سربازان آلمانی طبق برنامه از افغانستان خارج می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام با پایان آتش‌بس سه روزه‌ منازعه طالبان و نیروهای دولتی افغانستان از سر گرفته شد درگیری میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان پس از سه روز آتش‌بس از سر گرفته شد.

عطاالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند گفته که عملیات پیشروی از صبح یکشنبه ۲۶ اردیبهشت در غرب این ولایت، یعنی شهر لشکرگاه و منطقه نوا و نهرسراج آغاز شده است.

گفته شده که عملیات مزبور واکنشی است به حمله ستیزه‌جویان طالبان به پست‌های امنیتی دولتی در حوالی لشکرگاه اما یک سخنگوی طالبان ادعا کرده که نیروهای ارتش آغازگر حمله بوده‌اند.

آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر اعلام شده بود. طرفین در قطر به توافق رسیده بودند که ضمن رعایت آتش بس، گفت‌وگوهای صلح با یکدیگر را از سر بگیرند.

اما به رغم این، طی روزهای پنجشنبه تا شنبه، دستکم ۲۳ نفر در اثر تداوم سوءقصدها جان خود را از دست دادند. تنها طی انفجار در یک مسجد دوازه نفر از جمله امام جماعت آن کشته شدند.

داعش طی بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، مسئولیت حمله و بمب‌گذاری را بر عهده گرفت و انگیزه سوءقصد را فراخوان امام مسجد به مبارزه با جهادگرایان عنوان کرد.

پایبندی ارتش آلمان به طرح خروج

طبق زمان‌بندی تصویب شده، نظامیان آلمانی مستقر در افغانستان باید تا پاییز ۲۰۲۱ از این کشور خارج شوند. با وجود تداوم تنش و درگیری، هر گونه تاخیر در این طرح منتفی است.

آندره ووستنر، رئیس اتحادیه نیروهای مسلح آلمان می‌گوید عقب‌نشینی از افغانستان در این شرایط، دشوار و خطرناک است اما به دلیل آن که ناتو چنین تصمیمی گرفته، باید به آن مقید ماند.

وستنر افزوده که خروج مستلزم تدارکات و حفاظت‌ها و هماهنگی‌های لازم بین‌المللی است: «اما مشکل اینجاست که سیاستمداران برای پایان این ماموریت به اندازه کافی آماده نشده‌اند.» او در عین حال یادآور شده که سربازان آلمانی منتظر بودند که ماموریت‌شان حداکثر در آخر سال ۲۰۱۹ به پایان برسد.

به گفته وستنر، وزارت خارجه آلمان باید خروج بهینه و امن نیروهای این کشور از افغانستان را در تعامل جهانی گسترده میسر کند.

خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان از اول ماه مه شروع شده و نوبت سربازان آمریکایی ماه سپتامبر فرا می‌رسد. آلمان ۱۱۰۰ نیرو در این کشور دارد و آمریکا بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر.

بسیاری از ناظران نگرانند که این عقب‌نشینی، دور تازه‌ای از هرج و مرج و تنش در افغانستان را موجب شود.