سفره مردم نسبت به پارسال دوبرابر کوچکتر شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، روزهای پایانی پاییز در حال سپری شدن است و تا چند روز دیگر شب یلدا از راه می رسد، خانواده های ایرانی براساس رسمی قدیمی، آخرین شب پاییز را در کنار هم جشن می گیرند اما امسال و با توجه به محدودیت های کرونایی، یلدا دیگر رونق سال های گذشته را ندارد و خبری از دورهمی های خانوادگی نیست؛ با این حال هنوز هم حال و هوای یلدا در برخی از بازار ها و بازارچه های سطح شهر دیده می شود.

جبر روزگار باعث شده تا خانواده های ایرانی یلدای امسال را به تنهایی سحر کنند ولی این موضوع سبب نشده تا هر خانواده برای یک میهمانی خصوصی مهیا نشود، در این میان افزایش چشمگیر قیمت آجیل، میوه و ماهی نسبت به سال گذشته سفره شب یلدای خانواده های ایرانی را کوچکتر کرده است.

زهره علامی در بازتاب نوشت : نگاهی به بازار خوراکی های شب یلدا به خوبی نشان از افزایش دو برابری قیمت ها نسبت به سال قبل دارد و خانواده هایی که برای خرید تنقلات، آجیل، هندوانه و ماهی دست به کار شده اند، به خوبی افزایش قیمت ها را لمس می کنند.

بازتاب گزارشی از قیمت خوراکی های اصلی شب یلدا تهیه کرده و مقایسه ای هم با قیمت ها در سال گذشته داشته است تا به خوبی معنای آب رفتن سفره ها نسبت به سال قبل احساس شود.

با معروفترین خوراکی شب یلدا یعنی هندوانه شروع می کنیم، قیمت هنداونه برای شب یلدای امسال حدود ۹ هزار تومان است، قیمت این میوه شیرین در سال گذشته حدود ۴ هزار تومان بود؛ اما انار هم از آن میوه هایی است که حضور آن در سفره شب یلدا از ضروریات است، امسال قیمت هر کیلو انار شیراز بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، قیمت هر کیلو انار دماوند ۱۲ تا ۱۹ هزار تومان و انار ساوه هم قیمتی بین ۷ تا ۱۲ هزار تومان دارد ، سال گذشته انار دماوند کیلویی بین ۷تا ۱۲ هزارتومان، انار شیراز بیش از ۸ هزار تومان و انار ساوه هم بین ۵ تا ۹ هزارتومان قیمت داشت.

قیمت های نجومی آجیل شب یلدا

با توجه به محدودیت های کرونایی ایجاد شده برای فعالیت صنف آجیل فروشان، بسیاری از آنها فروش را به صورت آنلاین انجام می دهند و در روزهای اخیر با معرفی بسته های ویژه شب یلدا در حال تلاش برای ترغیب مشتریان به خرید هستند.

اما قیمت پسته از کیلویی ۲۲۰ هزار تومان آغاز می شود و تا ۳۶۰ هزار تومان هم قیمت گذاری شده است این درحالی است که سال گذشته قیمت هر کیلو پسته بین ۱۶۰ تا ۱۹۰ هزار تومان فروخته می شد، بادام هندی هم امسال از حدود ۳۲۰ هزار تومان تا ۳۸۰ هزار تومان قیمت خورده اما سال گذشته این مغز بین ۱۷۰ تا ۲۱۰ هزار تومان قیمت داشت.

قیمت گردو نسبت به سال گذشته رشد دوبرابری داشته است، درحال حاضر قیمت گردو با پوست بالای ۱۱۰ هزار تومان است و قیمت مغز گردو هم تقریبا دو برابر شده و بالای ۲۶۰ هزار تومان به فروش می رسد، مغز گردو در سال گذشته بین ۷۰ تا ۱۳۰ هزار تومان قیمت فروخته می شد.

قیمت تخمه کدو هم که طرفداران خودش را در سفره شب یلدا دارد امسال افزایش داشته و در حالی که سال گذشته هر کیلو از آن بین ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان، قیمت خورده بود امسال از ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت هر کیلو تخمه ژاپنی(جابانی) هم بالای ۷۰ هزار تومان قیمت خورده است، در سال گذشته هر کیلو تخمه ژاپنی بین ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان، فروخته می شد.

دراین میان باید از محصولات لوکسی مانند ماکادمیا یا چلغوز بگذریم که برای هر کیلو از آن باید به ترتیب بالای ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۸۰۰ هزار تومان پیاده شوید، این محصول فقط در سفره شب یلدای تعداد اندکی از خانواده های ایرانی پیدا می شود.

افزایش چشمگیر قیمت ماهی طی یکسال گذشته

شب یلدا با سبزی پلو و ماهی اش در خاطره بسیاری از ما نقش بسته است، اما گرانی ماهی در سال های اخیر باعث شده نه تنها ماهی به طور کلی در سفره های ایرانی کمرنگ شود بلکه حتی در شب یلدا و شب عید هم خرید ماهی برای بسیاری از خانواده ها غیر ممکن شود، در این میان چندی پیش مدیر بخش آبزیان اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، هشدار داد که قیمت ماهی تا شب یلدا گران تر می شود.

در حال حاضر در بازار ماهی سفید با قیمت هر کیلوگرم ۶۰ تا ۱۳۰ هزار تومان، شیر ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و هر کیلوگرم ماهی قزل آلا هم با قیمتی حدود ۴۲ هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار و با قیمت ۴۵ تا ۴۸هزار تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شود.

در روزهای پایانی پاییز سال گذشته و در آستانه شب یلدا قیمت هر کیلو ماهی سفید پرورشی حدود ۳۲ هزار تومان، ماهی قزل آلا بالای ۵۰ هزار تومان، شیر جنوب ۶۰ هزار تومان و قزل آلا حدود ۳۵ هزار تومان فروخته می شد.