سفر وزیر امورخارجه ترکیه به عربستان سعوی، برای اولین بار پس از قتل جمال قاشقجی

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممولود‌ چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در سفر دو روزه به ریاض در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با مقامات عربستان سعودی از جمله فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود، همتای سعودی خود درباره روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه در حساب توییتر خود با انتشار عکسهایی از سفرش به ریاض نوشت: «برای بحث و بررسی در مورد روابط دوجانبه و مسائل مهم مربوط به منطقه به ویژه حمله به مسجدالاقصی و ظلم به مردم فلسطین در عربستان سعودی هستیم.»

سفر چاووش اوغلو به ریاض، اولین سفر یک وزیر خارجه ترکیه به عربستان سعودی پس از قتل جمال قاشقجی روزنامه‌نگار ناراضی سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول به شمار می‌رود. این روزنامه‌نگار نزدیک به سه سال پیش در ترکیه کشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سفر با هدف ازسرگیری روابط میان آنکارا و ریاض صورت می‌گیرد. همچنین این سفر در حالی صورت می گیرد که خشونت‌ها در بیت‌المقدس افزایش یافته است.

روابط ترکیه و عربستان سعودی که دو کشور مهم در جهان اسلام به شمار می‌رود، به ویژه پس از کشتن جمال خاشقجی به تیرگی گرایید. آنکارا بارها ادعا کرده که مقام‌های سعودی «در بالاترین سطح» مسئول این قتل بوده اند.

در بحبوحه این تنش‌ها، عربستان سعودی واردات خود از ترکیه را به شدت کاهش داد و چندین مدرسه تحت کنترل آموزش و پروش ترکیه در قلمرو خود را تعطیل کرد.

در ماه‌های اخیر و پس از به قدرت رسیدن جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا، ترکیه به طور دیپلماتیک دچار انزوا شده است.

به گفته مقام‌های ترکیه، رجب طیب اردوغان پیش از سفر وزیر خارجه ترکیه به ریاض، با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی گفت‌وگوی تلفنی داشته است.