سلیمانی نویسنده نامۀ تهدید آمیز ۲۴ فرمانده به محمد خاتمی بود؟/ با پافشاری سلیمانی، اسد با تسلیح سوری‌ها موافقت کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سردار پاسدار محمدعلی جعفری، فرماندۀ کل پیشین سپاه پاسداران و فرمانده کنونی قرارگاه فرهنگی اجتماعی حضرت بقیه‌الله در گفت‌وگوئی با خبرگزاری فارس فاش کرده است که نویسندۀ نامۀ تهدید آمیز ٢۴ فرمانده به محمد خاتمی، در تیرماه ٧٨، قاسم سلیمانی، فرماندۀ پیشین سپاه قدس، بوده است. او در این گفت‌وگو همچنین می‌گوید که بشار اسد به پافشاری حاج قاسم با مسلح کردن مردم این کشور موافقت کرد.


سردار پاسدار محمدعلی جعفری در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری فارس که تماماً به «حاج قاسم» اختصاص دارد، اعتراضات دانشجوئی تیرماه ٧٨ را که با حملۀ نیروهای انتظامی و نفرات موسوم به «لباس شخصی‌ها» با خشونت بسیار سرکوب شد، «دعوا بر سر بود و نبود نظام» توصیف می‌کند و با اشاره به نامۀ تهدید آمیزِ ۲۴ تن از فرماندهان سپاه به رئیس جمهوری وقت، محمد خاتمی، می‌گوید «نامه را حاج قاسم خودش تهیه کرد، ایشان فقط امضاء کنندۀ نامه نبود، بلکه نگارندۀ نامه بود و نقش اصلی و محوری را در تنظیم این نامه و گرفتن امضا از فرماندهان داشت». او می‌افزاید که در پی آن نامۀ تهدید آمیز «دو جلسه هم با رئیس جمهور وقت داشتیم که روح اصلی نامه هم هشدار بود که اگر توجه نکنید ما طور دیگری برخورد می‌کنیم».


فرماندۀ پیشین سپاه در این گفتگو به رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ نیز اشاره دارد و در این بارۀ نیز می‌گوید «فتنه‌ گرانی که این ماجرا را به وجود آوردند، ظاهرش موضوع تقلب در انتخابات بود، اما واقعیتش پایان دادن به اصل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بود» و می‌افزاید «طبیعی است چنین چیزی برای افرادی مثل حاج قاسم قابل تحمل نباشد».
سردار پاسدار محمدعلی جعفری با اشاره به تهدیدهائی که به‌گفتۀ او علیۀ قاسم سلیمانی وجود داشت، تاکید می‌کند که «از سال‌ها قبل […] برای آن چاره‌اندیشی شده بود و جلسات زیادی برای حفاظت ایشان در محل کار، محل زندگی و مسیرهای رفت و آمدشان» برگزار می‌شد و «خود ایشان هم توجه زیادی به نکات حفاظتی داشت» و چنین نبود که «درباره ایشان بی‌توجهی باشد» و حتی تصریح می‌کند که «یکی از احتمالات ترور ایشان همین روش و اقدامی بود که آمریکایی‌ها انجام دادند» و می‌افزاید «دشمن با سرمایه‌ گذاری که بر روی عوامل خود در عراق و سوریه انجام داده بود توانست این جنایت بزرگ را انجام دهد».


فرماندۀ پیشین سپاه پاسداران در بارۀ وعده‌های انتقام از قتل قاسم سلیمانی می‌گوید «ارزش وجودی حاج قاسم با انتقام‌هایی که در اذهان است قابل جبران نیست و ما هر بلایی هم سر دشمن بیاوریم، پاسخ خون حاج قاسم نخواهد بود» از همین رو به گفتۀ او «ما اجازه انتقام گرفتن خون حاج قاسم را در طول زمان برای خودمان باز می‌گذاریم و […] و این احساس عدم امنیت توسط شخصیت‌های مرتبط با این موضوع که کم هم نیستند، بدترین عذاب برای دشمن است».


محمدعلی جعفری در این گفتگو فاش می کند که بشار اسد با مسلح کردن مردم سوریه مخالف بوده و قاسم سلیمانی بارها چنین پیشنهادی را به او ارائه کرده، اما او نپذیرفته است. فرماندهان سپاه پاسداران ایران چندان به مسلح کردن مردم سوریه علاقه داشته‌اند که فرماندۀ وقت سپاه بگفتۀ خود به قاسم سلیمانی می‌گوید «اگر می‌خواهید من هم بیایم و یک بار دیگر با هم با ایشان صحبت کنیم، حاج قاسم گفت نه من خودم یک بار دیگر با بشار اسد موضوع را طرح می‌کنم و بعد از طرح این بار بشار اسد قبول کرد».


او با اشاره به «رسیدن افراد به شهادت» که در زمان جنگ از آن با اصطلاح «نور بالا زدن» یاد می‌کنند، می‌گوید «ماجرای حاج قاسم به نظر من از بحث نور بالایی گذشته بود و عظمت حاج قاسم باعث شده بود که سال‌ها نور بالا بزند و این نورانیت حاج قاسم به حدی بود که چشم را کور می‌کرد!»