سقوط مزارشریف و جلال‌آباد بدون جنگ؛ کابل در خاموشی کامل و در یک قدمی سقوط

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_نیروهای دولتی افغانستان روز یکشنبه ۲۴ مرداد تایید کردند که نیروهای طالبان شهر جلال آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار را تصرف کردند.

ابتدا یک سخنگوی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این گروه وارد شهر جلال‌آباد شده‌ا‌ند. همزمان منابع امنیتی گفته بودند، نیروهای طالبان بدون درگیری شهر جلال‌آباد را تصرف کرده‌اند.

طالبان به دنبال خروج نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بین المللی٬ در عملیاتی سراسری بخش‌های بزرگی را از افغانستان به تصرف خود در آورده است.

به گزارش رویترز، کابل و جلال آباد در شرق تنها مناطق شهری بزرگ افغانستان بودند که طالبان هنوز آنها را تصرف نکرده بود.

یک شهروند در جلال آباد هم به خبرگزاری فرانسه گفته است، امروز صبح از خواب بیدار شدیم و شاهد افراشته شدن پرچم های طالبان برفراز ساختمان بودیم. آنها شهر را تسلیم طالبان کردند.

این خبرگزاری هم می‌گوید با سقوط جلال آباد، ارتباط کابل با شرق کشور قطع شده است و اکنون پایتخت افغانستان تنها شهر پر جمعیت کشور است که هنوز به تصرف طالبان در نیامده است.

در همین حال شامگاه شنبه برق کابل قطع شد و صدا تیراندازی در اطراف این شهر به گوش می رسید.

رسانه‌های محلی نیز شامگاه شنبه گزارش دادند که صدای درگیری‌های پراکنده در نقاطی از کابل شنیده شده است. همچنین تصاویری از خاموشی کامل در کابل و قطع برق این شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

نیروهای طالبان روز شنبه توانستند مزار شریف، چهارمین شهر بزرگ افغانستان را تصرف کنند. ساعاتی قبل از آن نیز منابع دولتی افغانستان تایید کرده بودند که شبه‌نظامیان طالبان مراکز ولایت لوگر، کنر و پکتیکا را تصرف کرده‌اند.

تخلیه سفارت آمریکا در کابل

منابع امنیتی و دیپلماتی شنبه به سی بی اس نیوز گفته اند، سفارت آمریکا طی ۳۶ ساعت آینده به طور کامل تخلیه خواهد شد و پرسنل آن به جز چند نیروی کلید از افغانستان خارج می شوند.

این منابع اضافه کرده اند، تمامی دیپلمات‌های آمریکایی می‌بایست تا ۳۱ اوت از افغانستان خارج شوند.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شنبه در تماس‌های تلفنی جداگانه با اشرف غنی، رییس جمهوری و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی أفغانستان در خصوص وضعیت در این کشور گفت‌وگو کرد.

جو بایدن هم در این روز اعلام کرد که شمار نیروهای نظامی که به کابل اعزام می‌شوند تا امنیت خروج کارکنان سفارت ایالات متحده از افغانستان را تامین کنند، به پنج هزار نیرو افزایش یافته است.

با وخامت اوضاع در افغانستان٬ آمریکا و کشورهای غربی اعزام نیرو به کابل برای خروج دیپلمات‌ها را تسریع کرده‌اند.