سناتور آمریکایی: اگر ما نبودیم، سعودی‌ها ظرف یک هفته فارسی صحبت می‌کردند

نگام ، بین الملل _ لیندسی گراهام در یک مصاحبه اظهار کرده است: اگر به خاطر آمریکا نبود، آنها در عربستان سعودی ظرف یک هفته مجبور می‌شدند فارسی صحبت کنند.

به گزارش ایسنا، این سناتور برجسته آمریکایی در گفت‌وگوی خود با فاکس‌نیوز گفته است که همکاری با محمد بن سلمان و «رژیم خون‌ریز» سعودی به آمریکا آسیب می‌زند. گراهام تصریح کرده است: ما بسیار کمتر از آنچه آنها به ما محتاجند، به آنها نیاز داریم.

گراهام با اشاره به تناقض موجود میان گزارش سیا در کنگره درباره عوامل قتل جمال خاشقجی و موضع رسمی دولت واشنگتن در این زمینه خاطرنشان کرد: محمد بن سلمان، ولیعهد سعدی به مدت حدوداً دو سال روی خاشقجی تمرکز کرده بود.

او در ادامه با اشاره به پرونده قتل خبرنگار منتقد سعودی و گزارش سیا درباره این قتل، بیان کرد: این عملیات بسیار پیچیده بود و فرد مسئول اجرای آن، دست راست محمد بن سلمان است. هر سناتوری که گزارش را دریافت کرده، تردیدی ندارد که محمد بن سلمان در قتل خاشقجی شریک جرم بوده است.

گراهام اضافه کرد: فقط همین فرد نیست که او سراغش می‌رود. او سراغ دیگران هم می‌رود و آنها را در کشورهای دیگر دستگیر و به عربستان منتقل می‌کند زیرا این افراد در کشورهای دیگر منتقد او بوده‌اند. او نخست‌وزیر لبنان را در عجیب‌ترین ماجرایی که طی ۲۰ سال گذشته دیده‌ام، حصر خانگی کرد.

این سناتور در پاسخ به این که «با ولیعهد سعودی چه خواهید کرد»، گفت: ما او را شریک جرم قلمداد خواهیم کرد. ما در سنا رأی خواهیم داد و خواهیم گفت که محمد بن سلمان در قتل خاشقجی شریک جرم بوده است. من هرگز از هرگونه فروش مضاعف تسلیحات به عربستان سعودی حمایت نخواهم کرد. محمد بن سلمان توپ مخربی است. فکر می‌کنم او دیوانه است.

گراهام افزود: چه کسی با عقل سلیم فردی را به یک کنسولگری در ترکیه می‌برد و آن‌گونه بی‌رحمانه به کشتن می‌دهد و تصور می‌کند که می تواند قسر در رود.

او خاطرنشان کرد: دغدغه من این است که تحت رهبری چنین فردی، ما تسلیحاتی را به عربستان منتقل کنیم و او برگردد و این تسلیحات را به روسی‌ها و چینی‌ها بدهد.

گراهام به انتقادهای شدیدی اشاره کرد که نسبت به روابط آمریکا و عربستان با توجه به حضور محمد بن سلمان در رأس قدرت وجود دارد. او ادامه داد: روابط با عربستان راهبردی است، اما نه به هر هزینه‌ای.

این سناتور در پاسخ به پرسشی درباره ائتلاف آمریکا و عربستان علیه ایران، اظهار کرد: بگذارید این گونه بگویم. با شما کاملاً صریح خواهم بود. اگر به خاطر آمریکا نبود، آنها در عربستان سعودی ظرف یک هفته مجبور می‌شدند فارسی صحبت کنند.

او در ادامه ضمن اشاره به ناتوانی نظامی سعودی‌ها، تصریح کرد: آنها ۹ درصد واردات نفتی ما را تأمین می‌کنند. ما بسیار کمتر از آنچه آنها به ما محتاجند، به آنها نیاز داریم.

گراهام افزود: من این ایده را قبول ندارم که ما باید به رژیمی خون‌ریز و فرد آدم‌کشی همچون محمد بن سلمان متوسل شویم تا از آمریکا در مقابل ایران حفاظت کنیم. کاملاً برعکس، معتقدم با توسل به او، ما به توانایی خود در اداره منطقه آسیب می‌زنیم.