سفر تیم ترور سعودی ها به تورنتو برای کشتن افسر سابق اطلاعاتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ به نظر می رسد محمد بن سلمان ولیعهد جسور عربستان با اتهام جدیدی روبرو شده که این بار نمی تواند از زیر بار آن فرار کند.

این افسر اطلاعات پیشین سعودی که مشاور مورد اعتماد محمد بن نایف ولی عهد سعودی نیز بوده از بدر العساکر مدیر دفتر وی ، سعود القحطانی مشاور سابق دیوان شاهی ، احمد عسیری مدیر پیشین اطلاعات ، خالد ابراهیم الغانم ، مشعل فهد ، بندر الحقبانی ، ابراهیم الحمید ، سعود الراجحی ، محمد الحمد و بجاد الحربی نیز شکایت کرده و معتقد است برخی از آنان وابسته به تیم ترور سعودی معروف به النمر هستند تیمی که بن سلمان برای کشتن الجبری به کانادا اعزام کرده و برخی دیگر نیز کارمندان موسسه خیریه “مسک ” هستند.

مردان سعودی در یک روز پاییزی وارد فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو شدند. در میان آنها یک متخصص دی ان ای پزشکی قانونی، یک افسر ارشد نظامی و یک عضو وزارت خارجه عربستان سعودی حضور داشتند. آنها روادید های گردشگری داشتند و در فرودگاه به باجه های گمرک مختلف مراجعه کردند. هنگامی که افسران مرزی از آنها سوال پرسیدند گفتند که با هم نیستند.

در حقیقت آنها گروهی از مزدوران با نام “جوخه ببر” بودند که ظاهراً از سوی ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان به کانادا فرستاده شده بودند. این گروه تنها چند روز پس از قتل بیرحمانه مخالف برجسته سعودی جمال خاشقچی در ترکیه وارد کانادا شدند.

بنظر میرسد که هدف مورد نظر آنها سعد الجبری، مقام ارشد اطلاعاتی سابق عربستان سعودی، بوده که در کانادا به سر میبرد. آنها با استفاده از بدافزار نصب شده بر روی تلفن همراهش او را ردیابی کرده بودند و میخواستند او را اعدام کنند. این صحنه شگفت انگیز مربوط به سال ۲۰۱۸ میشود و گویی از دل فیلمی هالیوودی بیرون کشیده شده اما این صحنه در یک دادخواست ۱۰۰ صفحه ای ترسیم شده که توسط وکلای الجبری در روز پنجشنبه تسلیم دادگاه حوزه واشنگتن کرده اند.

البته هیچکدام از این ادعاها تاکنون در دادگاه ثابت نشده اند. با اینکه نقشه قتل ادعایی پس از ناکامی تعدادی از اعضاء در رد شدن از بازرسی ماموران مرزی خنثی شده، اما دادخواست تاکید میکند که جان الجبری همچنان در معرض خطر است.

الجبری اکنون شهروند کانادا است اما باور دارد که دولت سعودی از دو نفر از فرزندان او، که اوایل امسال در عربستان بازداشت شده اند و در مکانی نامعلوم بسر می برند، به عنوان طعمه انسانی برای بیرون کشیدن او از مخفیگاه استفاده میکند. او در دادخواست خود در پی گرفتن خسارت از بن سلمان و همکارانش به اتهام “تلاش برای قتل غیرقانونی” و نقض حقوق بین الملل است. روزنامه استار در روز پنجشنبه تلاش زیادی کرد تا با مقامات سفارت سعودی در اتاوا و واشنگتن ارتباط برقرار کند اما در این امر موفق نشد.

