سلمان خدادادی نماینده سابق مجلس به علت رابطه نامشروع به انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دادگاه کیفری استان تهران نماینده سابق مجلس را که متهم به تعرض به یک زن شده بود از این اتهام تبرئه و او را به خاطر رابطه نامشروع و سوءاستفاده از موقعیتش به دو سال انفصال از خدمات دولتی و شلاق محکوم کرد.
این دومین بار است که پرونده این نماینده سابق مجلس در دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
در اولین دور محاکمه او، شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران این نماینده سابق مجلس را در زنای بدون عنف مجرم تشخیص داده بود اما با اعتراض وی رأی دادگاه نقض شد.
پرونده علیه این نماینده مجلس از سوی زنی جوان که مطلقه بود، تشکیل شد.
او در شکایتی که مطرح کرد، مدعی شد این نماینده به او تعرض کرده و وی را مورد آزار قرار داده ‌است.
این زن جوان همچنین فایل‌های صوتی‌ای نیز ارائه کرد تا ثابت کند نماینده مجلس با او رابطه داشته‌ است.
زن جوان بعد به دلیل مصرف قرص برنج خودکشی کرد و جانش را از دست داد

خدادادی، نماینده ادوار مجلس پنجم، ششم، هفتم و هشتم بوده و هم‌اکنون نیز منتخب مردم ملکان در مجلس دهم است؛ یعنی قریب به ۱۹سال از عمر ۵۶ ساله‌اش را در مجلس شورای اسلامی گذرانده است. او در مجلس هشتم به واسطه پرونده مشابهی که داشت برای گرفتن تأیید اعتبارنامه‌اش با مشکل مواجه و در انتخابات مجلس نهم رد صلاحیت شد.
زهرا نویدپور قریب به ۳ سال پیش مدعی شده بود نماینده ملکان با وعده شغل مناسب او را به دفتر خود در ولیعصر دعوت کرده و مورد آزار قرار داده است. در مجلس هشتم برای بررسی اعتبارنامه‌اش که به‌شدت مورد انتقاد فاطمه آلیا و فاطمه رهبر، ۲ تن از نمایندگان مجلس آن دوره قرار گرفته بود به مشکل خورد. ۲‌ماه‌ونیم پس از افتتاح مجلس هشتم، بالاخره مجلس رضایت داد در جلسه‌ای غیرعلنی به بررسی موضوع بپردازد. روح‌الله حسینیان، رئیس وقت شعبه بررسی‌کننده اعتبارنامه نماینده ملکان، تصویب اعتبارنامه او را به صلاح ندانسته بود اما درنهایت درپی جلسه غیرعلنی با وساطت چهره‌هایی چون مسعود پزشکیان، مجلس رأی به تأیید اعتبارنامه مجدد ملکان داد.

زهرا نویدپور (زاده ۱۳۶۹ – درگذشته ۱۶ دی ۱۳۹۷ در ملکان) اهل ملکان بود که علیه سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس دهم و رئیس وقت کمیسیون اجتماعی مجلس، اقامه دعوی کرد. او این نمایندهٔ مجلس را به تجاوز، آزار جنسی و سوءاستفاده از موقعیت متهم کرد. جسد او در ۱۶ دی ۱۳۹۷ در خانهٔ مادری او در شهر ملکان پیدا شد.

زهرا نویدپور، متولد ۱۳۶۹ در ملکان بود گفته می‌شود او به واسطهٔ همکاری سابق پدرش و خدادادی در سپاه، برای کار به این نمایندهٔ مجلس مراجعه کرده بود. همچنین گفته می‌شود او از همسرش طلاق گرفته بود.

در آبان ۱۳۹۷ تصاویری در تلویزیون گوناز تی‌وی جمهوری آذربایجان پخش شد که منتسب به زهرا نویدپور بود. زهرا نویدپور با انتشار چند فایل صوتی و مصاحبه‌ای با تلویزیونی متعلق به جمهوری آذربایجان مدعی شده بود سال ۹۳ در پی درخواست استخدام از سوی سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌است.

