سلطنت طلب های ریشو!

✍🏼حسین همازاده

«ألیس قد نهیتک یا امیرالمؤمنین أن تبعث جریراً و اخبرتک بعداوته و غشّه؟
یا امیرالمومنین آیا شما را از اعزام جریر نهی نکرده بودم و از دشمنی و خیانت هایش نگفته بودم؟»

«اما والله یا امیرالمؤمنین لو کنت ارسلتنی الی معاویه لکنت خیراً لک من هذا الّذی ارخی من خناقه و اقام عنده حتّی لم یدع باباً یرجو روحه الا فتحه، او یخاف غمّه الا سدّه.
امیرالمؤمنین به خدا قسم اگر مرا به جای او فرستاده بودی، برای تو بهتر از این [جریر] بودم که معاویه را از تنگنا خارج کرد و آن قدر پیش او ماند تا تمام درهای امیدواری را به سویش گشود و تمام درهای موانع و گرفتاری را بر او بست.

اینها بخشی از سخنان انتقادی مالک اشتر خطاب به امیرالمومنین است آن هنگام که جریر بن عبدالله بجلی، فرستاده امیرالمومنین دست خالی از شام برگشت. جریر، استاندار همدان بود در زمان عثمان که پس از خلافت علی علیه‌السلام مردم را به اطاعت و بیعت او فراخواند و حضرت نیز او را برای مذاکره با معاویه راهی شام کرد.

بدون تردید اگر امثال این اعتراضات تند مالک به امیرالمومنین در مقابل چشم بعضی‌ها اتفاق می‌افتاد نه تنها از قطار انقلاب پیاده می‌شد که «متخصصین نطفه» دست به کار می‌شدند و چند روز بعد هم آمنه سادات ذبیح‌پور گزارشی از اعترافات جنابش پخش می‌کرد که چگونه با معاویه زد و بند کرده و هکذا…

این روزها به واسطه حمایت تمام قد رهبری انقلاب از آملی لاریجانی مساله اساسی الگوی رفتار سیاسی در جمهوری اسلامی مجددا مناقشه برانگیز شده است. ده‌ها نفر از حزب‌الهی‌های همراه با حاکمیت در گروه‌های محدودتر به این سخنان معترض شده‌اند بدون آنکه به خاطر آینده شغلی یا برچسب‌زنی‌های احتمالی جرات مخالفت رسمی داشته باشند.

فی‌الواقع این حد از ارتجاع محصول عصر پناهیان‌ ها و صفار ها و دسمی‌ ها و غلامی‌ ها و نتیجه طبیعی نظریات “عصمت استراتژیک” و “مومن تنوری” هاست.

روزگاری رحیم‌پور‌ ازغدی می گفت ولایت فقیه سلطنت ملّا و آخوند و سلطنت شاه ِ روحانی نیست. خود رهبری می گوید “من به شما عرض بکنم؛ هیچ نظر کارشناسی‌ای که مخالف با نظر این حقیر باشد، مخالفت با ولایت نیست؛ دیگر از این واضح‌تر؟! … هیچگاه اعلام نظر کارشناسی و نظر علمی، معارضه و مبارزه و مخالفت و اعلام جدائی از رهبری و ولایت و این حرف‌ها به حساب نمی‌آید و نباید بیاید”.

اما ظاهرا ائتلاف دوستان “جاهل” و “کاسب” عزمشان را جزم کرده‌اند که با بستن باب تعقل و شتم منتقدان الگوی رفتار سیاسی حاکمیت را بیشتر از پیش بسته کنند./ مکتوبات