رکس براینِن، استاد مطالعات سیاسی دانشگاه مک گیل و متخصص خاورمیانه، میگوید: نمیتوان بر اساس دادخواست تسلیم شده و گزارشهای دست دوم از صحت ادعاهای مطرح شده مطمئن شد. با این حال این روایت بطور کامل با شیوه عمل افسران اطلاعاتی سعودی در رابطه با سایر مخالفان منطبق است. از نظر او کانادا در غیاب شواهد محکم کاری بیش از نظارت بیشتر بر مقامات سعودی حاضر در خاک عربستان و اخطار به ماموران مرزی برای سختگیری بیشتر بر مسافران سعودی انجام نخواهد داد.

مقامات پلیس، گارد مرزی و اطلاعات کانادا اعلام کرده اند که قادر به صحبت در خصوص موارد خاص نیستند. وزیر امنیت عمومی بیل بلر در بیانیه دفتر خود گفت که پیش از برگزاری دادگاه نمیتواند در خصوص این موضوع صحبت کند اما وزارتخانه او از مواردی آگاه است که بازیگران خارجی تلاش کردهاند که کانادایی ها یا افراد ساکن در کانادا را تحت نظر بگیرند یا تهدید کنند. این بیانیه به کاناداییها اطمینان میدهد که سازمانهای امنیتی مهارتها و منابع لازم برای شناسایی، تحقیق و پاسخ به چنین تهدیدهایی را در اختیار دارند.

در دادخواست الجبری آمده که وی به علت ارتباطات نزدیک با جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، آگاهی زیاد از فعالیتهای بن سلمان و توانایی برای کاهش میزان نفوذ بن سلمان بر ترامپ و و کاهش حمایت ترامپ از او مورد هدف قرار گرفته است. در این دادخواست آمده: منابع کمی هستند که اطلاعات حساس، تحقیر کننده و محکوم کننده بیشتری در خصوص متهم بن سلمان در اختیار دارند و الجبری این اطلاعات را به علت پیش بینی قتل خود به صورت مکتوب ثبت کرده است. در ادامه این دادخواست آمده: ترکیب اطلاعات عمیق و اطمینان مستمر از سوی مقامات بالای ایالات متحده باعث شده که متهم بن سلمان خواستار قتل دکتر الجبری بیش از هر شخص مخالف دیگری باشد.

بر اساس ادعاهای مطرح شده در دادخواست، هدفگیری الجبری بخشی از کارزار بزرگتر بن سلمان برای ساکت کردن مخالفان است. قتل ستون نویس روزنامه واشنگتن پست خاشقچی در کنسولگری این پادشاهی در استانبول بخشی از این کارزار بود که ولیعهد از پذیرش صدور فرمان این قتل سرباز میزند. این دادخواست در زمانی مطرح شده که روابط بین کانادا و عربستان، بازیگر کلیدی جهان عرب و صادر کننده عمده نفت، دچار آشفتگی است. در اوایل امسال اتاوا اعلام کرد که صادرات تسلیحات خود به عربستان را، پس از توقف آن به دلیل نگرانی حقوق بشری در سال ۲۰۱۸، از سر خواهد گرفت. یکی از سخنگویان وزارت خارجه کانادا از صحبت در خصوص چگونگی تاثیرگذاری این دادخواست بر روابط کانادا-عربستان خودداری کرد.

در دوران کاری چندین دهه ای در دولت سعودی، الجبری روابط نزدیکی با مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در پرونده های ضد تروریسم برقرار کرد و در خنثی سازی بمب گذاری یکی از وابستگان القاعده در خاک ایالات متحده نقش داشت. الجبری همچنین مشاور محمد بن نایف بود که رقیب بن سلمان برای رسیدن به سلطنت محسوب میشد. الجبری پس از دریافت اطلاعاتی در خصوص احتمال تهدیدات جانی بر علیه او در ماه می سال ۲۰۱۷ ابتدا به ترکیه رفت و از آنجا عازم کانادا شد.

در ژوئن ۲۰۱۷، بن سلمان در یک کودتا بن نایف را برکنار کرد و تبدیل به حاکم بالفعل کشور شد. در ماههای بعدی بن سلمان سعی کرد که الجبری را وادار به بازگشت کند و در پیامهایی در واتس آپ او را تهدید کرد که از همه امکانات برای پیدا کردن او استفاده خواهد کرد.

