سرنخ شبانه، خاموشی روزانه / اولین گزارش رسمی از فرابحران برق با استخراج رمزارز منتشر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – شنیده ها

خاموشی‌های روزانه، سرنخ شبانه دارد. اولین گزارش رسمی از فرابحران برق حاکی از این است که عاملی کوتاه‌مدت به‌شدت تعادل تولید و مصرف برق در ۱۴۰۰ را تحت تاثیر قرار داده است.

این عامل کوتاه‌مدت، «تولید غیرمجاز رمزارزها» به‌خصوص در بازه زمانی ۲ تا ۵صبح است. بنابراین اگر شیوه برخورد با این موضوع به‌درستی تعیین نشود، خاموشی در پاییز نیز محتمل است.

ماینرها در سیاهی شب کار می‌کنند تا اقتصاد ایران در روشنایی روز گرفتار خاموشی‌‌‌ شود. آخرین نامه رضا اردکانیان نسبت به آینده این روند و تبعات «ناشناخته بودن اثر، ابعاد و شیوه برخورد با استخراج رمزارز» هشدار می‌دهد.

وی در این نامه که روز یکم شهریورماه نوشته شده، پیش از تحویل وزارت نیرو به سکاندار بعدی از عامل گسترش خاموشی‌‌‌ها در ماه‌‌‌های گذشته پرده برداشته است. اردکانیان بر مبنای داده‌‌‌های رسمی اعلام کرده حداقل ٢ هزار مگاوات از کسری شبکه سراسری کشور ناشی از استخراج رمزارز در ساعتی از شبانه‌‌‌روز است که کمتر کسی به آن توجه می‌کند.

آمارهای شرکت توانیر نشان می‌دهد ماینرها با مصرف حداقل ٢ هزار مگاوات تعادل شبکه توزیع برق کشور را به هم ریخته و به خاموشی‌‌‌ها دامن زده‌‌‌اند. از آنجا که این نوع مصرف قابل کنترل نیست از ناحیه مازاد غیرمترقبه مصرف می‌تواند سیاستگذاری بخش انرژی کشور را با بحران‌های جدی روبه‌رو کند./