سعد حریری کابینه پیشنهادی خود را به رئیس جمهوری لبنان معرفی کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام سعد حریری، نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه در لبنان، پس از ۹ ماه سرانجام کابینه مورد نظر خود را به میشل عون معرفی کرد. این کابینه براساس پیشنهادهای فرانسه و رئیس پارلمان لبنان ارائه شده است.

به‌گزارش رویترز، سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان که برای تشکیل کابینه تعیین شده بود، چهارشنبه ۲۳ تیر / ۱۴ ژوئیه اعلام کرد که فهرستی از وزیران مورد نظر خود را به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ارائه داده است.

حریری اظهار امیدواری کرد که فردا (پنج‌شنبه) پاسخ در مورد کابینه را برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی‌ای که بیش از ۹ ماه به طول انجامیده است، دریافت کند.

او همچنین گفت کابینه‌ متشکل از ۲۴ وزیر را براساس پیشنهادهای فرانسه و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان ارائه داده است.

حریری گفت:

«به نظر من این دولت می‌تواند کشور را از وضعیت کنونی نجات دهد و با جدیت برای جلوگیری از فروپاشی کشور تلاش کند.»

سعد حریری که پیش از این نیز به‌عنوان رئیس دولت لبنان فعالیت می‌کرد، گفت:

«۹ ماه است می‌کوشم دولت را تشکیل دهم. اکنون زمان رویارویی با واقعیت است و فردا همه چیز روشن خواهد شد.»

آخرین دولت در لبنان چند هفته پس از انفجار ۴ اوت ۲۰۲۰ که منجر به کشته شدن صدها نفر و ویران شدن بیروت، پایتخت این کشور شد، استعفا داد. از آن زمان لبنان دولتی ندارد.

بن‌بست سیاسی، بحران اقتصادی و مالی این کشور را تشدید کرده است، بحرانی که بانک جهانی آن را بدترین رکود تاریخ معاصر خوانده است.

بحران اقتصادی در لبنان چنان عمیق است که لیره، واحد پولی این کشور در ماه گذشته ۹۵ درصد ارزش خود را از دست داد.

لبنان با مشکل تهیه سوخت نیز روبه‌روست و در ماه‌های اخیر صف‌های طولانی خودرو‌ها در پمپ بنزین‌ها شکل گرفت و حتی در برخی موارد درگیری‌های مسلحانه نیز در پمپ بنزین‌ها رخ داد. مردم لبنان تیر / ژوئن گذشته بارها در اعتراض به بحران اقتصادی و سیاسی در این کشور دست به تظاهرات زدند. این اعتراضات همچنان ادامه دارد.

جرم و جنایت هم در لبنان افزایش یافته است. بنا بر آمار رسمی، از آغاز سال ۲۰۲۱ جرایم مربوط به قتل در لبنان ۴۵,۵ درصد و جرایم سرقت ۱۴۴ درصد افزایش یافته است.

سعد حریری در اکتبر گذشته برای تشکیل دولت منصوب شد اما بزرگترین مشکلات را در تشکیل کابینه وحدت ملی تجربه کرد.

فرانسه ماه‌هاست تشکیل دولت جدید و اجرای اصلاحات در لبنان را شرط میلیاردها دلار کمک قرار داده است.

گفته می‌شود در صورت رد کابینه پیشنهادی سعد حریری از سوی میشل عون، او از مأموریت تشکیل دولت انصراف خواهد داد.

سعد حریری پیش از معرفی کابینه خود به قاهره رفت و با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار السیسی حمایت کامل خود از دولت مورد نظر حریری را اعلام کرد.