“سر خاشقجی در ریاض است” ؛ «سیا» رسما اعلام کرد که «محمد بن‌سلمان» دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 

 

نگام ؛ بین الملل _ رجب طیب اردوغان در بازگشت از سفر فرانسه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد:ترکیه خواهان آشکار شدن نام آمر این جنایت است و به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم اعلام کرده ایم که برای شناسایی قاتلان نیازی به پرس و جو نیست بلکه این عوامل در میان گروه ۱۵ نفره اعزامی از سوی ریاض به ترکیه بودند.

 

حسن مقیمی

 

رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: اسناد صوتی قتل خاشقچی را به مقامات عالی آمریکا، فرانسه، انگلیس، کانادا و آلمان تحویل شده و حتی مامور ویژه اطلاعاتی عربستان در حین شنیدن این اسناد صوتی شوکه شد و معتقد بود که قاتلان پیش از ارتکاب به این جنایت مواد مخدر هروئین مصرف کرده اند.

اردوغان مدعی شد: دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و مکرون رهبران آمریکا، آلمان و فرانسه با شنیدن اسناد صوتی به شدت منقلب شدند و من این را در چهره آنها دیدم.

عضو مجلس نمایندگان آمریکا خواستار شد؛نام بن‌سلمان در پی افشای نتایج تحقیقات سیا به فهرست مجازات‌ها افزود شود

افشای ارزیابی سیا از دخالت ولیعهد عربستان و صدور دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد در روزنامه واشنگتن پست، پرسش بسیار مهمی در مورد انضمام نام این مقام سعودی به فهرست مجازات دو وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا به دنبال داشته است.

 «تام مالینسکی» عضو مجلس نمایندگان آمریکا بر لزوم اضافه شدن نام «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به فهرست مجازات‌ها بر اساس قانون ماگنیتسکی تأکید کرد. این مقام آمریکائی در توئیتی نوشت: «بر اساس قانون ماگنیتسکی، کمیسیون‌های مربوطه می‌توانند و باید از دولت «دونالد ترامپ» بخواهند نام ولیعهد عربستان را به فهرست مجازات‌ها اضافه کند، ‌دولت باید تا ۱۲۰ روز آینده مجازات‌ها را اعمال کرده یا دلیل عدم چنین اقدامی را توضیح دهد».

مالینسکی که در دوره دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری پیشین این کشور معاون وزیر امور خارجه بود،‌ گفت که ما با شرایطی بسیار پیچیده روبه‌رو هستیم،‌ چرا که دولت ترامپ اطلاعاتی از دستگاه‌های اطلاعات خود در مورد نقش و مسئولیت بن سلمان در قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی در دست دارد حال آنکه این موضوع را تکذیب می‌کند. با این حال دولت آمریکا تلاش می‌کند به بن‌سلمان در سرپوش گذاشتن بر این موضوع کمک کند، و این موضوعی است که باید در مورد آن تحقیق شود.

رونامه وال استریت ژورنال تأکید کرد که سازمان سیا روز پنجشنبه گذشته اعضای کنگره را در جریان تحقیقات و جزئیات ارزیابی خود از عملیات قتل خاشقجی قرار داده و پس از آن نیز خبر مسئولیت بن سلمان در عملیات قتل منتشر شد.

از سوی دیگر، برخی در واشنگتن از جمله «پروس واین» معتقدند علاوه بر امکان اعمال مجازات بر محمد بن سلمان بر اساس قانون ماگنیتسکی باید پیامی در لزوم جایگزینی ولیعهد به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ارسال شود. همزمان نیز این رژیم به آغاز تحقیقاتی بین‌المللی در عملیات قتل خاشقجی تهدید و محکوم شود. همچنین می‌توان مجازات‌هایی شبیه مدل اعمال شده بر رژیم «معمر قذافی» دیکتاتور سابق لیبی در موضوع لاکربی را علیه آل سعود نیز اعمال کرد.

برخی معتقدند که انتشار ارزیابی سیا،‌ راه را برای هر نوع تلاش دولت آمریکا برای سرپوش گذاشتن بر نام عامل اصلی جنایت قتل خاشقجی مسدود می‌کند.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا به دنبال اعلام «سعود المعجب» دادستان کل سعودی مبنی بر اتهام تعدادی از افسران و مقام‌های امنیتی در این پرونده تأکید کرد: «اطلاعاتی که در دست داریم،‌ هیچ دلالتی بر ارتباط مستقیم بن سلمان در عملیات قتل خاشقجی نمی‌کند».

کارشناسان آمریکائی معتقدند که اقدام درز اخبار سیا برای محکومیت بن‌سلمان و نحوه خروج این اخبار و زمان انتشار آنها ترفندی برای مسدود کردن راه تلاش‌های کاخ سفید در سرپوش گذاشتن بر حقیقت است، به ویژه اینکه «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ روابط صمیمانه‌ای با بن سلمان دارد.

رابطه کوشنر با بن سلمان موجب نگرانی محافل آمریکائی شده است که سال‌ها به بهانه مبارزه با تروریسم در کنار «محد بن نایف» ولیعهد پیشین سعودی همکاری کرده بودند. این دستگاه‌های آمریکایی به کوشنر درباره ارتباط با ولیعهد هشدار داده‌اند.

 

همسر مخفی خاشقجی از سایه خارج شد/ خدیجه چنگیز تکذیب کرد

در تحولی غافلگیر کننده در موضوع قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی،‌ یک زن مصری مدعی ازدواج با وی طی جشنی مخفیانه در آمریکا چند ماه قبل از حادثه قتل این روزنامه‌نگار شده است.

یک زن مصری که نامش را به صورت کامل بیان نکرده و فقط به دلایل امنیتی با اختصار «اچ أتر» خود را معرفی کرد،‌ به روزنامه واشنگتن پست گفت که جشن ازدواج وی با «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به صورت مخفیانه و بدون اطلاع «خدیجه چنگیز» نامزد و افراد خانواده وی برگزار شد.

این زن مصری در توجیه افشای پیوند زناشویی با خاشقجی در مقطع زمانی فعلی گفت که او به عنوان همسر قانونی و مسلم خاشقجی خواهان به رسمیت شناختن حقوق کامل خود و ایفای آنها است.

روزنامه واشنگتن پست که تمام مقاله‌های خاشقجی را منتشر می‌کرد، ‌نوشت: «این زن پیام‌های مکتوبی که با خاشقجی رد و بدل کرده و نیز عکس‌های شخصی خود با آن مقتول به ویژه عکس‌های مربوط به جشن ازدواجشان در  واشنگتن در ماه ژوئن گذشته را تحویل این روزنامه داده است».

