سمپوزیوم بین‌المللی «همکاری ترکیه-پاکستان-ایران» در آنکارا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – سمپوزیوم بین المللی «همکاری‌های ترکیه، پاکستان و ایران» با حضور سفرا و کارشناسانی از سه کشور در شهر آنکارا آغاز شد

سمپوزیوم بین المللی «همکاری های ترکیه، پاکستان و ایران» با حضور سفرا، دانشگاهیان، پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویانی از کشورهای ترکیه، پاکستان و ایران در سالن کنفرانس هتل «میرا پالاس» در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه آغاز شد.

رضا هاکان تکین، سفیر سابق ترکیه در تهران و مدیر کل امور سیاسی دو جانبه در جنوب آسیا وزارت امور خارجه ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم گفت: از برگزاری این سمپوزیوم بسیار خرسندم. تبادل نظر کارشناسان و نتایج این تبادل نظر ها در درک بهتر مسایل منطقه ای و بین المللی و روابط بین کشورها بسیار راهگشا است. در حال عبور از دوره بسیار سختی هستیم. تحولات اخیر در منطقه ما را نیز همواره تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: “ما خواهان اعمال تحریم های یک جانبه نیستیم. برای کاهش تاثیر این تحریمها همکاریهای منطقه ای حائز اهمیت بسیار است. این سه کشور از لحاظ جمعیت و موقعیت جغرافیایی دارای پتانسیل بالایی هستند. ولی شاید از این پتانسیل به نحو صحیح استفاده نمی کنیم. بنابراین خودمان باید در راستای تجارت و انرژی زمینه های همکاری لازم را ایجاد کنیم. همچنین باید در این خصوص ابتکار عمل هم داشته باشیم. هر سه کشور نیز با مسائلی همچون؛ امنیت٬ مهاجرت، تروریسم و قاچاق مواجه هستند. در این خصوص نیز می توانیم فعالیتهای مفیدی انجام دهیم. امیدواریم که در مقابله با موانع اقتصادی و ارتقا آن بیش از بیش تلاش کنیم”.

محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا نیز به عنوان دیگر سخنران افتتاحیه این سمپوزیوم گفت: برگزاری این سمپوزیوم در این دوره و با توجه به تحولات اخیر منطقه ای اقدامی مهم است. منطقه ما در مسیر مهم جاده ابریشم جای دارد. هر سه کشور در زمینه اقتصاد٬ ذخایر طبیعی، امنیت و سیستمهای دفاعی دارای قابلیت های بسیاری هستند. در عین حال هر سه کشور نیز با مسائلی همچون تروریسیم و مذهب گرایی افراطی مواجه هستند.

وی افزود: تحریم های یک جانبه آمریکا نه تنها ایران بلکه سایر کشورهای منطقه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ترکیه و پاکستان نیز تحت فشار آمریکا و اسرائیل هستند. در چنین شرایطی ایجاد زمینه های همکاری مشترک بین کشورهای منطقه و ارتقا روابط منطقه ای بسیار مهم است. اخیرا دو کشور ترکیه و ایران در زمینه افزایش حجم تجارت در همه زمینه های اقتصادی و انرژی٬ ارتقا سطح مبادلات اقتصادی٬ ایجاد مکانیسم جدید تجاری، تعرفه های گمرگی و استفاده از پول ملی به توافقات جدیدی رسیده اند. فقدان روابط تجاری و اقتصادی بین ایران – ترکیه- پاکستان مغایر با منافع ملی آنها نیز است.

افراه طریق، کاردار دوم سفارت پاکستان در آنکارا نیز طی سخنانی گفت: این سه کشور یک مثلث همکاری مهم در جهان و منطقه ایجاد کرده اند. آنکارا، اسلام آباد و تهران همواره در زمینه های مختلف منطقه ای و بین المللی همکاریهای بسیاری مفیدی داشته اند و بر مبارزه با اسلام هراسی تاکید دارند. این سه کشور از منافع مشترک بسیاری نیز برخوردار هستند.

گفتنی است سمپوزیوم بین المللی «همکاری های ترکیه، پاکستان و ایران» با همکاری مرکز مطالعات ایرانی آنکارا «ایرام»٬ دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا٬ انستیتوی تحقیقات استراتژیک اسلام آباد (ISSI) و موسسه مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران (IPIS) با هدف بررسی و ارزیابی فرصت های همکاری های دوجانبه و سه جانبه بین سه کشور فوق برگزار می شود.

این سمپوزیوم با برگزاری نشست‌ها و ارائه مقالات مختلف در زمینه مسائل اقتصادی٬ امنیتی در سطح جهانی و منطقه ای، آخرین تحولات سیاسی و همچنین ارتقای سرمایه گذاری و روابط تجاری بین سه کشور تا پایان امروز ادامه خواهد داشت.