سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین ایران به دلیل ممنوع الخروجی توسط همسر نتوانست همراه تیم ملی زنان به رقابت‌های جهانی اسکی ایتالیا اعزام شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ این تیم بامداد دیروز در حالی برای شرکت در رقابت‌های جهانی، تهران را به مقصد ایتالیا ترک کرد که زرگری نتوانست به دلیل ممنوع‌الخروج‌بودن، شاگردانش را همراهی کند.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان ایران نتوانسته به همراه اعضای تیم به مسابقات ایتالیا برود چون “همسرش او را ممنوع الخروج کرده است.”

تیم ملی اسکی زنان سه شنبه ۲۸ بهمن برای شرکت در مسابقات جهانی عازم ایتالیا شد. این اولین بار نیست که یک ورزشکار زن ایرانی به دلیل ممنوع الخروج شدن توسط همسر از سفر ورزشی بین‌المللی باز می‌ماند.

روزنامه شرق امروز چهارشنبه ۲۹ بهمن در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه در فدراسیون اسکی ایران نوشته که مسئولان این فدراسیون “تا لحظه آخر” تلاش کردند که این مشکل حل شود.

در سایت فدراسیون اسکی ایران فهرست اعضای تیم ملی اسکی آلپاین منتشر شده و بدون اشاره به این موضوع گزارش شده که اعضای تیم به سرمربیگری باقر کلهر عازم شده‌اند. مسابقات ایتالیا ۳۰ بهمن تا ۳ اسفند برگزار می‌شود.

اسکی آلپاین یکی از رشته‌های اصلی اسکی است که به پنج شاخه تقسیم می‌شود و مشخصه آن در مقایسه با سایر رشته‌های اسکی ثابت بودن پاشنه پای اسکی‌باز روی چوب اسکی است.

خانم زرگری سال ۲۰۰۷ در مسابقات این رشته در ایران اول شد. او اولین سرمربی تیم ملی آلپاین ایران است و پیش از او این تیم سرمربی مستقل نداشته است.

شش سال پیش نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم فوتسال زنان به دلیل مخالفت همسرش که مجری تلویزیون ایران بود، نتوانست به مسابقات جام ملت‌های آسیا برود. او آذرماه ۱۳۹۴ پس از جنجالی شدن این موضوع “با اجازه دادستان” به مسابقات جهانی فوتسال در گوآتمالا رفت.

زهرا نعمتی، چهره معروف ورزش ایران و پرچمدار تیم ایران در المپیک هم توسط همسرش ممنوع الخروج شده بود.

خانم نعمتی اولین زن ایرانی است که در مسابقات پارالمپیک (تابستان ۲۰۱۲) مدال طلا گرفته است.

همسر خانم نعمتی که مانند او عضو تیم ملی تیراندازی با کمان معلولان بود، گفته بود که او را به دلیل ترک منزل ممنوع الخروج کرده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران قوانین مربوط به زنان و خانواده را در این کشور “تبعیض‌آمیز” علیه زنان توصیف کرده و به ماجرای اجازه سفر زنان هم اشاره کرده است.

این گزارش قرار است ۲۲ فوریه به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شود.

زنان در ایران برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارند و مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه خانم متاهل در هر سنی که باشد برای خروج از کشور به اجازه شوهر خود نیاز دارد.

هر زن ایرانی متاهل زمانی که می‌خواهد گذرنامه بگیرد یا آن را تمدید کند، نیاز به کسب اجازه کتبی همسر دارد و در فرم‎های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.

ممنوع‌الخروجی زن فقط با اعلام کتبی شوهر به اداره گذرنامه از بین خواهد رفت.حتی در مواردی که زوج‌ها از یکدیگر جداشده اند و قبل از طلاق، شوهر، همسر خویش را ممنوع الخروج کرده، این ممنوعیت زمانی از بین می‌رود که از طریق طلاق‌نامه، طلاق آنها به اطلاع اداره گذرنامه برسد.

در موارد زیادی، علی‎رغم این‎ که زن و شوهر سال‎ها با یکدیگر زندگی نمی‎کنند اما به استناد همین حق، او را ممنوع‌الخروج هم می‎کند و عملا زندگی یک زن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

شوهر در هر زمانی که از اجازه خود منصرف شد می‌تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه نسبت به جلوگیری از خروج همسر خود اقدام کند که در این صورت گذرنامه زوج ضبط می‌شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