سرنوشت ادلب سوریه در تهران رقم می خورد

 

نگام ، بین الملل – حالی که نگرانی ها از وضعیت ادلب سوریه عمیق تر شده و جامعه جهانی نسبت به سرنوشت هزاران غیرنظامی در پی حملات بشار اسد و سوریه هشدار داده اند، امروز ولادیمیر پوتین، رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران در تهران گرد هم آمده و سرنوشت ادلب را رقم خواهند زد.

 

سارا آکالین

 

این در حالی است که اندکی پیش از برگزاری نشست سه جانبه ترکیه ایران و روسیه پیرامون سوریه، کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا اقدامات بشار اسد و حامیان وی را نقض جدی قوانین بین المللی حقوق بشر خوانده و از تحولات شهر ادلب و وضعیت غیرنظامیان در این شهر ابراز نگرانی کرده است.

او گفته است بشار اسد و حامیانش به بمباران های خود علیه غیرنظامیان ادامه می دهد و این حملات پیامدهای فاجعه باری برای سه میلیون غیرنظامی ساکن این منطقه در پی خواهد داشت. در میان این افراد کودکان، پزشکان، نیروهای امداد و خبرنگاران نیز هستند که حملات فوق زندگی آنها را تهدید می کند.

به موازات آن ایتالیا، آلمان، فرانسه، سوئد، بلژیک، لهستان، انگلستان و هلند نیز نسبت وضعیت انسانی در ادلب سوریه هشدار داده بودند.

اولوف اسکوگ، نماینده دائم سوئد در سازمان ملل به عنوان سخنگوی هشت کشور اروپایی اعلام کرد از تحرکات نظامی که می‌تواند تبدیل به فاجعه ای برای غیرنظامیان شود به شدت نگران هستیم و در ادامه نسبت به استفاده از سلاح شیمیایی در ادلب هشدار دارد.

اسکوگ از ایران و روسیه نیز خواست تا به تعهدات خود در قبال مناطق عاری از درگیری در سوریه که ادلب نیز یکی از آنها است، عمل کنند.

ادلب که «گره کور» جنگ داخلی سوریه به حساب می آید، دارای موقعیت استراتژیک است. بزرگ راه ام۵ که ترکیه، سوریه و اردن را به هم متصل می کند، از این شهر می گذرد. ادلب همچنین در همسایگی استان‌های لاذقیه، حما و حلب قرار دارد. همسایه بودن ادلب با لاذفیه، به عنوان قلعه رژیم اسد که در آن پایگاه هوایی الحمیمیم روسیه وجود دارد، بر اهمیت استراتژیکی آن می افزاید. همچنین از گذرگاه مرزی باب الهوی در ادلب ماهانه حدود هزار و ۵۰۰ تریلی حامل کمک‌های بشردوستانه عبور می کنند. علاوه بر این از این گذرگاه ماهانه حدود ۴ هزار ۵۰۰ تریلی حامل کالاهای تجاری تردد می کنند.
با اینهمه اردوغان و روحانی قبل از نشست سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه طی دیداری توسعه و تعمیق روابط فیمابین و مبارزه با تروریسم در خاورمیانه را مورد تاکید قرار دادند.

گفتنی است دور نخست این نشست در ماه نوامبر ۲۰۱۷ در سوچی روسیه و دور دوم آن نیز در ماه آوریل سال جاری در آنکارا برگزار شده بود.

One thought on “سرنوشت ادلب سوریه در تهران رقم می خورد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.