سه زن ایرانی در فهرست پیشگامان عکاسی سال ۲۰۲۰

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سه عکاس زن ایرانی به لیست پیشگامان زنان عکاس جهان در سال ۲۰۲۰ اضافه شدند.

شادی قدیریان، آزاده اخلاقی و فاطمه بهبودی عکاسانی هستند که در میان پنجاه نام جدیدی که به فهرست «صد قهرمان زن» (Hundred Heroines) اضافه شده‌اند، حضور دارند. در سال‌های گذشته نیز هنرمندانی مانند گوهر دشتی، نیوشا توکلیان، شیرین نشاط و میترا تبریزیان در این فهرست قرار گرفته بودند. Hundred Heroines در سال ۲۰۱۸ به مناسبت صدسالگی حق رای دادن زنان در انگلیس، توسط خانم دل بارت، نایب‌رییس انجمن عکاسی سلطنتی، بنیان گذاشته شد. او «صد قهرمان» را بنا نهاد تا آگاهی عمومی را در مورد سهمی که زنان عکاس در سطح جهانی برای رسانه‌ها و جامعه داشته‌اند، افزایش دهد. او درباره این اتفاق گفته است: «قهرمانان در سراسر جهان با برجسته کردن نابرابری‌ها، مرزها، برخورد با موضوعات تابو، بررسی مسائل دشوار اجتماعی و هنجارهای چالش‌برانگیز، از طریق کار عکاسی خود، برای تغییر درک از زنان استفاده می‌کنند. جنبش در حال پیشرفت ما باعث افزایش درک عمومی از کار قهرمانان خواهد شد و به شنیدن صداهای قهرمانانه برای ایجاد تغییرات مثبت و پرورش استعدادهای جدید برای برجسته کردن قهرمانان فردا کمک می‌کند.»
مسوولان این رویداد اعتقاد دارند زنان در عکاسی و هنرهای تجسمی کمتر دیده می‌شوند، اما صد قهرمان به وجود آمده است تا این روند را تغییر دهد. این پلتفرم مخاطبان را به کشف مشارکت زنان الهام‌بخش، پیشگام و قابل توجه در عکاسی تشویق می‌کند و عدم تعادل جنسیتی در هنر را به چالش می‌کشد. فهرست صد قهرمان هر سال با سرسختی و اشتیاق، عکاسانی را معرفی می‌کند که در نحوه دیدن و روایت جهان خود نوآوری کرده‌اند. 

معرفی داوران تئاتر جشنواره «هنر زنده است»
پس از تایید شورای سیاستگذاری جشنواره «هنر زنده است»، هیات داوران آثار بخش تئاتر این جشنواره اعلام شد. به گزارش روابط عمومی جشنواره «هنر زنده است»، شورای سیاستگذاری جشنواره هنر زنده است با درنظر گرفتن تنوع عناوین این بخش از جشنواره و پس از اخذ موافقت هنرمندان بزرگواری که همواره توجهی جدی نسبت به هنرمندان نسل جوان داشته‌اند، اسامی داوران این بخش را اعلام کرد: مرضیه برومند کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر، فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما و تئاتر، آتیلا پسیانی کارگردان و بازیگر و علی‌اصغر دشتی نویسنده و کارگردان تئاتر، داورانی هستند که بخش تئاتر جشنواره «هنر زنده است » را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. بهروز غریب‌پور، رییس شورای سیاستگذاری جشنواره با حفظ سمت، دبیری بخش تئاتر را به عهده دارد و استاد علی نصیریان به عنوان رییس هیات داوران آرای داوران را مورد تایید نهایی قرار خواهد داد. شرط محدودیت زمانی آثار که تا سقف ۶۰ دقیقه اعلام شده بود، پس از تماس‌های متعدد و مکرر کارگردان‌های مایل به شرکت در جشنواره با تایید شورای سیاستگذاری و به خاطر حضور هر چه بیشتر هنرمندان تئاتر و تئاتر عروسکی حذف شد. طبعا شرایط اعلام شده دیگر که در فراخوان جشنواره آنلاین «هنر زنده است» منعکس شده به قوت خود باقی است . نخستین دوره جشنواره آنلاین «هنر زنده است» را موسسه فرهنگی و هنری «برداشت آخر» و مجموعه فرهنگی و هنری «مربع۱۱» برگزار می‌کنند. این جشنواره به صورت رقابتی و غیررقابتی در شبکه‌های اینترنتی با حمایت مادی بخش خصوصی و حمایت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۱۰ لغایت ۲۰ اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

