سرنوشت ۱۱۴ کارمند ایرانی رنو همچنان در هاله‌ای از ابهام/ رنو به مسئولیت‌های خود عمل نکرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سندیکای «س.اف.د.ت»، اتحادیه مرکزی شرکت خودروسازی فرانسوی رنو، از شرایطی که برای وضعیت خانوادگی ۱۱۴ کارمند ایرانی این شرکت به وجود آمده بود، انتقاد کرد.


روز سه‌شنبه هفته‌نامه لوپوئن گزارشی اختصاصی به قلم خبرنگار ایرانی‌تبار خود، با عنوان «سرنوشت تراژیک کارمندان ایرانی رنو» منتشر کرد که در آن چند کارمند ایرانی رنو، این شرکت را به انزوای کارمندان ایرانی به دلیل اجازه ندادن به خانواده‌هایشان برای سفر به فرانسه متهم کردند.


بر اساس گزارش لوپوئن، ۱۱۴ کارمند ایرانی رنو در ایران، پس از خروج این شرکت از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، به پیشنهاد رنو به مدت دو سال به فرانسه منتقل شدند.

با پایان یافتن مدت دو سال قرارداد، بسیاری از آنان به کشورشان بازگشته‌اند.


این کارمندان که اغلب آنان را مهندسان تشکیل می‌دادند، قراردادی را با یکی از شرکت‌های تابعه سوئیسی رنو-نیسان امضا کرده بودند.


شرکت رنو روز جمعه اعلام کرد در اکتبر سال ۲۰۱۸، یک جلسه اطلاع‌رسانی برگزار کرد تا شرایطی را که برای این افراد در نظر گرفته بود توضیح دهد و آنان بتوانند «آگاهانه» انتخاب کنند.
رنو برای این کارمندان خود محل اسکان و تسهیلات رفت و آمد به ایران را در نظر گرفته بود.


سه کارمند از این کارمندان ایرانی که هویتشان فاش نشده، در گفت‌وگو با لوپوئن، اعلام کردند رنو پس ورود آنان به فرانسه در فوریه سال ۲۰۱۹، اطلاع داد که خانواده‌هایشان فقط می‌توانند با یک ویزای گردشگری به مدت شش هفته در سال به فرانسه بیایند.

فرانک دوت، نماینده «س.اف.د.ت»، سندیکایی که به دو نفر از این کارمندان کمک کرده، به خبرگزاری فرانسه گفت در این پرونده «رنو به مسئولیت‌های خود عمل نکرده است. وقتی کسانی را برای کار کردن در فرانسه از کشورشان خارج می‌کنید، باید مسئولیت بپذیرید.»


خبرگزاری فرانسه نوشت قراردادهای نوع «کارمند مامور» که روز به روز در اروپا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل شرایطی برای خانواده کارمند نیست و درباره شرایط خانوادگی باید به طور جداگانه با شرکت طرف توافق مذاکره شود.