سقوط هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان؛ ایندیپندنت: آمریکا خواستار استعفای غنی شد/ مقام‌های افغانستان به طالبان پیشنهاد تقسیم قدرت داده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک منبع موثق به ایندیپندنت فارسی گفت وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده پنجشنبه شب در گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان از او خواستند به منظور برقراری آتش‌بس و تشکیل یک دولت انتقالی، از مقام خود کناره‌گیری کند.

طرح آتش‌بس به مدت شش ماه در نظر گرفته شده است. تقاضای آمریکا برای استعفای اشرف غنی همزمان با پیشروی‌های سریع طالبان در روزهای اخیر است.

طالبان مذاکرات با دولت افغانستان را که قرار بود در کنفرانس استانبول پی‌گیری شود متوقف کرده است. اشرف غنی نیز پیش از این اعلام کرده بود که حاضر به کناره گیری از قدرت نیست.

همچنین به‌ گزارش الجزیره، یک منبع ارشد دولت افغانستان پنج‌شنبه گفت کابل در ازای توقف خشونت‌های فزاینده در این کشور، پیشنهاد تقسیم قدرت را به طالبان ارائه کرده است.

این منبع دولتی که نامی از او برده نشده به الجزیره گفته است که پیشنهاد مقام‌های افغانستان به‌طور غیرمستقیم از طریق قطر، محل دفتر سیاسی طالبان و میزبان مذاکرات صلح افغانستان، به طالبان ارائه شده است.

با این حال، کاخ ریاست جمهوری در کابل این موضوع را تأیید نکرد و گفت در حالی که مذاکرات صلح در دوحه پایتخت قطر در حال انجام است هیچ تغییری در برنامه آن ایجاد نشده است.

این در حالی است که هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان و مرکز یکی از مهم‌ترین ولایات این کشور نیز سقوط کرده است. به این ترتیب، ۱۱ مرکز ولایت در افغانستان از مجموع ۳۴ ولایت این کشور به کنترل طالبان در آمده است.

سقوط هرات از منظر استراتژیک برای دولت مرکزی افغانستان از اهمیت بسیاری برخوردار است. این شهر چند هفته پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا و ناتو از افغاانستان به چنگ رزمندگان طالبان افتاده است. این در حالی است که تا موعد رسمی و اعلام شده خروج نظامی آمریکا از افغانستان چند هفته باقی است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) رزمندگان طالبان ظرف یک هفته موفق به تصرف شمار کثیری از مراکز حساس افغانستان شده‌اند. گفته می‌شود دوسوم مردم افغانستان در نقاطی زندگی می‌کنند که از کنترل دولت این کشور خارج شده است.

همین خبرگزاری از ورود نیروهای طالبان به مسجد جامع شهر هرات خبر داد‌ه‌است. افزون بر آن گفته شده است که شماری از ساختمان‌های دولتی به دست مهاجمان افتاده است. صدای تیراندازی در برخی از نقاط به گوش می‌رسد.

گفته می‌شود که پایگاه هوایی مهم افغانستان در شهر هرات نیز توسط طالبان تصرف شده است. این در حالی است که طالبان کنترل پایگاه نظامی بگرام را نیز به دست آورده‌اند.

از سوی دیگر، سقوط غزنی نیز عملا منجر به قطع شاهراه بین کابل و ولایت‌های جنوبی این کشور شده است. بسیاری از مردم هرات و غزنی از بیم خشونت طالبان از زادگاه خود فرار کرده‌اند.

آسوشیتدپرس از وحشت زنان در مناطق تحت تصرف طالبان سخن گفته است. نگرانی از قطع عضو، اعدام و همچنین سنگسار توسط نیروهای طالبان مجددا بر افغانستان سایه افکنده است.

گرچه هنوز تهدیدی متوجه کابل نیست، اما در سایه تصرف برخی از نقاط حساس و استراتژیک افغانستان توسط طلبان، دفاع از این شهر نیز برای دولت مرکزی این کشور به رهبری اشرف غنی دشوار شده است. بر اساس اخبار منتشر شده، طالبان به ۱۵۰ کیلومتری کابل نزدیک شده‌اند.