برپایی همایش خوشنویسان جهان در ایران
خوشنویسانی از کشورهای مختلف جهان آثار خود را در نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» به نمایش می‌گذارند. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم با عنوان «رقص قلم» اول تا چهارم بهمن برگزار می‌شود، اظهار کرد: ایران مهد هنرهای والاست؛ به‌ویژه هنرهایی که نسبتی با کتاب دارند. سال گذشته با همت مردم و مدیران شهر همدان، کمیسیون ملی ایران میزبان ششمین نشست بین‌المللی راه ابریشم بود. در این نشست اندیشه میراث معنوی راه ابریشم از سوی ایران مطرح و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. او ادامه داد: نمایشگاه خوشنویسی که در حاشیه این نشست برگزار شد، توجه کشورهای عضو را به این هنر والا معطوف کرد و یکی از مشترکات کشورهای عضو ابریشم، بهره‌مندی از هنر خوشنویسی است. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران با بیان اینکه این گردهمایی بر محور یک هنر ایده‌ای است که از سوی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران در سال گذشته مطرح شد، عنوان کرد: چه هنری ارجمندتر از هنر خوشنویسی که شناسنامه ما ایرانیان  مورد علاقه و احترام مردم جهان است. از سوی دیگر ایران مهد هنر خوشنویسی است؛ حقیقتی است آشکار و انکارناپذیر. ایوبی با بیان اینکه مشهد مقدس میزبان نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی راه ابریشم است، تصریح کرد: فراخوان کمیسیون ملی یونسکو مدت‌ها پیش به کشورهای مختلف فرستاده شد. آثار دریافتی بسیار پرشمار و گوناگون هستند. در این جشنواره، هنرمندان کشورهای گوناگون از تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون گرد هم می‌آیند. صدها اثر به نمایش درخواهد آمد و علاوه بر نگارخانه مجازی کمیسیون ملی یونسکو، دیوارهای شهر مشهد، چند بنای باشکوه تهران و بناهای تاریخی چندین شهر کشورمان نمایشگر این آثار به صورت جشن نور (ویدیومپینگ) خواهند بود. او یادآور شد: در بخش علمی اساتید متعددی از نقاط مختلف جهان برای ارایه مقالات علمی در محورهای تعیین شده برای سخن گفتن از ارزش‌های والای هنر خوشنویسی در سرزمین خود، نام‌نویسی کرده‌اند. همچنین همراهی انجمن خوشنویسان ایران و انجمن خوشنویسان شهر مشهد، تلاش بسیار رایزنان فرهنگی و به‌ویژه همت شهرداری مشهد که میزبان اصلی این برنامه است، قابل ستایش و تقدیر است. برای برگزاری جشن نور نیز نهادهای گوناگون مانند موزه دفاع مقدس، کاخ موزه گلستان و شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده‌اند. ایوبی در پایان تاکید کرد: از سازمان زیباسازی شهر تهران هم خواسته‌ایم که با نمایش گزیده این آثار روی بیلبوردهای شهر تهران و نمایشگرهای این شهر، جایگاه هنر خوشنویسی در ایران را به نمایش بگذارند. از آقای دکتر حناچی، شهردار محترم شهر تهران نیز به دلیل توجهی که به فرهنگ دارند انتظار حمایت همه‌جانبه دارم. دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودکی از اجراهای آنلاین تا پایان سال جاری به صورت مشترک حمایت می‌کنند.