سنتکام: پهپادهای ساخت ایران عامل حمله به نفتکش مرسر استریت بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامستاد نیروهای مرکزی آمریکا اعلام کرد پهپادهایی که به نفتکش مرسر استریت حمله کردند در ایران ساخته شده‌اند. سنتکام گفته است دو حمله اول به کشتی ناکام مانده اما سومین حمله موفق بوده و سبب کشته شدن دو خدمه کشتی شده است.

گزارش نتایج تحقیقات ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) روز جمعه ۱۵ مرداد (۶ اوت) پیرامون حمله مرگبار به نفتکش “مرسر استریت” منتشر شد. در این گزارش گفته شده است که تیم کارشناسی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به این نتیجه رسیده که پهپادهای ساخت ایران عامل حمله به این نفتکش بوده‌اند.

در این گزارش با استناد به اظهارات خدمه کشتی “مرسر استریت” آمده که دو حمله اول پهپادی که در تاریخ ۲۹ ژوئیه انجام شده ناموفق بوده است. اما سومین حمله با پهپاد انفجاری که در ۳۰ ژوئیه انجام شده موفق بوده که در نتیجه آن دو خدمه کشتی جان خود را از دست دادند.

در گزارش سنتکام گفته می‌شود که سومین حمله پهپادی به کابین کاپیتان اصابه کرده و حفره‌ای به قطر یک متر و ۸۰ سانتی‌متر در کابین ایجاد کرده است.

سنتکام همچنین گفته است که نظامیان آمریکایی موفق شدند چند قطعه از پهپاد سوم را از دریا بیرون بکشند. آن‌ها بعد از بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که این قطعات از جنس نمونه‌های پیشینی بوده که در حملات پهپادهای تهاجمی ایران گردآوری شده است.

تحقیقات سنتکام ابتدا در مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منامه، پایتخت بحرین، آغاز شده اما بعدا برای تشخیص دقیق‌تر به آزمایشگاه‌های ارتش در خود آمریکا منتقل شده است.

آمریکا، اسرائیل، بریتانیا و رومانی ایران را عامل این حمله می‌دانند. ایران هر گونه اتهام در زمینه حمله به این کشتی اسرائیلی را رد می‌کند.