سفر اولین مقام آمریکایی به صحرای غربی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و شمال آفریقا به صحرای غربی رفته و قرار است از دفتر نمایندگی موقت کشورش در صحرای غربی که امروز افتتاح می شود بازدید کند.


به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفارت آمریکا در مراکش در توییتی اعلام کرد، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک؛ بالاترین دیپلمات آمریکایی در شمال آفریقا و خاورمیانه به شهر العیون در صحرای غربی سفر کرد و عبدالسلام بکرات، والی این منطقه با گرمی از او استقبال کرد.


آمریکا اخیرا حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را در ازای عادی‌سازی روابط میان رباط و تل‌آویو به رسمیت شناخت.

مراکش و جبهه پولیساریو در الجزایر از سال‌ها پیش بر سر این منطقه نزاع دارند. پولیساریو خوهان برگزاری همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت این منطقه به موجب توافقی است که سال ۱۹۹۱ بعد از ۱۶ سال جنگ با نظارت سازمان ملل امضا شد.


قرار است شنکر امروز(یکشنبه) از مقر دفتر نمایندگی آمریکا بعد از دیدار با ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در شهر الداخله بازدید کند.


این اقدام پس از موضع اخیر آمریکا در به رسمیت شناختن صحرا غربی به عنوان بخشی از خاک مراکش صورت میگیرد که در ازای عادی سازی روابط میان رباط و تل آویو انجام شد.
مراکش بعد از امارات، بحرین و سودان چهارمین کشوری است که توافق صلح با اسرائیل امضا کرده است. توافق شامل افتتاح کنسولگری آمریکا در شهر الداخله در صحرای غربی است.