دوست قدیمی خاشقجی نیز که شاهد ازدواج او با این زن بوده، ‌ادعای وی را تأیید کرده و از این روزنامه خواسته به دلایل امنیتی هویتش را آشکار نکند.

این زن مصری اسناد ازدواجش با خاشقجی را به کنسولگری عربستان و ترکیه در یکی از کشورهای خاورمیانه ارائه داده است.

روزنامه واشنگتن پست اظهار داشت که برخی از این تصاویر در برخی حساب کاربری‌های توئیتر متعلق به افراد نزدیک به  «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی منتشر شده است.

برخی حساب کاربری‌های توئیتری فاش کردند که نام این زن مصری «حنان» است اما نام کامل وی را افشا نکرده¬اند.

همسر پنهانی خاشقجی که به نظر می‌رسد ۵۰ ساله باشد، در تأکید به روزنامه واشنگتن پست گفت که مقیم یک منطقه حاشیه خلیج‌فارس است و در سفر کاری به آمریکا بخش عمده‌ای از وقت خود را با این روزنامه‌نگار مقتول سپری کرده است. وی افزود که برای نخستین بار ۱۰ سال پیش در حاشیه یک نشست رسانه‌ای در خاورمیانه با خاشقجی دیدار کرده اما روابط عاشقانه آنها از سال گذشته آغاز شد.

این زن مصری اعلام کرد که خاشقجی را برای آخرین بار در ماه سپتامبر گذشته ملاقات کرده و وی بارها نگرانی خود را از اقدام مقام‌های سعودی علیه خود ابراز کرده بود اما فکر نمی‌کرد که خطری زندگیش را تهدید کند.

برخی افراد خانواده خاشقجی از واکنش به این موضوع خودداری کردند.

«شیخ انور حجاج» پورفسور مطالعات اسلامی در دانشگاه آمریکائی ویرجینیا  نیز که گفته شده خطبه عقد آن دو را جاری کرده،‌ از هر گونه واکنشی در این زمینه خودداری کرده است.

«خدیجه چنگیز» نامزد ترک خاشقجی در تماس تلفنی با این روزنامه گفت که او هیچ اطلاعی از رابطه این روزنامه‌نگار سعودی با زن مصری نداشته و پرسش‌هایی را درباره انگیزه و دلایل این رابطه مطرح کرده است.

چنگیز تأکید کرد که به نظر می‌رسد این زن مصری به دنبال بد جلوه دادن تصویر خاشقجی در اذهان عمومی است و آن را تلاشی برای تضعیف اعتبار و شهرت وی دانست.

واشنگتن پست توضیح داد که این زن مصری در صورت اثبات ادعای خود از بخشی از غرامت ارائه شده به خانواده روزنامه‌نگار مقتول از سوی دولت سعودی سهم دارد.

 

زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد+ تصاویر

یک خانم مصری مدعی است امسال در مراسمی مذهبی و سری در ایالات متحده با جمال خاشقجی ازدواج کرده؛ چند ماه پیش از آن که این روزنامه‌نگار منتقد برای دریافت مدارک لازم برای ازدواج با زن دیگری به کنسولگری عربستان در استانبول برود و کشته شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، افشای این ازدواج که به نظر می‌رسد جمال خاشقجی از نامزد ترکیه‌ای و حتی اعضای خانواده‌اش مخفی کرده بود، به وضعیت پیچیده خاشقجی در ماه‌های پایانی می‌افزاید.

این خانم در مصاحبه‌ای گفت علت اینکه پیشقدم شده است تا رابطه‌اش را با خاشقجی فاش کند این است که او “زنی مسلمان” است و می‌خواهد تا تمام حق و حقوقش به رسمیت شناخته شود.

او به شرطی با واشنگتن پست مصاحبه کرد که تنها از اول نام و نام خانوادگی او استفاده شود چرا که نگران امنیت و شغلش است. این خانم با نام اختصاری “ح” (H. Atr) پیام‌ها و تصاویری که با خاشقجی رد و بدل کرده است، نشان داد. برخی از این تصاویر برای مراسم ازدواجشان است که ماه ژوئن در حومه واشنگتن برگزار شده است.

یکی از دوستان قدیمی خاشقجی هم که در مراسم به عنوان شاهد حضور داشته، اظهارات این خانم را تایید می‌کند. او هم با اشاره به نگرانی‌های امنیتی نخواست نامش فاش شود. اعضای خانواده خاشقجی درباره این ازدواج اظهارنظر نکردند. خدیجه چنگیز، نامزد ترکیه‌ای خاشقجی در تماسی تلفنی گفت که از رابطه خاشقجی با این خانم بی‌اطلاع بوده و انگیزه‌های این زن را زیر سوال برد.

خدیجه چنگیز گفت: جمال هرگز درباره این زن حرفی به من نزده بود. چرا این زن تلاش دارد تا تصویری که مردم از جمال دارند را تغییر دهد؟ او چه می‌خواهد؟ تردید ندارم که این تقلایی برای بی‌اعتبار کردن وجهه او و لطمه به شخصیت اوست.

چنانچه این خانم اثبات کند همسر قانونی خاشقجی است، می‌تواند از دیه‌ای که احتمالا دولت عربستان به خانواده خاشقجی می‌دهد، سهم ببرد. وضعیت حقوقی ازدواج این خانم با خاشقجی مشخص نیست و همچنین مشخص نیست که آیا او سند ازدواجی هم گرفته است یا خیر.

خانم ح. می‌گوید تصاویر و سایر شواهد ازدواجش را به مقام‌های سعودی و ترکیه‌ای نشان داده است. برخی از این تصاویر در چند روز گذشته به صورت آنلاین در یک حساب کاربری توئیتر برای حامیان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شده است.

این خانم ۵۰ ساله می‌گوید ساکن منطقه خلیج‌فارس است و در زمان سفرهای کاری خاشقجی به ایالات متحده همراه او بوده است. او می‌گوید حدود یک دهه پیش در یک نشست رسانه‌ای در خاورمیانه با خاشقجی آشنا شد اما رابطه احساسی آنها حدود یکسال پیش آغاز شد. این خانم می‌گوید خاشقجی را آخرین بار اوایل سپتامبر دیده و همان زمان هم خاشقجی نسبت به تلاش دولت سعودی برای انجام اقدامی تلافی‌جویانه ابراز نگرانی کرده است. با این حال خاشقجی فکر نمی‌کرده که جانش در خطر باشد.

خانم ح. گفت: او اصلا فکر نمی‌کرد که ترور شود. می‌دانست که آنها می‌توانند او را دزدیده و کتک بزنند اما هرگز فکر می‌کرد که تا کشتن او پیش بروند.

