سخن عجیب رئیس پلیس تهران؛ با منتشرکنندگان ویدیوهای دزدی و یا زورگیری برخورد می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، با اشاره به انتشار برخی ویدیوهای سرقت و درگیری در فضای مجازی، مدعی شد که «این اقدامات تلاش افراد مغرض و معاند برای تشویش اذهان عمومی است که با انتشار یک سری کلیپ‌های سرقت و درگیری اراذل و اوباش سعی در برهم زدن آرامش روانی مردم دارند.»


رئیس پلیس پایتخت ایران با اشاره به این که پلیس همه تلاش خود را به کار بسته است تا ضمن برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی امنیت مطلوبی را فراهم کند، گفت: «در همین راستا با افرادی که بخواهند امنیت و آرامش مردم را به مخاطره بیندازند و تصویری برعکس از امنیت مطلوب پایتخت به مردم نشان دهند، برخورد قانونی خواهد شد.»


در سال‌های گذشته و با توجه به افزایش فشارهای اقتصادی و معیشتی، بسیاری از شهرهای بزرگ کشور شاهد شدت گرفتن اقدامات مجرمانه مانند «زورگیری» و «دزدی» شده‌اند. در این میان، به دلیل رشد شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و ویدیوهای ضبط‌شده بسیاری از دزدی‌ها یا زورگیری‌های خیابانی منتشر شده است که گاه حاوی تصاویر بسیار خشن و نزاع میان افراد است.

حسین رحیمی که در جلسه شورای فرماندهان پلیس پایتخت سخن می‌گفت، با اشاره به اجرای «طرح صاعقه» پلیس نیز گفت: «این طرح با هدف برخورد با کیف‌قاپ‌ها، موبایل‌قاپ‌ها و اراذل و اوباش اجرا شده و ماموران با انجام کار اطلاعاتی دقیق اجازه جولان به سارقان و مجرمان نخواهند داد.»


پلیس جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته همواره اقدامات و طرح‌های گوناگونی را به نام و بهانه مبارزه با «اراذل و اوباش» اجرایی کرده است. چند هفته پیش بود که قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل ناجا، در جریان طرح اقتدار پلیس پایتخت گفته بود: «پای عربده‌کشان را خرد خواهیم کرد. اجازه نخواهیم داد تا امنیت مردم بر هم بخورد. مردم از ما انتظار دارند و طبق قانون با مخلین امنیت مردم برخورد خواهیم کرد».


در آبان‌ماه امسال، «قرارگاه مقابله با اراذل و اوباش» در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد.آن قرارگاه به گفته رئیس پلیس تهران «عملکرد بسیار خوبی داشته است و سبب شده است تا در برخی استان‌ها اراذل و اوباش به دنبال سوراخ موش بگردند و جرات عرض اندام نکنند.»


هرچند مقامات انتظامی و پلیس کشور همواره به برخورد با برهم‌زنندگان امنیت شهرها تاکید داشته‌اند، اما سخنان امروز رئیس پلیس تهران مبنی بر برخورد با منتشر کنندگان ویدیوهای دزدی و یا زورگیری خیابانی، کم‌سابقه است.