سردار سعید محمد تبلیغات در فضای مجازی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آغاز کرد / نگاهی به سوابق سعید محمد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سردار سعید محمد تبلیغات در فضای مجازی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ آغاز کرد.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) با انتشار یک کلیپ ۳ دقیقه‌ای حاوی فعالیت‌های سازندگی این قرارگاه با سرودی که «نگهت آتشین، سخنت دلنشین» محور آنست به همراه عکس‌هائی در کنار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وارد صحنه تبلیغات انتخاباتی شده است.

سعید محمد هفتمین داوطلب نظامی برای احراز منصب ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ است.

سعید محمد (زادهٔ ۱۳۴۷ تهران) نظامی و مدیر اجرایی ایرانی است، که هم‌اکنون به‌عنوان فرماندهٔ قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء فعالیت می‌کند. محمد دانش‌آموخته دکتری مهندسی عمران از دانشگاه تربیت مدرس است. او پیش‌تر مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد تعاون سپاه) بود، همچنین در فاصله سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعاملی سپاسد (از زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم) را برعهده داشت.

سعید محمد در سال ۱۳۴۷ در تهران زاده شد و دوران کودکی و نوجوانی را در این شهر سپری نمود. وی در سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. او در سال ۱۳۸۸ مدرک دکتری مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمود. فعالیت محمد در سپاه پاسداران تنها به بخش‌های مدیریتی و اجرایی، در شرکت‌های زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و دوره کوتاهی نیز در بنیاد تعاون سپاه، خلاصه می‌شود. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد (وابسته به قرارگاه خاتم) بود و از ۱۳۹۷ تاکنون نیز فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم می‌باشد. هم‌اکنون درجه نظامی وی سرتیپ‌دوم پاسدار است.

سعید محمد نخستین فرد از نسل دوم سپاه پاسداران است که به عنوان فرمانده ارشد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به عنوان بازوی مهندسی، عمرانی و اقتصادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب می‌شود.

مسئولیت های سعید محمد :

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء
مدیرعامل سپاسد (وابسته به قرارگاه خاتم)
مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد تعاون سپاه)

۱۵ مهرماه ۱۳۹۷ با حکم سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران، سعید محمد جایگزین عبادلله عبداللهی، به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا شد.محمد با تغییر ساختار قرارگاه سازندگی خاتم، گروه‌های تخصصی این مجموعه را در قالب هلدینگ‌های تخصصی سازماندهی کرد. همچنین ارتباط با دانشگاه، مراکز علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گسترش چشم‌گیری داشت تا آنجا که اعلام شد ۵۰۰ شرکت دانش بنیان با این قرارگاه همکاری دارند.در دوره کوتاه مدیریت وی در قرارگاه خاتم، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس افتتاح شد، که کلیه فعالیت‌های آن، در دوره فرمانده پیشین اجرایی شده بود.

محمد در جایگاه مدیرعاملی سپاسد، در سال ۱۳۹۳ تندیس برنز جایزه بین‌المللی پروژه برتر در سطح مگاپروژه‌ها را از انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) کسب نمود، همچنین در سال ۱۳۹۲ تندیس بلورین جایزه ملی پروژه برتر در سطح مگاپروژه‌ها را نیز از انجمن ملی مدیریت پروژه ایران دریافت کرد.

سوابق پژوهشی محمد تنها به مشارکت در تألیف و ترجمه چند جلد کتاب در حوزه‌های عمرانی خلاصه می‌شود، که شامل مشارکت در تألیف کتاب‌های «تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن»، «مدیریت طرح‌های عمرانی»، «طراحی و اجرای روسازی بلوکی بتنی»، «انتخاب، طراحی و اجرای خط با دال بتنی در خطوط قطار شهری» و «بهسازی خاک با نگرشی ویژه به سدهای خاکی» می‌باشد، همچنین می‌توان به همکاری وی در ترجمهٔ ۲ جلد کتاب «زمین‌شناسی مهندسی در کارست» و «کاربرد بتن غلطکی» نیز اشاره کرد.این سوابق پژوهشی در حالی عنوان شده‌است که نام او به عنوان نویسنده در کتاب «تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن» و کتاب «مدیریت طرح‌های عمرانی» ذکر نشده‌است، کتاب نخست به نویسندگی شخصی به‌نام «ابوالفضل حسنی» بوده و کتاب دوم نیز بدون ذکر نام نویسنده و توسط روابط عمومی قرارگاه خاتم‌الانبیاء منتشر شده‌است. در سایر کتاب‌های منتشر شده بنام محمد نیز نام او تنها در کنار نام نویسنده یا مترجم اصلی کتاب ذکر شده‌است.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال، در مقاله ای در تاریخ بیستم دی ماه هزار و سیصد و نود و هشت، یک هفته پس از ترور قاسم سلیمانی، ضمن بررسی ابعاد قدرت در ایران بعد از قاسم سلیمانی، از سعید محمد به عنوان قهرمان مبارزه با تحریم‌ها نامبرده است. این نشریه آمریکایی ضمن معرفی سعید محمد نوشته‌است: سعید محمد پنجاه و یک ساله، موتور اقتصادی و مهندسی سپاه پاسداران ایران است. او در سخت‌ترین شرایط تحریمی، پروژه‌های نفتی و زیر ساختی مهم ایران را پیش می‌برد.

نشریه فارن پالیسی در مقاله‌ای در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۰ از نام سعید محمد، در کنار سید ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و سید پرویز فتاح به عنوان یکی از مردان سید علی خامنه‌ای برای عبور از بحران اقتصادی و تشکیل دولت با محوریت جوانان معتقد به ایدئولوژی انقلاب اسلامی نام برد. این مقاله از او به عنوان شخصیتی دارای وفاداری به انقلاب ۱۹۷۹ و شخصیت علمی عالی یاد می‌کند و ترکیب این دو مقوله را برای رهبری ایران جذاب می‌داند.

اندیشکده INSTITUTE GLOBAL CHANGE نیز از سعید محمد به عنوان یکی از کاندیداهای بالقوه انتخابات ۲۰۲۱ ایران نام می‌برد.وال استریت در مقاله ای نوشت: سعید محمد به دنبال استفاده از توان تجاری سپاه برای ایجاد ثبات در اقتصاد پریشان ایران است.

سعید محمد یکی از گزینه‌های کاندیداتوری انتخابات سال ۱۴۰۰ در ایران، تحت عنوان رئیس دولت جوان حزب‌الهی می‌باشد. روزنامه نزدیک به سازمان بسیج او را سردار سازندگی ۱۴۰۰ خوانده‌است.