سلمان خدادادی نماینده مجلس و پرونده های متعدد تجاوز و مالک دفترخیابان ولیعصر و مرگ مشکوک یکی از قربانیان وی

 

نگام ، سیاسی _ با مرگ  مشکوک زهرا نویدپور شاکی سلمان خدادادی که مدعی بود این نماینده مجلس به اوتجاوز کرده است پرونده این مرگ و ارتباط و تجاوز و عملکرد سلمان خدادادی در زیر ذره بین رسانه های داخل و خارج از کشور قرار گرفته ، اما براستی واقعیت ماجرا چیست

 

 

میثم بازیاری

 

جسد زهرا نویدپور که سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس را به “تجاوز” متهم کرده بود، پیدا شده است، هنوز مشخص نیست که او خودکشی کرده یا به قتل رسیده است.

به گزارش گروه اخبار اجتماعی“ پایگاه خبری رخ ، مهدی علیمرادی اظهار داشت: دو روز قبل دختر جوانی به نام زهرا نویدپور در ملکان خودکشی کرده و این موضوع محرز شده است.

وی سپس ادامه داد: در ظاهر خودکشی صورت گرفته و برای مشخص شدن جزئیات و دلایل این موضوع جسد متوفی به پزشکی قانونی اعزام شده تا بررسی های دقیق و علمی روی جسد متوفی انجام شود.

وی سپس ادامه داد: دو یا سه روز زمان نیاز است تا دلایل این خودکشی و جزئیات بیشتر آن مشخص شود. تا مشخص نشدن موضوع نظر قطعی نمی توانیم اعلام کنیم.

دادستان شهرستان ملکان با تاکید بر اینکه فعلا در مرحله تحقیقات و بررسی هستیم، افزود: جزئیات دقیق فوت خانم زهرا نوید پور تا چند روز آینده اعلام خواهد شد.

گفتنی است در ماه های گذشته فایل صوتی از این خانم در فضای مجازی پخش شده بود که در آن متوفی ادعاهایی نسبت به یکی از نماینده های مجلس مطرح کرده بود.

بر اساس اخبار رسیده، جسد نویدپور روز یکشنبه ۱۶ دی به بیمارستان فارابیِ شهرستانِ ملکان منتقل و پس از تشخیص قطعی بودن مرگ وی به پزشکی قانونی مرکز استان منتقل شده تا علل مرگ او بررسی شود.

ادعای خانم نویدپور
خانم نویدپور در ویدئویی منتسب به او درباره این اتهام گفته بود: “برای استخدام به دفتر نماینده مجلس رفته بوده و بعد از رد کردن پیشنهاد رابطه با زور مورد تجاوز قرار گرفته است.”

او همچنین عنوان کرده که بعد از”تجاوز دائما خود و خانواده اش تهدید به مرگ شدند.”

خانم نویدپور همچنین در این ویدئو گفته است که “پس از انتشار این خبر از شورای نگهبان با او تماس گرفته و گفته ‌اند شکایت کند و از او حمایت می‌کنند. بعد از آن وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه بازجویی اش کردند و مدارک از او گرفتند و کسی حمایت نکرد.”

 

برای خبرنگارانی که در مجلس پنجم پرونده قتل های زنجیره ای را دنبال می کردند، سلمان خدادادی و دو تن از دوستان نزدیک اش به نام های جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب و علیرضا غنی زاده نماینده ارومیه، منابع خبری جذابی بودند،‌ نمایندگانی که از وزارت اطلاعات به مجلس راه یافته بودند و اطلاعات ذیقمتی از اتفاقات داخلی این وزارت خانه داشتند. اما سلمان خدادادی نه به خاطر فعالیت هایش در مجلس پنجم و ششم و رابطه صمیمی ای که با خبرنگاران داشت، بلکه به خاطر اتهام تجاوز به دختران در مجلس هفتم به شهرت رسید. اتهامی که او را روانه زندان کرد ولی بدون اطلاع رسانی از کم و کیف دادگاهش، از زندان آزاد و پرونده اش مختومه شد. صلاحیت خدادادی در انتخابات مجلس نهم رد شد تا از تداوم نمایندگی اش محروم شود و با وجود اینکه هیات نظارت در جریان انتخابات مجلس دهم صلاحیت اش را رد کرد ولی با نظر شورای نگهبان به صحنه انتخابات بازگشت و به عنوان نماینده ملکان وارد مجلس دهم شد و کرسی ریاست کمیسیون اجتماعی را از آن خود کرد.

سلمان خدادادی کیست؟

او در سال ۱۳۴۱ در شهر ملکان بدنیا آمد. دوره جوانی اش مصادف بود با انقلاب سال ۱۳۵۷،‌ با پیروزی انقلاب و تشکیل وزارت اطلاعات خیلی زود جذب دستگاه اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی شد. در جریان اعدام های دهه شصت از عناصر اطلاعاتی آذربایجان شرقی بود. سلمان خدادادی پس از یک دهه فعالیت در اداره اطلاعات آذربایجان،‌ با جلب حمایت جامعه روحانیت مبارز، برای انتخابات دوره چهارم مجلس از حوزه انتخابیه بناب و ملکان که در آن زمان یک نماینده در مجلس داشتند اعلام نامزدی کرد ولی موفق به کسب آراء لازم نشد و از ورود به مجلس چهارم باز ماند تا بعنوان مدیرکل اداره اطلاعات اردبیل و سپس بعنوان فرمانده سپاه ملکان،‌ به فعالیت های خود ادامه دهد.

چهار سال بعد در سال ۱۳۷۴ بار دیگر شانس خود را برای ورود به مجلس امتحان کرد و این بار برخلاف باور عمومی توانست به عنوان نماینده بناب و ملکان انتخاب شود، اما صحت انتخابات توسط مردم بناب زیر سوال رفت و اعتراضات مردم به درگیری مسلحانه و کشته شدن جمعی از متعرضان منجر شد چراکه آنها بر این باور بودند که مردم بناب به نامزدی از شهر ملکان رای نداده و نمی دهند بنابراین نمی توانستند صحت انتخابات را تایید کنند. اما در نهایت به عنوان عضو بدنه وزارت اطلاعات علی فلاحیان، وارد مجلس پنجم شد و موفق شد موافقت دولت هاشمی رفسنجانی و مجلس پنجم برای تفکیک حوزه انتخابیه بناب و ملکان را دریافت کند تا از مجلس ششم یک نماینده از بناب و یک نماینده از ملکان راهی مجلس شوند.

در مجلس اصلاح طلب ششم،‌ سلمان خدادادی،‌ به کمیسیون بهداشت و درمان رفت بی آنکه سابقه ی فعالیت در حوزه درمانی داشته باشد. در این دوره او نماینده ساکت و در حاشیه ای بود. خدادادی اما در حوزه انتخابیه چهره مقبولی بود و توانست برای بار سوم وارد مجلس شود ولی در مجلس هفتم به اتهام تجاوز به منشی خود و یکی از دختران مراجعه کننده به دفتر نمایندگان بازداشت و راهی زندان اوین شد. خبری که از سوی مقام های قوه قضاییه و رئیس مجلس هفتم تایید شد. خدادادی در حالی راهی زندان شد که موفق شده بود آراء لازم برای ورود به مجلس هشتم را جلب کند اما این بار با مساله رد اعتبارنامه اش توسط نمایندگان مجلس هشتم روبرو شد. فاطمه آلیا و فاطمه رهبر دو تن از نمایندگان زن مجلس هشتم که در جریان فساد اخلاقی این نماینده مجلس بودند خواستار ابطال اعتبارنامه اش شدند. اعتبار نامه خدادادی در شعبه مربوطه رد شد ولی در جریان رسیدگی به پرونده اش در صحن مجلس،‌ به دستور علی لاریجانی،‌ جلسه مجلس غیر علنی شد و پس از نیم ساعت مذاکره در جلسه غیر علنی، و در حالی که تعدادی از مردم ملکان در مقابل مجلس تجمع کرده و خواستار اخراج او از مجلس بودند، نمایندگان مجاب شدند که به اعتبار نامه خدادادی رای مثبت دهند. او پیش از تایید اعتبارنامه اش در جمع هوادارانش در ملکان با پیش بینی اینکه اعتبارنامه اش تایید می شود، گفته بود: « مراحل پرونده در شعبه بازپرسی به اتمام رسیده و منتظر تشکیل دادگاه هستم لذا در مورد پرونده قضایی ام تا به حال سخنی نگفته ام و مصاحبه نخواهم کرد و معتقدم این مسائل باید در دستگاه قضایی پیگیری شود و اگر حرفی بزنم که برخی از انقلاب رنجیده خاطر شوند آب به آسیاب دشمن ریختن است و موجب خشنودی دشمنان و رادیوهای بیگانه می شود.»

در انتخابات مجلس نهم،‌ نام سلمان خدادادی در فهرست نمایندگان رد صلاحیت شده قرار گرفت تا از ورود به مجلس نهم محروم شود. خدادادی از آنجا که در مجلس پنجم در کمیسیون امنیت ملی حضور داشت، رابطه نزدیکی با حسن روحانی و جمع دیگری از اعضای کابینه روحانی داشت به همین دلیل از حامیان روحانی در انتخابات ۹۲ بود و پس از انتخاب او به ریاست جمهوری ایران به عنوان گزینه اصلی استانداری بوشهر مطرح شد تا بر کرسی فریدون حسنوند استاندار وقت بوشهر که او نیز از نیروهای وزارت اطلاعات اما طیف احمدی نژاد این وزارتخانه بود تکیه بزند ولی به دلایل نامعلوم روحانی از این تصمیم منصرف شد تا خدادادی به عنوان مشاور جواد ظریف وزیر امورخارجه گمارده شود. دوسال بعد،‌ خدادادی  بار دیگر اسب خود را برای بازگشت به مجلس زین کرد. صلاحیت  او در انتخابات دهمین دوره مجلس توسط هیات نظارت رد شد ولی با لابی ای که با شورای نگهبان داشت توانست از فیلتر این شورا بگذرد و خود را در معرض رای مردم بگذارد و با کسب بالای پنجاه درصد آراء راهی مجلس دهم شود. او در این انتخابات از حمایت ائتلاف امید نیز برخوردار بود و توانست آراء لازم جهت ریاست کمیسیون اجتماعی مجلس دهم را از آن خود کند.

این نماینده مجلس که به اتهام تجاوز جنسی سابقه زندان را در کارنامه خود دارد در وزارت اطلاعات مسول نظارت بر آسیب های اجتماعی بوده است و حال قرار است با استفاده از تجارب اش،‌ کمیسیون اجتماعی مجلس دهم را اداره کند کمیسیونی که با وجود پنج نماینده زن، بیشترین نماینده زن را داراست.

سلمان خدادادی که در حوزه انتخابیه اش به حاج سلمان معروف است، در مجلس پنجم دانشجوی مدیریت بود. او همچون بسیاری از مدیران جمهوری اسلامی تحصیلات دانشگاهی را حین خدمت انجام داده اند. او در طول نمایندگی موفق شده که در رشته علوم سیاسی فوق لیسانس و در رشته روابط بین الملل دکترایش را اخذ کند و علاوه بر نمایندگی مجلس در دانشگاه تدریس کند.

سوابق اجرایی و مدیریتی

  • نماینده ملکان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم
  • مشاور وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی
  • نایب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس هشتم
  • عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هفتم
  • عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ششم
  • عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس پنجم
  • فرمانده سپاه ملکان
  • مدیرکل اطلاعات اردبیل
  • معاون مدیرکل اطلاعات آذربایجان شرقی

جنبش سبز و حقوق بشر در کارنامه خدادادی

سلمان خدادادی به عنوان عضو فراکسیون اصولگرایان ادوار مجلس، رابطه نزدیکی با هاشمی رفسنجانی دارد و از حامیان او به شمار می آید. از این رو در جریان اتفاقات سال ۸۸ او نماینده ای ساکت بود. کمتر جایی می توان له یا علیه جنبش سبز مطلبی از خدادادی پیدا کرد.

در ۱۶ سال کارنامه نمایندگی اش نمی توان جایی نطقی در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران یا تلاشی برای استیفای حقوق بشر پیدا کرد تنها می توان به برخی از طرح هایی اشاره کرد که به منظور حمایت از معلمان یا کارگران امضا کرده است. طرح هایی همچون طرح طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش یا امضای نامه ای برای حفاظت از دریاچه ارومیه به عنوان تلاشی زیست محیطی که البته تلاش ها نیز بیش از آنکه تلاشی برای استیفای حقوق بشر تلقی شود در راستایی تلاش هایی برای کسب رای مجدد قابل ارزیابی است.

 

در گفت‌وگو با رویداد۲۴ مطرح شد؛

واکنش سلمان خدادادی به فایل صوتی منتسب به او/ دفترم در خیابان ولیعصر نیست

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره انتشار فایل صوتی منتسب به خودش می‌گوید: قبلا هم این حاشیه‌ها را درباره او درست کرده‌اند.
 یکی از کانال‌های تلگرام فایل صوتی منتشر کرد که اعلام شد منتسب به سلمان خدادادی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس است. پیش از این هم همزمان با انتخابات رییسان کمیسیون‌های مجلس درباره این نماینده مجلس حاشیه‌ای ایجاد شده بود که او دلیل آن را تخریب خودش در انتخاب رییس کمیسیون اجتماعی می‌داند. از خدادادی درباره این موضوع سوال پرسیدیم. پاسخ او به سوالهای رویداد۲۴ اینگونه است:
ماجرای این حاشیه‌ها درباره شما چیست؟ امروز هم فایل صوتی منتسب  به شما منتشر شد.
کاری به این حاشیه‌ها ندارم. شاید بخاطر انتخابات کمیسیون بوده است.
از زمان انتخابات رییسان کمیسیون‌ها زمانی حدود یک ماه می‌گذرد، چرا الان چنین فایلی منتشر شده است؟
نمی‌دانم قبلا هم این حاشیه‌ها را درست کرده‌اند.
چرا بین ۲۹۰ نماینده مجلس باید شما را اینگونه تخریب کنند؟
در منطقه ما مسائل بی‌اخلاقی این‌چنینی وجود دارد.
یعنی مردم استان آذربایجان شرقی و شهر ملکان بی‌اخلاقی کرده‌اند؟
مردم من را انتخاب کرده‌اند و می‌شناسند اما بعضی زورشان می‌رسد و از این کارها می‌کنند. البته من فایل صوتی را نشنیده‌ام.
در فایل خطاب به یک خانم گفته شده چرا به دفتر ولیعصر آمدی و آبروی مرا بردی. آیا شما دفتری در خیابان ولیعصر دارید؟
نه، دفتر من آنجا نیست.
آیا قرار است موضوع را پیگیری کنید؟
بله، موضوع قبلی را پیگیری کردم. یک سایت ضدانقلاب فایل قبلی را منتشر کرده بود.
پیگیری نکردید که با چه انگیزه‌ای از میان این همه نماینده این فایل را باید علیه شما بسازند؟
انگیزه آنها را نمی‌دانم اما پلیس فتا در حال پیگیری است و من توجهی به این چیزها ندارم و کار خودم را می‌کنم.

 

ماجرای دفتر میدان ولیعصر سلمان خدادادی چیست؟/ بررسی دلیل مرگ زن جوان در دادگاه ملکان

جسد زنی که پیش از این مدعی شده بود از سوی سلمان خدادادی نماینده ملکان مورد آزار قرار گرفته، هفته جاری در منزلش پیدا شد. این خبر توسط یکی از نمایندگان سابق مجلس منتشر شد.

در روزهای گذشته اکبر اعلمی یکی از نمایندگان پیشین مجلس خبر داد جسد خانمی به نام زهرا نوید پور در منزلش پیدا شده است. آنگونه که اعلمی نماینده ادوار مجلس گفته این خانم همان فردی است که پیش از این مدعی بوده که سلمان خدادادی او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

در فایل صوتی که قبلا در فضای مجازی منتشر شده بود، مکالمه‌ای با زبان ترکی انجام می‌شود که در آن حاشیه‌هایی همچون رفتن این خانم به «دفتری در میدان ولیعصر» مطرح می‌شود. صدایی که گفته شده منتسب به سلمان خدادادی است، به خانم می‌گوید چرا به دفتر میدان ولیعصر رفته و او را تهدید کرده است.

خبرنگار رویداد۲۴ برای بررسی این موضوع با سلمان خدادادی تماس گرفته بود. از خدادادی پرسیده بود در فایل صوتی پیشین نامی از دفتر شما در میدان ولیصر به میان می‌آید. آیا شما دفتری در خیابان ولیعصر دارید؟ او پاسخ داده بود «اصلا دفتری در خیابان ولیعصر ندارد.» این در حالی است که اطلاعات سایت بیمه مرکزی نشان می‌دهد دفتر بیمه ایران در میدان ولیعصر متعلق سلمان خدادادی است.