یک روحانی به نام انور حجاج که در مراسم ازدواج حاضر بوده، از پاسخ دادن امتناع کرد. در رسانه‌ها از او به عنوان پروفسور مطالعات و آموزش اسلامی در دانشگاه آزاد آمریکایی در ویرجینیا نام برده شده است.

 

یک منبع ترکیه‌ای فاش کرد؛”سر خاشقجی در ریاض است”

سایت خلیج آنلاین به نقل از یک منبع ترکیه‌ای اطلاعات جدیدی درباره جسد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول به قتل رسید، افشا کرد.

 این مسئول ترک که خواسته نامش فاش نشود، به خلیج آنلاین گفته است: اطلاعاتی که مسئولان آنکارا به تازگی به آن دست یافته‌اند، نشان می‌دهد که سر جمال خاشقجی از استانبول به ریاض، پایتخت عربستان سعودی منتقل شده و باقی‌مانده جسد او در داخل ترکیه از بین برده شده است.

این منبع در ادامه اظهار کرد: تیم تحقیقات ترکیه به شواهد و مدارکی دست یافتند که نشان می‌دهد جسد خاشقجی از بین رفته است اما مسئولان آنکارا به اطلاعات تکمیلی از همتایان عربستانی خود نیاز دارند و اینکه رسما بگویند جسد این روزنامه‌نگار عربستانی چه سرنوشتی پیدا کرده و چگونگی از بین بردن آن مشخص شود.

منبع یاد شده افزود: اینکه سر خاشقجی پس از قتل و تکه‌تکه شدن جسدش چگونه توسط تیم ترور به عربستان سعودی به ریاض منتقل شده، هنوز مشخص نیست و روشن نیست که سر او از طریق هوایی، دریایی یا زمینی به ریاض منتقل شده است.

این منبع در ادامه گفت: ماهر المطرب، عضو گارد شخصی ولیعهد عربستان سعودی یکی از عوامل اصلی ترور خاشقجی بوده است. او پاسپورت دیپلماتیک داشته و به همین دلیل چمدان‌هایی که هنگام ترک فرودگاه بین‌المللی آتاتورک همراه خود داشته و هواپیمای شخصی‌اش به دلیل مصونیت دیپلماتیک، بازرسی نشده است.

همچنین این منبع در ادامه گفت: اطلاعاتی که ترکیه در اختیار دارد و آنها را به برخی از رهبران جهان و دستگاه‌های امنیتی بین‌المللی داده، به دلیل میزان وحشی‌گری همه را شوکه کرده است. آنکارا هنوز اطلاعات بسیاری در اختیار دارد که تا این لحظه هنوز آنها را افشا نکرده است.

این مسئول ترکیه در ادامه گفت‌وگویش با خلیج انلاین اظهار کرد: اطلاعات به دست آمده درباره انتقال سر خاشقجی به ریاض مدرک جدیدی برای محکومیت محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است به ویژه که این اطلاعات نشان می‌دهد انتقال سر خاشقجی به ریاض و سهولت بخشیدن به اجرای این طرح با دستورات عالی مقامات عربستان سعودی و برای اثبات انجام ماموریت، انجام شده است در غیر این صورت سر نیز مانند باقی جسد مقتول در ترکیه نابود می‌شد.

سناتور آمریکایی: بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعتقاد دارد، تمامی شواهد دال بر دست داشتن ولیعهد عربستان در ماجرای قتل جمال خاشقجی است.

 باب کروکر، سناتور آمریکایی در توییتر خود نوشت: همه چیز به این سمت اشاره دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست را صادر کرده است.

او ادامه داد، پیش از آن که محمد بن سلمان افرادی را اعدام کند که در واقع دستور خود او را اجرا کرده‌اند، دولت ترامپ باید عزمی راسخ در مسئولیت‌پذیری خود نشان دهد.

در همین حال، یک منبع ترکیه‌ای به تازگی اعلام کرد که سازمان سیا چند روز قبل نتیجه‌ای را که درمورد کشته شدن جمال خاشقجی به آن دست یافته بود، به آنکارا اعلام کرد.

این منبع ترکیه‌ای در مصاحبه با الجزیره تصریح کرد: سازمان سیا رسماً چند روز قبل به ما اعلام کرد که به این نتیجه دست یافته که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول کشتن جمال خاشقجی است.

 

برادر ولیعهد سعودی: تماس من با خاشقچی قبل از وفات و پیشنهاد رفتن به کنسولگری صحت ندارد / آخرین پیام من به او ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ ارسال شده بود

خالد بن سلمان برادر ولیعهد و سفیر سعودی‌ها در آمریکا که از او به عنوان یکی از عوامل اصلی ربوده شدن و قتل ‘جمال خاشقچی’ روزنامه نگار ناراضی سعودی نام برده می‌شود، ادعا کرد که با این روزنامه نگار تماس تلفنی نداشته است.

