سفر از ایران به ۱۵ کشور دنیا از جمله هند و پاکستان آزاد شد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامانجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی پرواز به ۱۵ کشور دنیا از جمله هند را بدون مانع اعلام کرد. این درحالیست که مواردی مشکوک به ورود ویروس کرونا از نوع جهش‌یافته هندی و آفریقای جنوبی در کشور دیده شده و کشور هند با ابتلا و مرگ صدهاهزار شهروند دست به گریبان است.

در حالی‌ که پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر اجازه ورود و خروج از مرزهای آبی جنوب کشور به کشتی‌های هندی منتشر شده بود، حالا انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با صدور اطلاعیه‌ای سفر به ۱۵ کشور دنیا از جمله هند و پاکستان را بدون مانع اعلام کرده است.

بر اساس این اطلاعیه‌، سفر به هند، پاکستان، فرانسه، بوتسوانی، برزیل، جمهوری چک، استونی، ایرلند، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، اسلواکی، آفریقای جنوبی و زامبیا امکانپذیر است.

سازمان هواپیمایی نیز در بخشنامه‌ دوازدهم اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود از پذیرش مسافر و فروش بلیت هواپیما از مبدأ این کشورها به ایران خودداری شود، اما فروش بلیت به این مقاصد منوط به رعایت قوانین و مقررات آن کشورها باشد.

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی نیز پیرو آن، در بخشنامه‌ای خطاب به آژانس‌ها، فروش و صدور بلیت به این ۱۵ کشور را بدون مانع اعلام کرد.

حرمت‌الله رفیعی رییس هیات‌مدیره این انجمن تاکید کرد: «طی مذاکره با مدیرکل نظارت سازمان هواپیمایی، فروش و صدور بلیت به این کشورها منعی ندارد و تابع مقررات کشورهای مقصد برای ورود اتباع دیگر کشورها به آن کشورهاست و به تبع آن، ورود مسافر از مبداء این کشورها به ایران ممنوع است.»

گفته می‌شود بیشتر سفرها به این کشورها شامل افراد مقیم و دارای مجوز تجارت، اقامت و تحصیل است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جمعیت مبتلایان به کرونا در هند به ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۸۵۲ نفر افزایش یافته و در ۲۴ ساعت اخیر، بیش از ۱۲۵ هزار مبتلای جدید شناسایی شده و ۹۰۱ نفر جان خود را از دست دادند. کل جانباختگان ویروس کرونا در هند به ۲۲۳ هزار و ۲۸۴ نفر رسیده است.

در پاکستان نیز شمار کل مبتلایان به ۸۳۷ هزار و ۵۲۳ نفر افزایش یافته و در شبانه‌روز اخیر ۱۶۱ نفر جان باختند و بیش از ۳ هزار بیمار جدید شناسایی شده است.

آنگونه که وزارت بهداشت در ایران اعلام کرده، مواردی از ابتلا به ویروس هندی و آفریقای جنوبی در کشور مشاهده شده است. این در حالیست که به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، بررسـی‌ها و مطالعات در کشـور نشـان می‌دهد کـه ۸۵درصد موارد ابتلا مربوط به سوش انگلیسی بوده و این ویروس در همه جای کشور پراکنده است.

این ویروس اسفندماه ۱۳۹۹ از خوزستان و مرزهای شرقی و جنوبی وارد کشور شد و جلوی ورود آن با وجود هشدارهای قبلی گرفته نشد.

اکنون در اوج ویروس انگلیسی با مرگ دست‌کم نزدیک به ۴۰۰ نفر در روز، آنهم طبق آمار رسمی که می‌بایست آن را چند برابر کرد تا به رقم واقعی دست یافت، نگرانی‌های جدی نسبت به شیوع ویروس هندی در کشور وجود دارد و مشاهده موارد مشکوک به ابتلای ویروس هندی و سه مورد ویروس آفریقای جنوبی در جنوب کشور گزارش شده که وزیر بهداشت نیز ۷ اردیبهشت‌ماه آن را تایید کرد.

این در شرایطی است که بیمارستان‌ها تخت خالی و اکسیژن ندارند و بیماران سرگردان پیدا کردن تخت خالی هستند.

کویت، تایوان، بریتانیا، اندونزی، نپال، اسرائیل، سنگاپور، کانادا، نیوزلند، عمان، آلمان، ایتالیا، بنگلادش، جیبوتی، نیجریه، امارات متحده عربی، برای پروازها به سوی هند محدودیت‌ تردد اجرا می‌کنند.