سرایت نوسانات بازار رمزارز به بازارهای سنتی سرمایه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ به گفته تحلیلگران، به نظر می‌رسد آشفتگی یک‌هفته‌ای در بازار رمزارز، به دارایی‌های سنتی سرزیر کرده است.

به گزارش ایندیپندنت، رمزارزها که عمدتاً مبتنی بر فن‌آوری بلاک‌چین هستند، در این هفته دچار دو ضربه شدند که هر دو به سخنانی درباره سرکوب آن‌ها در چین مربوط می‌شود.

اولین ضربه ناشی از تصمیم مقام ناظر چینی در ممنوع کردن ارائه خدمات مربوط به معاملات رمزپایه از سوی موسسات مالی و شرکت‌های پردازش پرداخت‌ در این کشور بود که در نتیجه آن، قیمت بیت‌کوین از بیش از ۴۵ هزار دلار در روز سه‌شنبه به کمتر از ۳۰ هزار دلار در روز بعد کاهش یافت.

دومین سقوط، در روز جمعه پس از آن رخ داد که لیو هی، معاون نخست وزیر چین، تکرار کرد که آن کشور قصد دارد با استخراج و تجارت بیت‌کوین در چین مقابله کند.

طبق گزارش وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ که قیمت رمزارزها را رصد می‌‌کند، صبح روز شنبه، قیمت بیت‌کوین ۱۲.۵۶ درصد نسبت به روز گذشته افت کرد. کاهش ارزش این رمزارز نسبت به هفته گذشته به ۲۱ درصد می‌رسد.

اگر چه نوسانات بازار رمزارز به ندرت موجی قابل توجه در بازارهای سنتی ایجاد می‌کند، برخی از تحلیلگران بر این باورند که وقایع این هفته تأثیری نادر داشته است. این امر نشان از آن دارد که در صورت سقوط دیگری در بازار رمزارز، بازارهای سهام در جهان نیز ممکن است تاثیر پذیرند.

فایننشال تایمز گزارش داد که در پی افت قیمت بیت‌کوین در روز چهارشنبه، قیمت برخی از اوراق قرضه دولتی با افزایش مواجه شد، و تقاضا برای ین ژاپن که در دوره‌های ناپایداری در بازار یک «پناهگاه امن» تلقی می‌شود، افزایش یافت.

این روزنامه گزارش داد که همزمان با کاهش قیمت نفت، معاملات آتی شاخص سهام اس اند پی ۵۰۰ نیز کاهش یافت. شاخص نزدَک هم که بر شرکت‌های فعال در حوزه فن‌آوری تمرکز دارد، به‌‌رغم افزایش سه دهم درصدی در طی یک هفته، در روز جمعه نیم درصد کاهش یافت.

فایننشال تایمز به نقل از سورن ویلمن، تحلیلگر رتبه‌های اعتباری در موسسه بارکلیز، گفت که تلاطم در بازار رمزارز به دلیل ارتباط آن با شرکت‌های فن‌آوری، بر قیمت اوراق قرضه شرکتی شرکت‌های اروپا تاثیر گذاشته است.