سفیر سعودی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: خبر تماس تلفنی من با جمال خاشقچی قبل از وفات و ارایه پیشنهاد برای رفتن به کنسولگری عربستان در استانبول صحت ندارد.
او افزود: من یک بار به صورت شخصی در سپتامبر سال ۲۰۱۷ ملاقات دوستانه‌ای با خاشقچی داشتم و بعد از این دیدار هم ارتباط ما به صورت ارسال پیام ادامه یافت و آخرین پیام من در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۷ بود.
خالد به محتوای گفت: وگو و پیام‌های ارسالی خود به جمال خاشقچی اشاره نکرد.
این اظهارات بعد از آن بیان می‌شود که روزنامه واشنگتن پست فاش کرد که خالد چند روز قبل از به قتل رسیدن خاشقچی با او تماس تلفنی داشته و از او خواسته است که به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کند.
شک و تردید درباره دخالت او دراین جنایت بعد از آن بیشتر شد که خالد دقیقا یک روز بعد از به قتل رسیدن جمال خاشقچی محل ماموریت خود در واشنگتن را ترک کرد و تاکنون به این کشور بازنگشته است.
یک روزنامه قطری پیشتر فاش کرد: او از بیم دستگیری خاک آمریکا را ترک کرده است.
الرایه نوشت: خالد بن سلمان ۱۱ اکتبر یک روز بعد از ترور خاشقچی از واشنگتن در حالی برگشت که دلیل خاصی برای آن اعلام نکرد و این در حالی بود که آمریکایی‌ها در واکنش به خروج او از واشنگتن اعلام کردند که منتظر بازگشت او به محل ماموریت خود هستند تا به سوالات آن‌ها درباره ربوده شدن جمال خاشقچی پاسخ دهد.
این روزنامه به نقل از منابع غربی و برخی منابع معارض سعودی که خواستار مخفی ماندن نامشان شدند، نوشت: اکنون غرب به نقش سفیر سعودی‌ها در واشنگتن در قتل جمال خاشقچی مشکوک شده است چرا که او از نیت برادرش برای تسویه حساب با این روزنامه نگار مخالف اطلاع داشت و به همین دلیل عمدا کاری کرد که خاشقچی ناچار شود برای انجام کار اداری خود به کنسولگری سعودی‌ها در استانبول مراجعه کند در حالیکه آن‌ها به راحتی می‌توانستند این اوراق را در واشنگتن در اختیارش بگذارند.
این منابع با قاطعیت گفتند که خالد بن سلمان بعد از متهم شدن برادرش به دست داشتن در مرگ جمال خاشقچی و همچنین از ترس واکنش مسئولین آمریکایی به ویژه اعضای کنگره طی روز‌های اینده هم به محل ماموریت خود باز نخواهد گشت.
جمال خاشقچی روزنامه نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (۱۰ مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. رژیم سعودی بعد از ۱۸ روز سکوت و تکذیب بالاخره تحت فشار‌های جامعه جهانی تایید کرد که او در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.
ریاض در عین حال با متهم کردن شماری از نیرو‌های اطلاعاتی این کشور به دخالت در ترور خاشقچی تلاش کرد تا ولیعهد این کشور را از اتهام صدور دستور حذف این روزنامه نگار مخالف برهاند.
ناظران امور منطقه با بر شمردن استدلال‌های متعدد، بن سلمان ولیعهد سعودی را متهم به دست داشتن در قتل خاشقچی می‌کنند و معتقدند که نام بردن از افراد دیگر به عنوان قربانی این جنایت، تنها با هدف مبرا کردن ولیعهد جوان از اتهام قتل است.
در جدیدترین تحول روزنامه واشنگتن پست خبر داد، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دستور ترور «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر کرده است.
مقام‌های آگاه می‌گویند این ارزیابی سیا معتبرترین برآوردی است که بن سلمان رابه قتل خاشقچی مرتبط کرده و تلاش‌های دولت دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکابرای حفظ روابط با عربستان را پیچیده می‌کند.
ارزیابی سیا در تناقض با ادعا‌های دولت عربستان قرار دارد که مدعی است بن سلمان دخالتی در قتل خاشقچی ندارد.

 

الخلیج آنلاین: «سر» خاشقچی به «ریاض» منتقل شده

یک مقام مسئول در ترکیه فاش کرد که طبق اطلاعات جدید، سر جمال خاشقچی به ریاض پایتخت عربستان سعودی منتقل شده است.

یک مقام مسئول در ترکیه از اطلاعات جدیدی خبر داده که مقامات ترکیه درباره پرونده قتل جمال خاشقچی بدان دست یافته‌اند و نشان می‌دهد که سر این روزنامه‌نگار به عربستان سعودی منتقل شده است.

وبگاه خبری «الخلیج اونلاین» به نقل از یک مسئول ترکیه‌ای که نامش را فاش نکرد نوشت، اطلاعات جدیدی که مقامات ترکیه درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار معروف سعودی که در کنسولگری کشورش در استانبول به دست یک تیم ترور سعودی مرتبط با دفتر ولی‌عهد سعودی ترور شد، به دست آورده‌اند، نشان می دهد سر جمال به ریاض منتقل شده است.

این مقام مسئول گفت: اطلاعات نشان می‌دهد که سر جمال خاشقچی (جدا شده) و به ریاض منتقل شده و سایر اجزای جسد او در ترکیه است. تیم تحقیق ترکیه، نمونه‌هایی به دست آورده که نشان می‌دهد جسد را از بین‌ برده‌اند اما مقامات ترکیه منتظر پاسخ رسمی مقامات سعودی هستند تا توضیح دهند که سرنوشت جسد چه شده و کجا و چطور [قاتلان] خود را از آن خلاص کرده‌اند».

این مقام ترکیه‌ای توضیح داد «بعد از قتل و قطعه‌قطعه کردن جسد توسط تیم ترور سعودی، هنوز روشن نیست که سر جمال خاشقچی چطور به عربستان منتقل شده، از مسیر هوایی، زمینی یا دریایی».

این مسئول ترکیه‌ای به «ماهر مطرب» محافظ شخصی محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی اشاره کرد و گفت «ماهر مطلب، محافظ شخصی ولی‌عهد سعودی یکی از عناصر اصلی است که این جنایت را مرتکب شده‌اند. او گذرنامه دیپلماتیک دارد، برای همین، چمدان او هنگام ترک فرودگاه آتاتورک تفتیش نشد. همچنین هواپیمای اختصاصی که او را آورده بود به دلیل مصونیت دیپلماتیک، بازرسی نشد».

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی که زمانی همکاری استخبارات عربستان بود و بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، عربستان را به مقصد آمریکا ترک کرد، دوم اکتبر گذشته بعد از مراجعه دوم به کنسولگری سعودی در استانبول، دیگر از آنجا خارج نشد و بعد از آن مقامات ترکیه اعلام کردند که او در آنجا کشته و تکه‌تکه شده است. هر چند عربستان در ابتدا اطلاع از سرنوشت او را انکار می‌کرد اما سرانجام سه هفته بعد تحت فشار افکار عمومی ناچار شد اذعان کند که خاشقچی در کنسولگری کشته شده است.

پنجشنبه گذشته، دادستانی سعودی در اطلاعیه‌ای جدید، سرانجام به تکه‌تکه شدن خاشچقی نیز اذعان کرد و مدعی شد که مسئولیت این پرونده بر عهده نایب رئیس سازمان اطلاعات سعودی یعنی «احمد عسیری» است که بعد از ماجرای خاشقچی، از سمت خود برکنار شده است. دادستانی سعودی اعلام کرد که تحت نظر نایب رئیس سازمان استخبارات تیمی برای بازگرداندن خاشقچی به ترکیه رفته و بعد از ناامیدی از بازگرداندن آن از طریق «مذاکره» و «زور» نهایتا سرتیم مأموریت به این نتیجه رسیده که او را بکشد.

عربستان هرگونه ارتباط میان این پرونده با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی را انکار می‌کند اما عاملان اصلی این پرونده، از نزدیکان محمد بن سلمان هستند. احمد عسیری فرد کاملا نزدیک به بن سلمان، سعود القطحانی مشاور دربار و ماهر مطرب محافظ شخصی محمد بن سلمان از جمله این افراد هستند.

این منبع ترکیه‌ای همچنین اعلام کرد که «اطلاعات موجود نزد ترکیه که برخی سران جهانی و دستگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی نیز از آن مطلع شده‌اند، سبب شوکه شدن کسانی شده که از این اطلاعات با خبر شده‌اند زیرا جنایتی بسیار وحشیانه است… هنوز ترکیه اطلاعات بیشتری در اختیار دارد که از آن پرده بر نداشته است».

این مسئول ترکیه‌ای در گفت‌وگو با الخلیج اونلاین توضیح داد که «اطلاعات مربوط به انتقال سر جمال به ریاض، دلیل محکومیتی جدید علیه ولی‌عهد سعودی محمد بن سلمان است بخصوص که تأکید می‌کند که ارسال سر جسد به ریاض و تسهیل رسیدن آن با دستورات از رده بالا بوده است…».

عربستان برای مبرا کردن ولی‌عهد این کشور تاکنون روایات متناقضی از پرونده ارائه کرده است. هر چند در ابتدا تأکید می‌کرد که خاشقچی از کنسولگری خارج شده، اما سه هفته بعد اعلام کرد که او در کنسولگری کشته شده. ابتدا اعلام شد بر اثر درگیری کشته شده، بعدا اعلام کرد که او خفه شده است و سرانجام پنجشنبه گذشته گفت که با مواد بیهوش‌کننده که مقدارش زیاد بوده، کشته شده سپس بدنش تکه‌تکه شده است.

ریاض تاکنون اعلام کرد که یازده متهم در حال بازجویی هستند که پنج نفرشان عوامل اصلی هستند و دادستان برای آنان درخواست اعدام کرده است.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه دادستانی سعودی اعلام کرد که توضیحات مقامات سعودی قانع‌کننده نیست و باید روشن شود که چه کسانی آمریت اصلی قتل را بر عهده داشته‌اند.

دردسر برای دولت ترامپ

همزمان با این خبرها، روزنامه نیویورک تایمز از بحران بزرگ برای دولت دونالد ترامپ خبر داد و علت آن را محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی ذکر کرد و توضیح داد که این بحران پس از آن به چشم می‌خورد که دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا به این ارزیابی رسیده است که محمد بن سلمان مسئول اول قتل جمال خاشقچی است؛ کسی که دولت ترامپ زیاد روی آن تکیه کرده و آن را متحد قابل اعتماد خود می‌داند.

بامداد امروز شنبه روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از منابع مطلع آمریکایی‌ گزارش کرد، ارزیابی سازمان سیا این است که بر خلاف ادعاهای حکومت سعودی مبنی بر اینکه محمد بن سلمان نقشی در قتل خاشقچی نداشته، او دستور این ترور را صادر کرده است.

ارزیابی سیا که مقام‌های آمریکایی می‌گویند اطمینان بالایی به آن دارند، تا به امروز آشکارترین شواهدی است که ولی‌عهد جوان رژیم سعودی را به این پرونده ترور جنجالی گره می‌زند.

ارزیابی جدید سازمان سیا بر اساس ادله جدید از جمله ردیابی یک مکالمه تلفنی یکی از اعضای تیم ترور و یکی از معاونان محمد بن سلمان است که در این مکالمه گفته «به رئیست خبر بده که مأموریت انجام شد».

طبق این گزارش، ادله جدید تحرکات محمد بن سلمان را نشان می‌دهد که تلاش کرده جمال خاشقچی را به عربستان بکشاند و گفته می‌شود خالد بن سلمان سفیر عربستان در آمریکا نیز که اکنون به ریاض برگشته، در آن دخیل است.

همچنین امروز، «خالد بن سلمان آل سعود» پسر شاه سعودی و سفیر ریاض در واشنگتن، در توییتر خود اعلام کرد که هیچ‌گاه با «جمال خاشقچی» تلفنی صحبت نکرده است. خالد این موضع را در واکنش به آنچه در رسانه‌های آمریکایی درباره نقش او در طرح قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد دولت سعودی و مقیم آمریکا گزارش کرده‌اند، اتخاذ کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست که خاشقچی با آن همکاری می‌کرد، به نقل از منابعی خبر داده بود که خالد به طرح کشاندن خاشقچی به ترکیه، جایی که در آنجا کشته شد، نقش داشته است.

خالد در توییترش نوشت: همانطور که به روزنامه واشنگتن‌پست گفتیم، آخرین تماس میان من و آقای خاشقچی متنی و در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ بوده است. هیچ وقت تلفنی با او صحبت نکرده‌ام و قطعا به او پیشنهاد نکرده‌ام که به ترکیه برود، به هر دلیلی که باشد. از دولت آمریکا می‌خواهم اگر اطلاعاتی در خصوص این ادعا در اختیار دارد، منتشر کند».

افکار عمومی در آمریکا پس از قتل جمال خاشقچی، به سعودی‌ها بشدت منفی شده است و سیاست‌مداران آمریکایی چاره‌ای جز پاسخ‌گویی به افکار عمومی در راستای برخورد با ریاض ندارند. با این حال، به نظر می‌رسد دولت آمریکا قصد دارد ریاض را چون یک متحد حفظ کند. روز پنجشنبه، جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه گفت که واشنگتن برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان سعودی ندارد و بدون سعودی‌ها نمی‌توانست آنچه را امروز [علیه ایران] انجام می‌دهد، انجام دهد.

شبکه خبری الجزیره نیز روز جمعه خبر داد که نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکایی طرحی را برای توقف فروش سلاح به عربستان سعودی به کنگره این کشور برده‌اند. الجزیره تاکنون جزئیات بیشتری از طرح مزبور منتشر نکرده و نگفته کدام نمایندگان کنگره این طرح را ارائه کرده‌اند.

 

گزارش رای الیوم از احتمال استرداد گولن به آنکارا برای نجات بن سلمان؛آیا معامله جدیدی بین ترکیه و آمریکا بر سر خاشقجی در راه است؟

رای الیوم نوشت: به نظر می‌رسد فهم طبیعت روابط ترکیه و آمریکا و تحولات آن در این روزها، تبدیل به مساله‌ای به غایت دشوار شده است. در حالی که ظاهرا بین دو کشور در مورد پرونده قتل خاشقجی هماهنگی وجود دارد، جنگنده‌های ترکی در طول هفته‌های گذشته اقدام به بمباران یگان‌های حمایت مردمی کُرد کردند که در شرق فرات از حمایت واشنگتن برخوردار هستند. فهم چنین تناقضی چطور ممکن است؟

این رسانه عرب زبان ادامه داد: کاش امور در این حد از پیچیدگی متوقف می‌شد، اما در روز جمعه شبکه ان بی سی آمریکا خبر غافلگیر کننده‌ای را منتشر کرد که علامت سوال‌های زیادی را به دنبال داشت؛ طبق گزارش این شبکه، واشنگتن در حال بررسی امکان تسلیم فتح الله گولن به پلیس ترکیه است، تا به این وسیله رجب طیب اردوغان را راضی به ورود به معامله‌ای در رابطه با ترور خاشقجی کند.

