سعید قائم‌مقامی گوینده و مدیر پیشین رادیو ایران درگذشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سعید قائم‌مقامی گوینده سرشناس رادیو، مدیر پیشین رادیو تهران و شاعر در لس‌آنجلس درگذشت.

 قائم‌مقامی دو هفته به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری شده بود.

«سعید قائم‌مقامی» خیلی زود به عنوان گوینده خبر و گزارشگر و مجری برنامه‌های گوناگون در تلویزیون به نامی آشنا تبدیل شد. وی در حین کار به تحصیلات دانشگاهی نیز ادامه داد و رشته روزنامه‌نگاری و روابط عمومی را در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی به پایان رساند. سعید قائم‌مقامی مدیریت رادیو تلویزیون ملی ایران را در چند استان از جمله استان‌ ساحلی، کرمان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بر عهده داشت و تا انقلاب مدیر بخش اخبار سراسری رادیو ایران بود اما با اینهمه همزمان به اجرای برنامه‌های مختلف نیز می‌پرداخت از جمله «صبح به خیر ایران» که محبوب میلیون‌ها شنونده در سراسر کشور بود.

سعید قائم‌مقامی در سال ۱۳۴۱ کار خود را پس از پایان دوران دبیرستان، با گزارشگری برای رادیو صدای ایران آغاز کرد و سپس با تاسیس تلویزیون، به عنوان یکی از نخستین گویندگان تلویزیون در ایران به آن پیوست.

قا‌ئم‌مقامی در دهه پنجاه خورشیدی به سمت مدیریت در رادیو و تلویزیون ملی ایران منصوب شد و چندین ایستگاه رادیو و تلویزیونی در سراسر ایران افتتاح کرد که از آن جمله رادیوی ۲۴ ساعته اف‌ام تهران بود.

سعید قائم‌مقامی پس از انقلاب اسلامی دستگیر و زندانی شد و در سال ۱۳۶۷ ایران را ترک کرد. و پس از دو سال که در اروپا و کانادا بسر برد، مقیم کالیفرنیا شد.

سعید قائم‌مقامی در غربت نیز بیکار ننشست و نخست با «رادیو صدای ایران» همکاری کرد. از سال ۲۰۰۸ «پرشین رادیو» را به راه انداخت و پس از مدتی از سال ۲۰۱۱ «رادیو صدای مردم» را مدیریت کرد.

او در لس‌آنجلس در ایستگاه‌های رادیویی مختلف از جمله رادیو صدای ایران کار خود را ادامه داد.

سعید قائم‌مقامی قریحه ترانه‌سرایی هم داشت و از جمله ترانه مرد تنهای شب را برای حبیب سروده بود.

سعید قائم‌مقامی پاره‌ی تن وطن‌اش بود و اگرچه فرصت نیافت تا یکبار دیگر بگوید «اینجا تهران است، صدای ایران» اما صدای چنین عاشقانی که «حس تیره‌ی وظیفه‌شناسی» هستی آنها را رقم می‌زند، همواره فراتر از پهنه‌ی خاک ایران، چه امروز و چه فردا به گوش می‌رسد.

سعید قائم‌مقامی ۱۷ ژوییه ۲۰۲۰ در سن ۷۷ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت.