سهم‌خواهی اطرافیان سعید جلیلی از دولت ابراهیم رئیسی/ گزینه امام صادقی ها برای هدایت وزارت اقتصاد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکلید “مغز اقتصادی” دولت ابراهیم رئیسی به دست چه کسی داده خواهد شد؟ در میان گمانه زنی ها تلاش تیم اقتصادی یک “کاندیدای پوششی” برای تحمیل یک گزینه به وضوح دیده می شود.

به گزارش سایت دیده بان ایران، پیش بینی ها درباره سهم خواهی سعید جلیلی که با انصراف او از انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده بود حالا محقق شده، اطرافیان سعید جلیلی و طیف مشهور امام صادقی ها ( فارغ التحصیلان علوم اسلامی دانشگاه امام صادق با تفکرات سیاسی) پس از ناکامی نسبی در تسلط بر وزارت خارجه، حالا “مغز اقتصادی دولت سیزدهم” را می خواهند.

یکی از وزارتخانه‌های کلیدی هر دولتی، وزارت اقتصاد و وزیر اقتصاد کابینه‌ است. لازمه تحرک اقتصادی کشور همسویی و همراهی وزارت اقتصاد با دیگر وزرای اقتصادی، بانک مرکزی و برنامه و بودجه است‌.

بنابر ادعای فعالان اقتصادی و اذعان اسحاق جهانگیری معاون روحانی و مصاحبه های متعدد دکتر طبیبیان و مسعود نیلی عدم هماهنگی ها در دولت دوم روحانی پاشنه آشیل اقتصادی و مدیریتی محسوب می شد.

عدم هماهنگی هایی که ریشه در سهم خواهی انتخابات خرداد ۱۳۹۶ داشت و ناکامی ۴ ساله روحانی را رقم زد.

از همان روزهای نخست همگان هشدار می دادند که عدم همسویی وزرای اقتصادی ریشه در سهم خواهی گروه ها و اشخاص و تسلیم شدن روحانی در برابر فشارها دارد. پیش بینی می شد که عدم هماهنگی ها در بدنه و مغز اجرایی و سیاست گذار به زودی عاقبت دامن دولت دوازدهم و کشور را خواهد گرفت.

حالا این سهم خواهی و اصرار بر حضور گزینه ای غیر مرتبط با تیم اقتصادی؛ گریبان ابراهیم رئیسی و دولتش را هم گرفته است.

برای وزارت اقتصاد دولت رئیسی هم گزینه‌هایی مطرح شده که با توجه به شرایط اقتصادی کشور؛ فراجناحی بودن و بنابر وعده ابراهیم رئیسی شرط لازم برای تشکیل ” دولت وفاق ملی” را می طلبد.

اما در پشت پرده و از سویی دیگر تلاش گروه های سیاسی و سهم خواهان از کابینه برای تحمیل گزینه های بدون سوابق اجرایی و صرفا با دیدگاه سیاسی “خاص” آغاز شده است.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ تیم اقتصادی سعید جلیلی با استفاده از لابی های متعدد به دنبال گرفتن سهم از وزارت اقتصاد است.

اطرافیان رئیس دولت سیزدهم می گویند، تیم مشهور به امام صادقی ها که در انتخابات اطراف سعید جلیلی جمع شده بودند به دنبال مطرح کردن محمد هادی زاهدی‌ وفا استادیار گروه اقتصاد نظری و رئیس سابق دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق هستند.

او که تحصیل کرده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق است در زمان تصدی سعید جلیلی، در شورای عالی امنیت ملی از اطرافیان او محسوب می شود.

زاهدی وفا سابقه کوتاه مدتی هم در وزارت اقتصاد دولت نهم دارد و دیگر سابقه اجرایی از او مشاهده نمی شود. او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۴۰۰ از اعضای ستاد انتخاباتی سعید جلیلی بود.

تفکرات خاص امام صادقی ها برای پیاده کردن “اقتصاد اسلامی” آن هم توسط فردی با کمترین اجرایی، نداشتن رویکرد و دانش کافی در حوزه خطیر وزارت اقتصاد کارشناسان را شوکه کرده است.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، به دلیل شرایط خطیر کشور؛ زاهدی وفا را گزینه ای ناامیدکننده برای هدایت و کنترل مغز اقتصادی دولت سیزدهم می دانند.

حال این سوال مطرح است که ابراهیم رئیسی چطور می خواهد با این شرایط اقتصادی کشور کنترل مهم ترین وزارتخانه اقتصادی خود را به فردی با کمترین سابقه اجرایی بدهد؟!

برهمگان واضح و مبرهن است؛ طیفی با تفکرات خاص “امام صادقی” می خواهند برخلاف وعده های تلاش برای ایجاد رونق اقتصادی ابراهیم رئیسی تئوری های خود در حوزه اقتصادی را اجرا کنند. اجرای این رویکرد به معنای به قربانگاه بردن وعده های اقتصادی و معیشتی دولتی است که در شرایط بحرانی هدایت کشور را بر عهده گرفته است‌. حال باید دید آیا ابراهیم رئیسی تسلیم فشار های کاندیدای پوششی و حامیان امام صادقی او شده و تئوری های غیر قابل اجرا را در سفره مردم اجرا می کند یا خیر؟