این اطلاعات، انعکاس زیادی در ترکیه داشت؛ چرا که یادآور ازادی کشیش آمریکایی توسط پلیس ترکیه بود، که گفته می‌شد بازداشت وی با هدف مبادله اش با گولن، صورت گرفته است.

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تسلیم گولن به ترکیه، با هدف جلب رضایت آن در مورد تسامح در پرونده روزنامه نگار سعودی را تکذیب نموده و تاکید کرد: «این دو مساله کاملا جدا از هم هستند و وزارت دادگستری آمریکا همچنان در حال بررسی دلایل ارائه شده از سوی دولت ترکیه در مورد بازپس گیری گولن است.».

اما باید گفت، دود از کُنده بلند می‌شود… و ترامپ که به عنوان پادشاه معامله‌ها شناخته می‌شود، بعید نیست که در صدد ورود به معامله‌ای با ترکیه باشد که عنوان بارز آن، واگذاری گولن به ترکیه، در مقابل بسته شدن پرونده خاشقجی و توقف اجرای تحقیقات در این باره است؛ امری که می‌تواند در خدمت استراتژی ترامپ در مورد نجات هم پیمان و ستون اصلی استراتژی اش در خاورمیانه، محمد بن سلمان، باشد.

ترامپ بار‌ها تاکید کرده است که خاشقجی شهروند آمریکا نیست و در این کشور به قتل نرسیده است. بر همین اساس، رئیس جمهور آمریکا قصد ندارد معامله ۱۱۰ میلیارد دلاری خود با عربستان را تنها به این دلیل از دست بدهد تا سعودی‌ها به سمت روسیه یا چین بروند. به همین دلیل، هیچ احتمالی بعید نیست.. و قطعا اردوغان در این باره اطلاعات دقیقتری دارد…

 

ترامپ: ولیعهد عربستان نقشی در قتل خاشقچی ندارد

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با اعلام اینکه هنوز در مورد ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) در ارتباط با قتل «جمال خاشقچی» اطلاعات لازم را دریافت نکرده، مدعی شد که به وی گفته شده ولیعهد عربستان نقشی در قتل خاشقچی نداشته است.

ترامپ گفت که با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا و مقام های سیا در مورد موضوع قتل خاشقچی گفت و گو می کند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ارزیابی خود به این نتیجه رسیده که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقچی را در داخل کنسولگری عربستان در استانبول صادر کرده است.

خاشقچی که منتقد ولیعهد عربستان بود، ماه گذشته در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید. وی برای تحویل گرفتن اسناد مورد نیاز برای ثبت ازدواج خود به این کنسولگری مراجعه کرده بود.

ترامپ و مقام های ارشد دولت وی با تاکید بر لزوم مسئولیت خواهی از افراد دخیل در قتل خاشقچی، ۱۷ شهروند سعودی را به دلیل نقش آفرینی در این قتل تحریم کرده اند.

 

منبع ترک: «سیا» رسما به ما گفت که «بن‌سلمان» مسئول قتل خاشقچی است

شبکه الجزیره می‌گوید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ولی‌عهد سعودی را مسئول اصلی قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی منتقد سیاست‌های آل سعود می‌داند.

این شبکه به نقل از منبعی ترکیه‌ای شامگاه شنبه (۲۶ آبان) گزارش داد: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا چند روز پیش رسما نتایج تحقیقات خود را در اختیار ما گذاشت».

این منبع ترکیه‌ای افزود: «نتایج تحقیقات سیا این است که شخص “بن‌سلمان”، مسئول قتل جمال خاشقچی است».

ساعتی پیش از اظهارات این منبع ترکیه‌ای، «باب کورکر»، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفت که «همه شواهد دال بر این است که بن سلمان آمر قتل خاشقچی است».

او از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواست که قبل از آنکه دیر شود و بن سلمان متهمان ادعایی را اعدام کند، «آمر اصلی» قتل خاشقچی را تعیین و اعلام کند.

روزنامه واشنگتن پست دیروز جمعه نوشت که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این نتیجه و جمع‌بندی رسیده است که آمر قتل خاشقچی کسی نیست جز خود ولی‌عهد سعودی.

رئیس جمهوری آمریکا امروز در واکنش به این خبر گفت که با «مایک پامپئو»، وزیر خارجه این کشور و رئیس سیا در این رابط صحبت خواهد کرد.

دادستانی کل سعودی پنجشنبه در بیانیه‌ای کوتاه، مدعی شد که از ۲۱ فرد متهم به ترور جمال خاشچی، تنها پنج تن از آن‌ها مسئول مستقیم قتل او بودند و درخواست اعدام آن‌ها صادر شده است.

این روایت سعودی از نحوه قتل و مجازات متهمان قتل خاشقچی مورد انتقاد رسانه‌های غربی و مجامع حقوقی بین‌الملل شده است.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین‌الملل این روایت را جعلی و به دور از واقعیت توصیف می‌کنند که تنها با هدف تبرئه کردن بن سلمان از دست داشتن در قتل روزنامه‌نگار منتقد خود تهیه و منتشر شده است.

خاشقچی، روزنامه‌نگار مشهور و متنفذ سعودی که برای واشنگتن پس قلم میزد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) بعد از مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، ناپدید شد و بعد از تحقیقات مشخص شد که وی به دست تیم وابسته به ولی‌عهد سعودی به قتل رسیده، جسد آن تکه تکه شده و در نهایت با اسید ذوب از بین رفته است.

 

برادر بن سلمان: من با خاشقجی تماس نگرفتم و به او نگفتم به ترکیه برو

سفیر عربستان سعودی در واشنگتن گفت که به هیچ وجه با جمال خاشقجی روزنامه نگار فقید سعودی تلفنی صحبت نکرده و هرگز به او پیشنهاد رفتن به ترکیه را نداده بود.

«خالد بن سلمان» فرزند ملک سلمان پادشاه سعودی که سفیر این کشور در واشنگتن نیز می باشد، از دولت آمریکا خواست اطلاعات مرتبط با این ادعا را منتشر کند.

این در حالی است که روزنامه واشنگتن پست پیش از این به نقل از منابع آگاه نوشته بود که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) به این نتیجه رسیده که ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است.

این روزنامه همچنین نوشت که بر اساس اطلاعات رسیده از سازمان سیا و براساس تماس تلفتی خالد بن سلمان برادر ولیعهد سعودی با خاشقجی به این نتیجه رسیده است.

