سفر وزیر خارجه قطر به تهران چند روز بعد از دیدار از آمریکا؛ رئیسی: ایران خیرخواه همسایگان خود است!

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه قطر در یک سفر از پیش اعلام‌نشده وارد تهران شد و با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور آتی و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. این سفر چند روز بعد از دیدار او از واشنگتن صورت گرفت.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر چند روز پس از سفر به آمریکا در روز یکشنبه ۳ مرداد (۲۵ ژوئیه) در یک سفر از پیش اعلام‌نشده وارد تهران شد.

آل ثانی در این سفر با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور آتی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیسی در این دیدار گفت: «تهران به روابط با دوحه اهتمام ویژه‌ای دارد و اولویت سیاست خارجی دولت آینده، همسایگان خواهند بود.»

او به دیپلمات قطری اطمینان داد که ایران “خیرخواه همسایگان خود است.”

وزیر خارجه قطر نیز گفت: «قطر به دنبال همکاری برای تحکیم روابط دوجانبه و نیز تلاش برای تأمین امنیت منطقه با همکاری جمهوری اسلامی ایران است.»

وزیر خارجه قطر پیش از ملاقات با رئیسی با محمد‌جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. به گزارش تارنمای وزارت خارجه جمهوری اسلامی، دو طرف در مورد “‌آخرین تحولات روابط دو‌جانبه و موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی” تبادل نظر کرده‌اند.

چند روز پیش از این دیدار در ۲۲ ژوئیه، وزیر خارجه قطر با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی‌اش در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

بلینکن گفته بود: «قطر در بسیاری از زمینه‌ها شریکی حیاتی برای آمریکاست و واشنگتن قدردان نقش قطر در مذاکرات صلح افغانستان و نزاع میان فلسطینیان و اسرائیل است.»

محمد بن عبد الرحمان آل ثانی به شبکه تلویزیونی”الحره” مستقر در آمریکا گفته است که با بلینکن در واشنگتن، درباره شرایط افغانستان، تحولات توافق هسته‌ای ایران، لبنان و عراق و نیز شرایط نوار غزه گفت‌وگو کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ سفر وزیر خارجه قطر به ایران را تلاش برای میانجی‌گری احتمالی برای بهبود مناسبات ایران و همسایگانش ارزیابی کرده است.

وزیر خارجه قطر شش ماه پیش در مصاحبه با این خبرگزاری گفته بود که کشورش آماده وساطت برای پایان بخشیدن به اختلافات عمیق میان ایران و برخی از همسایگانش در منطقه است.