سعید مُلایی، نخبه‌ جودو ایران به آلمان پناهنده شد؛ خوش‌آمدگویی احساسی فدراسیون جهانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، سایت رسمی فدراسیون جهانی جودو، با انتشار متنی احساسی، خبر از اعلام پناهندگی «سعید مولایی»، جودوکار نابغه سابق تیم ملی ایران به کشور آلمان را داد. فدراسیون جهانی جودو تیتر زده است: «به خانواده جودو خوش‌آمدی.»

سعید ملایی، چندی قبل به دلیل ممانعت مسوولین ورزش ایران از مبارزه‌اش با ورزشکار اسراییلی، از ایران به آلمان سفر کرد. او در مصاحبه‌های خود با سایت فدراسیون جهانی جودو و رسانه‌های فارسی‌زبان، از تلاش‌ها و فشارهای سیاسیون برای عدم مبارزه ورزشکاران ایرانی با رقبای اسراییلی حرف زد.

صحبت‌های ملایی درنهایت به تعلیق فدراسیون جودو ایران و محرومیت از حضور در تمامی مسابقات بین‌المللی انجامید.

اما سعید ملایی باوجود برخورداری از پنج سال اقامت موقت کشور آلمان، برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی نیاز به کسب اقامت دایم کشور میزبان خودش را داشت. حالا فدراسیون جهانی جودو خبر داده که کشور آلمان به مولایی پناهندگی داده است.

فدراسیون جهانی جودو نوشته است: «اظهارنظر در یک خانه بسیار ساده است. همیشه راحت است که شما در یک فضای امن و عاری از خطرات حرف بزنید؛ اما هنگامی‌که در خطر باشید بسیار مهم است که بهترین تصمیمات را بگیرید. این نیاز به شجاعت، اراده و اصولی دارد که شما را محکم نگه دارد.»

در ادامه این گزارش، سعید ملایی برای مخاطبان این‌گونه معرفی می‌شود: «سعید یک شخصیت معمولی بود که در شرایط فوق‌العاده‌ای قرار گرفت. بسیاری نمی‌توانند او را درک کنند چون مانند او زندگی نکرده‌اند. او یک ورزشکار استثنایی با رویاهایی بسیار معمولی بود. جوانی که مثل هر ورزشکار دیگری آرزوی زندگی معقولی دارد؛ اما واقعیت این است که فدراسیون کشورش به او اجازه نمی‌داد که با حریفان اسراییلی مبارزه کند. این برخلاف منشور فدراسیون جهانی جودو و منشور المپیک است.»

فدراسیون جهانی جودو، تصمیم دولت آلمان برای ارایه پناهندگی به ملایی را تحسین کرده و آن را «نشانه‌ای از احترام و تعهد به اصول اخلاقی» دانسته است.

در ادامه گزارش می‌خوانیم: «این رفتار نشانه‌ای از تعهد ما برای مراقبت از ورزشکاران بود.»

این فدراسیون جهانی تاکید کرده که «جودو دارای ارزش‌های غیرقابل‌مذاکره است» و «حقوق ورزشکاران و کمیته المپیک غیرقابل‌انکار است که توسط فدراسیون بین‌المللی جودو ترویج می‌شود.»

فدراسیون جهانی جودو برای سعید ملایی «زیر پرچم جدید» و «با آرمان‌های جدید» آرزوی موفقیت کرده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