روزنامه مذکور در ادامه افزود: خالد بن سلمان در تماس تلفنی با جمال خاشقجی به وی گفته بود که کنسولگری عربستان در استانبول امن است و مشکلی پیش نمی آید که او برای تحویل مدارک به این ساختمان برود.

واشنگتن پست اضافه کرد که خالد بن سلمان بنا به درخواست برادرش با خاشقجی تماس گرفته بود اما مشخص نیست که آیا وی از ترور این روزنامه نگار خبر داشته یا خیر.

 

نیویورک تایمز نوشت:عربستان خطر منطقه ای اصلی است و نه ایران/ حقیقت درباره قتل خاشقجی ممکن است هرگز فاش نشود

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: عربستان سعودی داستان جدیدی درباره قتل«جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی که در کنسولگری کشورش در استانبول به قتل رسید، مطرح کرد و به نظر می رسد که دولت«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا آماده پذیرفتن آن است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت:بسیار دشوار است که این را باور کنیم که یک هواپیما تعدادی نیروی امنیتی و یک پزشک قانونی را با خود به استانبول بیاورد تا فقط خاشقجی را با مهر و محبت برای بازگشت به عربستان قانع کنند.

این روزنامه نوشت:واقعیت ممکن است در سایه احتمال اعدام ۵ مظنون و از بین بردن شاهدان اصلی هرگز فاش نشود.

نیویورک تایمز همچنین نوشت: کاملا روشن شده است که نیاز به تغییر در روابط عربستان غرق در نفت و ایالات متحده کاملا وجود دارد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: ترور و تلاش های جنجالی برای سرپوش گذاشتن بر جنایت قتل خاشقجی امپراتوری عربستان سعودی را عریان کرد.

در گزارش نیویورک تایمز آمده است: واشنگتن و غرب که تشنه نفت و پول عربستان سعودی هستند چشم خود را به روی نقض حقوق بشر توسط عربستان بستند.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه عربستان را خطر اصلی برای منطقه دانست و نه ایران را و نوشت: عبور  شاهزاده«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی از همه حد و مرزها باعث شده است که عربستان سعودی خطر منطقه ای اصلی به حساب بیاید و نه ایران.

این روزنامه علاوه بر آن نوشت: دولت ترامپ بن سلمان را همپیمانی برای اسرائیل علیه ایران و مشتری سلاح های آمریکایی می بیند.

نیویورک تایمز نوشت: آن چه رخ داد باعث شد دولت ترامپ نفوذ گسترده ای بر نظام ضعیف عربستان پیدا کند.

نیویورک تایمز  در ادامه نوشت: اوضاع کنونی به دولت ترامپ اجازه می دهد نفوذ بیشتری پیدا کند تا بتواند بر ریاض در پرونده های یمن و قطر و نیز برقراری صلح با اسرائیل فشار بیاورد.

 

داستان جدید عربستان درباره قتل خاشقجی

دادستان کل عربستان سعودی روز -پنجشنبه- گفت که ۶ نفر در تصمیم گیری و اجرای قتل« جمال خاشقجی» روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری عربستان مشارکت کردند.

دادستان کل عربستان سعودی خواستار اجرای حکم اعدام متهمان قتل خاشقجی شد.

دادستان کل عربستان تأکید کرد که متهمان تیمی برای بازگرداندن خاشقجی با دستور  معاون رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان تشکیل دادند.

دادستان کل عربستان تصریح کرد که فرمانده ماموریت بازگرداندن خاشقجی تصمیم گرفت که در صورت شکست در قانع کردن خاشقجی برای بازگشت او را بکشند.

دادستانی کل عربستان در ادامه گفت که جسد خاشقجی تکه تکه شده و به خارج از کنسولگری عربستان در استانبول منتقل شد.

دادستان کل عربستان سعودی تصریح کرد که شیوه جنایت درگیری و تزریق منجر به مرگ بوده است.

دادستان کل عربستان همچنین گفت که به خاشقجی مخدر بسیار بالا تزریق شد که منجر به مرگ وی شده است و پس از تکه تکه کردن جسدش به یک فرد محلی در ترکیه تحویل داده شد.

به گفته دادستان کل عربستان دوربین های امنیتی توسط یک نفر از کار انداخته شدند.

دادستان کل عربستان سعودی تأکید کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی نقشی در جنایت قتل خاشقجی ندارد.

این در حالی است که «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در نخستین واکنش رسمی  به سخنان دادستان کل عربستان سعودی گفت که قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود.

وی افزود که ما بر این باوریم که قتل خاشقجی برنامه ریزی شده بود.

اوغلو تأکید کرد که ۱۸ نفر بازداشت شدند چگونه می شود که درخواست اعدام فقط برای ۵ نفر می شود؟

وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد که ترکیه همچنان می پرسد که جسد خاشقجی کجاست اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده است.

وی در ادامه گفت که ترکیه همچنان درباره قتل خاشقجی تحقیق می کند.

چاووش اوغلو همچنین گفت که: گزارش دادستان کل عربستان سعودی قانع کننده نیست و بر آشکار شدن حقیقت و دانستن اینکه چه کسی دستور قتل خاشقجی را داده است اصرار می کنیم.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه گفت: ترکیه همکاری با جامعه بین المللی در پرونده خاشقجی را ادامه می دهد.

بنابر این گزارش، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی  و سردبیر سابق روزنامه «الوطن» و ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشد.

خاشقجی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و پیش از ناپدید شدنش قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج او از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

در پی فشارهای بین المللی گسترده عربستان به قتل خاشقی در کنسولگری این کشور در استانبول اعتراف کرد. عربستان سعودی در بیانیه‌ای که بامداد روز شنبه هفته جاری منتشر کرد رسما کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری این کشور در استانبول را تأیید کرد. دادستان کل عربستان سعودی در این بیانیه مدعی شد خاشقجی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری  جان خود را از دست داد و ۱۸ شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

 

اردوغان: خاشقجی با دستور مقامات عالی عربستان به قتل رسید

رجب طیب اردوغان در بازگشت از سفر فرانسه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: بدون تردید عملیات قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود و دستور انجام آن از سوی مقامات عالی آل سعود صادر شده اما بر این باورم که این اقدام از سوی پادشاه عربستان سعودی نبوده است.

وی بیان کرد: ترکیه خواهان آشکار شدن نام آمر این جنایت است و به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم اعلام کرده ایم که برای شناسایی قاتلان نیازی به پرس و جو نیست بلکه این عوامل در میان گروه ۱۵ نفره اعزامی از سوی ریاض به ترکیه بودند.

