سریال تکراری افزایش نجومی قیمت بلیت هواپیما/ عضو کمیسیون عمران: وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی جوابگوی عملکردشان باشند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سریال تکراری افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما تمامی ندارد. با وجود تمام انتقادات مشتریان و تذکرات نمایندگان مجلس، گویا گوش وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشور به این حرف‌ها بدهکار نیست و کسی بنا ندارد روش خود را تغییر دهد.

با نگاهی گذرا به سایت‌های فروش بلیت هواپیما مخصوصاً در ایام تعطیلات نوروز می‌شد دریافت که قیمت‌ها با رشد چشمگیری روبرو شده است. در این بین، نکته‌ای که بیش از پیش به چشم آمد افزایش فوق‌العاده قیمت‌ها برای سفر به استان‌های سیل‌زده و بالعکس بود. پروانه مافی نماینده مجلس در توئیتی قیمت نجومی یک بلیت هواپیما را گذاشته بود و نوشته بود سیل و زلزله و طوفان و … اراده طبیعت هستند. افزایش نجومی بلیت هواپیما هم ربطی به طبیعت دارد.

هرچند افزایش نرخ بلیت هواپیما مسبوق به سابقه است و در تعطیلات بهمن سال گذشته هم این اتفاق افتاد، اما سوال اصلی اینجاست که متولیان امر تا کی و کجا بنا دارند که به این روند مدیریتی خود ادامه دهند؟

سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس به رویداد۲۴ گفته: قبل از تعطیلات عید نوروز، کمیسیون عمران یک جلسه را با حضور وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشور برگزار کرد و ما در آن جلسه، دغدغه خودمان که البته دغدغه مردم بود که چرا قیمت بلیت‌های هواپیما تا این اندازه افزایش پیدا کرده و مخصوصاً اینکه چرا این قیمت‌ها در نزدیکی تعطیلات بیش از پیش بالا می‌رود را مطرح کردیم. آقای وزیر و رییس سازمان هواپیمایی کشور قول دادند موضوع چارتر را محدود کنند تا قیمت‌ها تا اندازه‌ای کنترل شود و از طرفی گفتند نظارت را بیشتر خواهیم کرد تا قیمت‌ها منطقی‌تر شود.

وی افزود: به هر حال اکثر مردم زمانی روی به خرید بلیت هواپیما می‌آورند که چند روز تعطیلات را در پیش داشته باشند، اما متاسفانه شرکت‌های هواپیمایی دقیقاً در همان ایام، قیمت‌ها را بصورت خارج از عرفی افزایش می‌دهند که این موضوع اکنون به دغدغه اصلی مسافران تبدیل شده و خواستار پیگیری جدی این معضل بودند.

نماینده ارومیه تصریح کرد: جلسه ما با وزیر و رییس سازمان هواپیمایی کشور در روز‌های آخر سال ۹۷ برگزار شد و اکنون مجلس تعطیل است و بازخورد آن جلسه و آن قول‌هایی که به ما داده شد، گرفته نشده است و باید منتظر بود تا بعد از تعطیلات که جلسات کمیسیون از سر گرفته می‌شود گزارشی در این خصوص بگیریم تا مشخص شود چقدر از این وعده‌ها عملی و چقدر بی‌توجهی رخ داده است.

بهادری در پاسخ به اینکه این جلسات خروجی لازم را نداشته پس چه باید کرد؟ گفت: وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشور باید جوابگوی عملکرد و قول‌هایی که می‌دهند باشند و اینطور نیست که به ما امیدواری بدهند، اما اتفاقی نیفتد. کمیسیون عمران پس از تعطیلات نوروز و با صلاحدید رییس کمیسیون، پیگیر موضوع خواهد شد تا بررسی‌های جدید را دنبال کند. شاید لازم باشد دوباره وزیر راه شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشور را به کمیسیون دعوت کنیم تا آن‌ها توضیحات خودشان را در این خصوص به ما ارائه دهند.

بهادری افزود: کار اصلی زمانی انجام می‌شود که جلسات کمیسیون در سال جدید شروع شود، اما تنها راه و کاری که در این مدت می‌توان انجام داد این است که بنده به عنوان یکی از اعضای کمیسیون عمران به آقای عابدزاده رییس سازمان هواپیمایی کشور تماس بگیرم و این دغدغه و چالش را مطرح کنم و از او بخواهم که با نظارت بیشتر لااقل تصمیمی را اتخاذ کند تا قیمت‌ها در روز‌های باقیمانده تعطیلات کاهش پیدا کند.

نماینده ارومیه در پایان گفت: برخی افراد تصمیم‌گیر در این حوزه سرخود قیمت‌ها را تغییر می‌دهند که این مشکل پیش آمده تا حدودی به ضعف مجلس هم مربوط می‌شود که تاکنون نتوانسته کار نظارتی خود را به درستی انجام دهد.