سفر مامور ویژه اسرائیل برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی از اعزام فرستاده ویژه اسرائیل به آمریکا پرده برداشت. این خبرگزاری نوشته است کارزار گسترده‌ای که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل علیه توافق هسته‌ای دولت اوباما با ایران به راه انداخت، نتوانست مانع توافق سال ۲۰۱۵ شود.

اکنون مقام‌های این کشور در حال ارزیابی راه‌هایی جدید و این موضوع هستند که آیا درگیری آشکار با دولت آتی آمریکا استراتژی موثرتری خواهد بود یا اقدامات پشت صحنه.

روزنامه تایمز اسرائیل نیز در گزارشی که چهارشنبه ۲۴ دی (۱۳ ژانویه) منتشر شد به نقل از خبرگزاری والا (Walla News) نوشته است که نتانیاهو در حال ایجاد یک گروه ویژه برای تدوین استراتژی جدید اسرائیل برای گفت‌وگو با دولت بایدن در مورد توافق هسته‌ای ایران است.

بنابر این گزارش اعضای این گروه عبارتند از نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع، اسرائیل، آژانس اطلاعاتی موساد و کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل.

تایمز اسرائیل نوشته است بایدن به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای ایران است، اقدامی که اسرائیل با آن مخالفت کرده و خواهان مذاکره بر سر توافقی جدید است؛ “توافقی که برنامه موشکی و تجاوزات منطقه‌ای ایران را مهار کند”.

یک مقام اسرائیلی نیز که نخواسته نامش فاش شود، به بلومبرگ گفته است که هدف ماموریت ویژه اسرائیل این است که آمریکا موضع سختگیرانه‌تری نسبت به برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیکی و نیروهای نیابتی ایران در منطقه‌ اتخاذ کند.

اسرائیل همچنین نمی‌خواهد بگذارد که آمریکا بدون توافق با اسرائیل تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را بردارد.

بلومبرگ در گزارش خود به حمله حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به کنگره اشاره کرده و نوشته نه تنها این استراتژی اسرائیل برخلاف تمایل تیم بایدن برای ورود مجدد به توافق با ایران و سپس مذاکره درباره گسترش شرایط آن است، بلکه تلاش‌های اسرائیل برای همراه کردن دولت بایدن با سیاست‌های خود در قبال ایران در شرایطی انجام می‌شود که آمریکا و کنگره آن با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو هستند.