سفیر ایران در سوئد پس از دیدار با حمید نوری: شواهد حاکی از کاربرد خشونت و رفتارهای غیر انسانی است!!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_احمد معصومی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد بدون نام بردن از حمید نوری، از ملاقت خود با یک شهروند ایرانی در زندان سوئد خبر داد.

دادگاه حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه شصت، به اتهام مشارکت در اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، قتل و انجام جنایت آشکار و نقض حقوق بین‌الملل، در استهکلم سوئد از سه‌شنبه نوزدهم مرداد ماه آغاز شده است.

حمید معصومی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد، روز شنبه سی‌ام مرداد ماه در صفحه توییتر خود بدون ذکر نام حمید نوری نوشت که «پس از ۲۰ روز پیگیری موفق به ملاقات شهروند ایرانی در زندان شدم.»

معصومی‌فر افزود که «شواهد حاکی از کاربرد خشونت ونقض کنوانسیون‌های مقابله با شکنجه و رفتارهای غیر انسانی، ظالمانه و تحقیرآمیز» و «حقوق مدنی وسیاسی» و «کنوانسیون اروپایی حقوق بشر» در مورد نوری است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت که «شکایت توسط وکلا به مرجع قضایی تسلیم و طی یادداشتی به وزارت خارجه و وزارت دادگستری خواستار تحقیق مستقل در خصوص نقض حقوق زندانی، ممانعت از معاینه پزشک، هتک حرمت‌های اعتقادی و اعمال شکنجه جسمی و روحی» این «شهروند ایرانی» شدم.

پیشتر نیز گزارش‌هایی از ابراز ناراحتی «حمید نوری» از صدای شعار دادن ایرانیان مقیم سوئد در بیرون دادگاه استکهلم منتشر شده بود.

حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه شصت، از نوزده ماه قبل در جریان سفر به سوئد به اتهام دست داشت در اعدام‌ دسته‌جمعی هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال۶۷ بازداشت شده است و کریستینا کارلسون، دادستان پرونده نوری، در کیفرخواست گفت که حمید نوری در اعدام چهار هزار زندانى در دهه ۶۰ نقش داشته است.

او اولین مقام ایرانی است که با چنین اتهامی در حال محاکمه در خارج از کشور است. جلسات دادگاه وی تا پایان سال جاری خورشیدی هم ادامه خواهد داشت.

دادستانی سوئد می گوید او در برپایی وسایل اعدام و انتقال زندانیان برای ستاندن جان شان نقش فعالی در زندان گوهردشت کرج داشته است.

بنابر شهادت‌ها و کتاب‌های منتشر شده از خاطرات زندانیان سیاسی، “حمید نوری” با نام مستعار “عباسی” در زمان اعدام‌ها دادیار زندان گوهردشت بوده است. گفته می‎شود حمید نوری در سمت دادیار به آقای ناصریان کمک می‌کرده و در واقع دستیار او بوده است.

زندانیان سیاسی گوهردشت از جمله ایرج مصداقی شهادت داده‌اند که ناصریان نام مستعار محمد مقیسه است که به ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رسید و پس از دهه ۶۰ شمسی، به دلیل رسیدگی به پرونده‌ شمار زیادی از فعالان سیاسی شهرت یافت.

سال گذشته اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش به اتهام تلاش برای بمبگذاری در نشست مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی در پاریس، در یک همکاری پلیسی بین آلمان، اتریش و بلژیک بازداشت شد. دادگاهی در کشور بلژیک وی را گناهکار شناخت و او را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد.