصیت و پرمدعا»، «جریان انحرافی اصلاحات و رهبران دچار توهم آن» و «جریان پرهزینه»؛ بعد هم در باره اظهار نظر آقای مطهری می‌گوید: «قیاس آن با مسلمانان فلسطین، یک فتنه غرب‌گرایانه» است.
آیا به جای جواب‌گویی و روشنگری محترمانه و منطقی محتوای سخن، جایز است گوینده را که مانند ما فکر نمی کند، به هر گونه توهین بنوازیم؟ آیا این نشانه انقلابی بودن است؟ آیا منطق و استدلال و آزادی بیان را باید توطئه و فتنه آن هم از نوع «غرب‌گرایانه‌اش»‌ شمرد؟

۳. در فراز نهایی، این نماینده انقلابی عضو کمیسیون امنیت ملی، اظهار نظر طبیعی آقای مطهری را حلقه‌ای از «فتنه غربگرایانه» شمرده و خواستار برخورد قضایی با وی شده است:‌ «از این تریبون از دادستان محترم کل کشور می‌خواهم ملاحظات را کنار گذاشته و با امثال این ذهن‌های بیمار با قاطعیت و شدت برخورد کند».
آیا انقلابی‌گری این است که نماینده مردم، سیاست‌مداری از این مردم را به صرف این که اظهار نظری سیاسی در حوزه سیاست خارجی کرده که به مذاق او خوش نیامده، «فتنه‌گر، غرب‌گرا، بی‌خاصیت، پرمدّعا، متوهّم، بی‌خاصیت، همیشه‌طلبکارُ صاحب ذهن بیمار و نفاق برانگیز» بنامد و به برخورد قضایی تهدید کند؟

۴. ما انتظار داریم این مجلس انقلابی باشد و انقلابی بماند ولی انقلابی بودن بنا بر آنچه مردم ما از انقلاب ۵۷ سراغ دارند؛ نه به تهدید، توهین و درشت‌گویی بلکه به آزاده بودن، تحمل مخالف داشتن، مدافع حقوق مخالفان بودن، مدافع آزادی عقیده و بیان بودن، رعایت احترام دیگران در سخن گفتن و … است. دوره این مجلس هم مانند همه مجالس گذشته می‌گذرد ولی کارنامه این نمایندگان همچون گذشتگان در تاریخ ثبت می‌گردد و در آینده مورد قضاوت بی‌رحمانه بندگان خدا واقع می‌شود. خوشا آنان که چنان رفتار می‌کنند که نام خود را به نیکی در تاریخ ثبت ‌نمایند و بدا به آنانی که نام خود را در تاریخ قرین لعن و نفرین می‌سازند.

One thought on “سخنی با «نماینده انقلابی دعوت کننده به شرایط امنیتی» / یادداشت

  • مرداد ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۴:۰۷ ب٫ظ
    Permalink

    مجلس انقلابی یا دولت تازه نفس انقلابی یعنی مجلس و دولت مطیع و سر به زیر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.