سردرگمی دولت ترامپ در قبال ایران در آستانه انتخابات

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دو سال پس از اینکه دونالد ترامپ از توافق هسته ‌ای ایران خارج شد و ادعا کرد که می‌تواند «یک توافق جدید و پایدار» را ضمانت کند، کناره گیری ناگهانی «برایان هوک» نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران از مقامش، آینده بزرگترین سیاست خاورمیانه ‌ای کاخ سفید را در وضعیتی نامعلومی فرو برد.

فارین پالیسی در ادامه نوشت :

جایگزینی هوک با الیوت آبرامز در حالی که وی همچنان سمت خود در ونزوئلا را در دست دارد، او را مسئول ادامه به اصطلاح ابتکار عمل های ترامپ در ایران خواهد کرد.

اکنون سوال اینجاست که وی چگونه می تواند در انتخابات ریاست جمهوری احتمالی نوامبر برنده شود. احتمال دستیابی توافق با ایران در دقیقه آخر هم بعید به نظر می رسد.

«باربارا لیف» نماینده سابق آمریکا در امارات در دولت اوباما گفت: «دولت در بلاتکلیفی بزرگی گرفتار شده و هیچ راهی هم به مذاکره نیست. و نیازی هم به گفتن نیست که اگر واشنگتن هم پیش از انتخابات ۳ نوامبر زنگ بزند، تهران گوشی را بر نمی دارد.»

انتخاب آبرامز به جای هوک هم اوضاع را بهتر نمی کند. آبرامز تندرو است و به عنوان فردی که در رسوایی ایران- کنترا به کنکره دروغ گفت، شناخته می شود.

در حالی که چشم انداز انتخاب مجدد ترامپ در ابهام قرار دارد، یک نشست داغ سازمان ملل درباره ایران نشان می‌ دهد که ترس قدرت‌ های جهانی برای مقابله با آمریکا در حال فرو ریختن است.

احتمالا ابتکار عمل بزرگ دیپلماتیک دولت ترامپ هفته آینده با شکست مواجه می شود.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ‌ای درباره «تمدید نامحدود» تحریم‌ های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ارائه کرده است اما این پیش نویس از حمایت کمی در میان قدرت ‌های جهانی برخوردار است که نشان دهنده انزوای واشنگتن است.

در حال حاضر مخالفت با پیش نویس آمریکا در حدی است که آمریکا احتمالا نخواهد توانست ۹ رای لازم را به دست بیاورد تا روسیه و چین را مجبور به استفاده از حق وتو کند.

«جارت بلانش» هماهنگ کننده سابق وزارت خارجه آمریکا در توافق هسته ای ایران در دولت اوباما و مقام ارشد کنونی در بنیاد کارنگی می گوید:

«در این مرحله، سیاست دولت ترامپ در قبال ایران همگی بر شکست احتمالی ترامپ در انتخابات و تلاش برای ممانعت از گزینه های رئیس جمهور آینده (بایدن) در قبال ایران متمرکز شده است. و من فکر می کنم آنها به احتمال زیاد در این تلاش ناکام هستند.»