 

برای اطمینان از این موضوع با دفتر بیمه ایران تماس گرفتیم و پرسیدیم آیا این دفتر بیمه متعلق به سلمان خدادادی نماینده مجلس است یا خیر؟ پاسخ اینگونه بود: «بله دفتر متعلق به دکتر خدادادی است، دیروز هم به اینجا آمده بود.»

در تماسی مجدد با سلمان خدادادی از او پرسیدیم آیا کسی به نام زهرا نوید پور می‌شناسد و آیا دفتر بیمه ولیعصر متعلق به اوست؟ او پاسخ داد چنین فردی را نمی‌شناسد و تاکید کرد دفتر بیمه در میدان ولیعصر هم ندارد.

مهدی علیمرادی دادستان شهرستان ملکان نیز خبر درگذشت زهرا نوید پور را تایید کرده و گفته برای بررسی بیشتر، جسد به پزشکی قانونی اعزام شده است.

پس از اعلام دادستان ملکان مجددا با سلمان خدادادی تماس گرفتیم. متن گفت‌وگوی کوتاه با خدادادی به شرح زیر است:

دادستان گفته جسد خانم زهرا نویدی پور به پزشکی قانونی اعزام شده است. شما هم از ماجرا اطلاع دارید؟

اصلا در جریان موضوع نیستم.

نام شما هم در آن گزارش آمده بود.

توضیحاتی که دادستان داده این نیست. دادستان گفته ماجرا خودکشی بوده است.

خانم نویدپور گفته بودند به دفتر میدان ولیعصر شما رفته‌اند. اما شما پیش از این به ما گفته بودید هیچ دفتری در میدان ولیعصر ندارید.

آنجا رفت و آمد ندارم.

منظورم رفت و آمد نیست. دفتر متعلق به شما هست یا خیر؟

شما بعدا تماس بگیرید، با شما صحبت می‌کنم.

با شعبه آنجا تماس گرفتیم و تایید کردند دفتر متعلق به شماست. سایت بیمه مرکزی نیز اطلاعات شما را نشان می‌دهد.

کارمندان زیادی آنجا هستند و من آنجا رفت و آمد ندارم. «احتمالا» دفتر به نام من باشد، اما متعلق به افرادی است که همانجا کار می‌کنند.

به جز فایل صوتی که مدتی پیش منتشر شده بود، فایل تصویری نیز منتشر شد که در آن زهرا نوید پور مدعی شده دو نفر از نزدیکان سلمان خدادادی او را تهدید کرده‌اند. این افراد با اسامی «کمال.خ» و «مسعود.ه» معرفی شده بودند. سلمان خدادادی اما گفته این افراد را اصلا نمی‌شناسد.

زهرا نوید پور در فایل تصویری که پیش از مرگش منتشر کرده بود، گفته برای پیگیری موضوع به شورای نگهبان نیز رفته و شورای نگهبان از او خواسته به صورت قانونی شکایت کند. تماس خبرنگار رویداد۲۴ با روابط عمومی شورای نگهبان نیز بی‌نتیجه ماند و اطلاعاتی از صحت این ادعا به دست نیامد.

سلمان خدادادی نماینده ملکان پیش از این گفته بود این کارها به خاطر تخریب او در کمیسیون اجتماعی بوده است. این در حالی بود که انتخاب روسای کمیسیون‌های مجلس یک ماه قبل از انتشار آن فایل انجام شده بود. سلمان خدادادی هم‌اکنون رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس است.

یک مقام مسئول در شهرستان ملکان که نخواست نامش فاش شود، به رویداد۲۴ خبر داده به آن‌ها اعلام شده در این خصوص مصاحبه نکنند، اما اطلاع داد که دادستانی ملکان در حال پیگیری موضوع است و پرونده‌ای در دادگستری برای این منظور تشکیل شده است.

به گزارش رویداد۲۴ پیش از این برخی نمایندگان درباره اعتبارنامه سلمان خدادادی اعتراض داشتند. علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه علنی مجلس گفته بود با توجه به اینکه شعبه اعتبارنامه سلمان خدادادی را رد کرده است، پرونده ایشان به کمیسیون تحقیق ارسال می‌شود.