خبرگزاری هرانا در تیر ۱۳۹۷ یک فایل صوتی منتشر کرد که گفته می‌شد صدای این نمایندهٔ مجلس است. در این فایل مکالمهٔ میان یک زن و یک مرد ضبط شده بود و مرد، مخاطب را با الفاظ تحقیرکننده، تهدید و تطمیع می‌کرد. هرانا مدعی است که اسنادی را دریافت کرده‌است که این نماینده مجلس به تازگی از سوی تعداد دیگری از دختران به تجاوز، آزار جنسی و سوءاستفاده از موقعیت متهم شده‌است.

نویدپور در ویدئویی منتسب به او دربارهٔ این اتهام گفته بود: «برای استخدام به دفتر نماینده مجلس رفته بوده و بعد از رد کردن پیشنهاد رابطه با زور مورد تجاوز قرار گرفته‌است.» او همچنین عنوان کرده که بعد از «تجاوز دائماً خود و خانواده‌اش تهدید به مرگ شدند.» این زن اهل ملکان، همچنین در این ویدئو گفته‌است که «پس از انتشار این خبر از شورای نگهبان با او تماس گرفته و گفته‌اند شکایت کند و از او حمایت می‌کنند. بعد از آن وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه بازجوییاش کردند و مدارک را از او گرفتند و کسی حمایت نکرد.»

در مصاحبه تلویزیونی نویدپور گفته بود که در خرداد ۹۷ به هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و سپس به دادگاه ملکان از خدادادی شکایت کرده بود.

گفته می‌شود علیرغم پیگیری‌های قضایی نویدپور و نیز پیگیری‌های حقوقی اعلمی از طریق چند تن از نمایندگان مجلس، پرونده این شکایت همچنان بی‌نتیجه مانده‌است. نویدپور هم‌چنین در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود توسط افراد ناشناس و اطرافیان خدادادی، بارها به «اسیدپاشی» و «مرگ» تهدید شده و این موضوع را به دادگاه هم اطلاع داده بود.

در نامه‌ای دست‌نویس که هرانا آن را منتشر کرده و مدعی است آن را زهرا نویدپور خطاب به قاضی پرونده خود نوشته‌است، نویسنده ادعا کرده‌است که تهدیدها علیه او به صورت شبانه‌روزی توسط عوامل مشکوکی تشدید شده و تقاضای «تأمین امنیت جانی» کرده‌است. بر روی نامه تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۹۷ درج شده‌است.

نویدپور در گزارش تلویزیونی مدعی شده بود سلمان خدادادی در جلسه دوم دادگاه تهران اتهام خود را پذیرفته‌است و قاضی برای او قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادر کرده‌است. او همچنین گفته بود، قاضی پرونده قول صدور رای قریب‌الوقوع را داده‌است. همچنین گزارش شده‌است که در ۵ آذر ۹۷، زهرا نویدپور از ارسال پرونده از تبریز به تهران خبر داده و از «وقت‌کشی» در بررسی به شکایتش اعلام نارضایتی کرده بود.

جسم بی‌جان زهرا نویدپور، روز یکشنبه ۱۶ دی ۹۷ در منزل مادرش در شهر ملکان در آذربایجان شرقی پیدا شد. این دختر ۲۸ ساله در حالی به بیمارستان فارابی منتقل شده که علائم حیاتی در بدن وی نبوده‌است. خبر مرگ این زن جوان را ، یکی از نمایندگان سابق در دوره‌های ششم و هفتم مجلس روز ۱۷ دی در کانال تلگرامی خود منتشر کرده بود.

در ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، سایت خبری رکنا اعلام کرد خدادادی برای پرونده خانم نویدپور با اتهام «رابطه نامشروع» به ۲ سال انفصال از خدمت و تبعید و ۹۹ ضربه شلاق از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران خبر داد. این حکم قطعی نبوده و در صورت اعتراض طرفین پرونده در دادگاه تجدید نظر بررسی مجدد خواهد شد.در این گزارش، قاضی بر اساس مدارک موجود در پرونده، متهم را از تجاوز مبرا دانسته بود اما اتهام رابطه نامشروع را پذیرفته بود.با این وجود روز بعد انتشار این خبر، دبیر سرویس پارلمان خبرگزاری فارس در توییتر خود نوشت: «تا این لحظه هیچ منبع معتبری حاضر به تایید این خبر نشده و پیگیری‌های بنده تاکنون از قوه مقننه از رد چنین محکومیتی حکایت دارد.»