وی افزود: ترکیه پیگیر اعلام رسمی نام آمر و یا عاملان این جنایت و نیز تعیین وضعیت جنازه این روزنامه نگار در سطح بین المللی خواهد بود.

رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: اسناد صوتی قتل خاشقچی را به مقامات عالی آمریکا، فرانسه، انگلیس، کانادا و آلمان تحویل شده و حتی مامور ویژه اطلاعاتی عربستان در حین شنیدن این اسناد صوتی شوکه شد و معتقد بود که قاتلان پیش از ارتکاب به این جنایت مواد مخدر هروئین مصرف کرده اند.

اردوغان مدعی شد: دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و مکرون رهبران آمریکا، آلمان و فرانسه با شنیدن اسناد صوتی به شدت منقلب شدند و من این را در چهره آنها دیدم.

وی تاکید کرد: عوامل اطلاعاتی آمریکا تحقیق و بررسی در ماجرای قتل خاشقچی را در دست دارند و کنگره این کشور نیز خواهان ارائه توضیحاتی از سوی سازمان جاسوسی (سیا) شده است و معتقدم که با تشریح تحقیقات و اسناد سیا در مجلس نمایندگان، همه ابعاد پنهان ماجرا آشکار خواهد شد.

سه روز پیش نیز اردوغان پیش از عزیمت به فرانسه در مصاحبه با خبرنگاران بیان کرد: ‘اسناد و مدارک جدیدی درباره پرونده قتل خاشقچی نداریم ولی اطلاعات موجود نشان می دهد که ۱۵ مامور اعزامی به استانبول به همراه سه متهم دیگری که در عربستان دستگیر شده اند، هم فاعل و عامل این قتل را می شناسند و هم از سرنوشت جسد خاشقچی مطلع هستند.’

وی تاکید کرد: وزارت امور خارجه عربستان در بیانیه ای به انجام جنایت قتل خاشقچی به طور آشکار اعتراف کرده و آنها این امر را انکار نمی کنند و حتی مدعی هستند که این قتل با همکاری افراد بومی و محلی انجام شده است.

رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: آنها اعلام کرده اند که جسد را به همدستان محلی خود تحویل داده اند و من از همان زمان تاکید کردم که باید این همدستان محلی معرفی شوند و شما (آل سعود) می دانید و آن ۱۵ نفر و قاتلان می دانند که آن همدست محلی کیست.

وی بیان کرد: ترکیه اسناد و مدارک لازم در باره این پرونده را به مقامات سعودی، آمریکایی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تحویل داده و مقامات ریاض دیگر لازم نیست که درباره این جنایت طفره رفته و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

اردوغان اضافه کرد: به طور قطع مقامات سعودی می دانند که از میان ۱۵ مامور اعزامی چه فرد و یا افرادی قاتل خاشچقی هستند و حکومت ریاض می تواند طی بازجویی از این افراد، به ماهیت رویداد به شکل کامل پی ببرد.

وی با اشاره به اعزام دادستان کل عربستان به استانبول از سوی ریاض برای بررسی پرونده قتل خاشقچی و تلاش بیهوده او در ترکیه گفت: او دادستان کل استانبول را برای سفر به ریاض دعوت کرد در حالی که این اقدام بیهوده بوده و محل وقوع رویداد خاک ترکیه است و موضوع باید در اینجا بررسی شود.

رییس جمهوری ترکیه اظهار کرد: دادستان کل عربستان کنسولگری کشور خود را بازدید کرد ولی شواهد نشان می دهد که این بازدیدها و دعوت از دادستان استانبول، اقداماتی بیهوده و بی نتیجه است.

اردوغان با بیان این که ‘من حقوقدان نیستم ولی سیاستمداری اقتصاددان با ۴۰ سال سابقه هستم’، تاکید کرد: جنایت قتل خاشقچی توضیح دیگری ندارد و باید معلوم شود که این ۱۵ نفر برای چه کاری به ترکیه آمدند و چه کار کردند و معلوم است که قاتلان خاشقچی از میان این ۱۵ نفر هستند و همدست محلی را هم هر کسی که باشد، باید آنها اعلام کنند.

وی بیان کرد: این مساله و درخواست های ترکیه به نمایندگان ویژه اعزامی آل سعود نیز اعلام شده و نمایندگان ویژه اعزامی ترکیه به ریاض نیز این موضوع را به طور آشکار به مقامات سعودی اعلام کرده اند.

رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد: مقامات عربستان سعودی باید در مقابل این حسن نیت ترکیه، عادلانه فکر کرده و خود را از این شائبه رها و کنند و در غیر این صورت، نمی توانند از این مساله خلاص شوند.

با گذشت نزدیک یک ماه از اعتراف آل سعود به قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری، هنوز عاملان و آمران این جنایت هولناک به طور رسمی معرفی نشده اند و وضعیت جسد وی نیز نامعلوم است.

وبسایت خبر.۷ ترکیه هفته گذشته به نقل از یک مقام مطلع دادستانی استانبول اعلام کرد که جسد جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود پس از قتل، با اسید ذوب شده است.

این رسانه بدون ذکر نام این مقام آگاه اعلام کرد که خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده و جسد او به طور کامل در اقامتگاه سرکنسول این کشور در ۳۰۰ متری محل قتل با اسید هیدرو فلوریک ذوب شده است.

این روزها رسانه های ترکیه بر روی نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی متمرکز شده و او را آمر اصلی قتل این روزنامه نگار منتقد مقامات ریاض عنوان می کنند.

روزنامه ینی شفق هفته گذشته با انتشار گزارشی با تشریح نحوه قتل خاشقچی و اجرای آن توسط نزدیک ترین افراد ولیعهد عربستان عنوان کرد: همه می دانند که آمر جنایت قتل خاشقچی کیست و ترامپ از چه شخصی حمایت می کند و فقط امروز افکار عمومی جهان در تب و تاب دانستن چگونگی آینده سیاسی بن سلمان به عنوان بازیگر نقش اول مستند جنایت خاشقچی است.

روزنامه ینی شفق در این گزارش نوشت: افشای نقش بن سلمان در بسیاری از فتنه های آمریکایی ـ اسراییلی در منطقه از جمله پشتیبانی از کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه و همچنین اسناد ارائه شده به افکار عمومی جهان درباره قتل خاشقچی، امروز شرایط را برای بن سلمان به گونه ای رقم زده که وی بر تداوم یافتن مقام ولیعهدی خود در شرایط سختی قرار دارد.

خاشقچی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

وی روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از ۱۸روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، ۱۸ نفر از جمله ۱۵ مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که ۱۵ مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.