بر اساس اطلاعات موجود در دادخواست، بن سلمان شبکه ای از ماموران مخفی را به ایالات متحده فرستاد تا الجبری را رهگیری کند. الجبری املاکی در واشنگتن و سایر بخشهای آمریکا دارد و با مدرسه کندی هاروارد در ماساچوست همکاری دارد. ظاهراً این ماموران به سراغ پسر الجبری و دوستان خانوادگی او در بوستون رفته اند.

همچنین ادعا میشود که بن سلمان حتی خواستار دستگیری الجبری از سوی پلیس اینترپل به اتهام فساد شده است. نیویورک تایمز گزارش کرده که اینترپل نام وی را به علت نگرانی از انگیزه سیاسی سعودیها در بیان این درخواست از سامانه خود حذف کرده است. ماموران اف بی آی در اوایل سال ۲۰۱۸ به پسر الجبری هشدارهایی در خصوص وجود تهدیدهایی بر علیه خانواده اش داده بودند. سپس در ماه اکتبر ۲۰۱۸، تنها چند هفته پس از قتل خاشقچی، گروهی با ملیت سعودی به تورنتو سفر کردند تا الجبری را به قتل برسانند.

در این دادخواست آمده که ترکیب افراد حاضر در گروه با ترکیب افراد حاضر در قتل خاشقچی متفاوت بوده اما حضور افرادی از بخشهای مختلف دولت سعودی این دو گروه را شبیه به هم کرده بود. این افراد شامل متخصصان دی ان ای پزشکی قانونی از اداره کل مدارک جنایی وزارت کشور، افسر ارشد اطلاعات نظامی از وزارت دفاع و یک مقام دیپلماتیک از وزارت امور خارجه میشدند. افراد ذکر شده تنها از کانال وفاداری به متهم بن سلمان و آمادگی آنها برای انجام انتقام گیری های شخصی او از طریق شکنجه و قتل زیر یک چتر گرد آمده بودند.

این سند تسلیم شده به دادگاه ذکر میکند که: متهمان “جوخه ببر” سعی کردند که بصورت مخفی و با استفاده از روادید گردشگری وارد کانادا شوند و سعی نمودند که از طریق مراجعه به باجه های گمرکی مختلف توجه ماموران حفاظت مرزی را جلب نکنند. آنها دو کیف حاوی ابزارهای پزشکی قانونی همراه داشتند و پرسنل پزشکی قانونی با تجربه ای در گروه خود داشتند که متخصص پاکسازی صحنه جرم بودند. یکی از این افراد با همان متخصصی همکار بود که بدن خاشقچی را با یک اره مخصوص برش استخوان تکه تکه کرده بود.

با این حال این گروه موفق نشد که نقشه خود را به پیش ببرد. هنگامی که ماموران کانادایی از آنها پرسیده بودند که آیا همدیگر را میشناسند آنها دروغ گفتند و منکر این حقیقت شدند. در بررسی بیشتر مقامات کانادایی عکسهایی از متهمان جوخه ببر در کنار یکدیگر پیدا کردند و به این ترتیب ماموریت آنها ناکام شد. بر اساس این دادخواست از ورود همه این افراد به جزء یکی از آنها که دارای گذرنامه دیپلماتیک بود جلوگیری شد.

در این دادخواست ذکر نشده که چگونه الجبری از این رخداد آگاه شده. یکی از منابع مرتبط با الجبری به روزنامه استار گفت که سرویس امنیتی کانادا این اطلاعات را در اختیار او قرار داده و یکی از مقامات امنیتی ایالات متحده آن را تایید کرده است. الجبری همچنان معتقد است که جان او در معرض تهدید است و از این میترسد که بن سلمان افرادی را برای اتمام ماموریت از طریق مرز زمینی ایالات متحده به کانادا بفرستد.