سه فراکسیون مجلس ایران خواهان پرهیز از تنش با دنیای خارج بودند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، گروهی از نمایندگان از هر سه فراکسیون مجلس هم‌صدا خواهان پرهیز از تنش در روابط با دنیا بودند. آنها در اجماعی کم‌سابقه به نتیجه رسیده‌ بودند که جمهوری اسلامی باید به روابط دیپلماتیک معتبر در جامعه بین‌المللی پایبند باشد.

تنها سه روز پس از سخنان حسن روحانی که “تعامل یا تقابل با دنیا” را “مسئله راهبردی و اساسی کشور” خواند، اکنون  غلامرضا حیدری، نماینده تهران و از سیاستمداران اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با روزنامه “ستاره صبح” از گذشته‌ای صحبت کرده است که “به دستور رئیس مجلس و اعضای هیئت‌رئیسه” نمایندگان مجلس “تکلیف” داشتند راهکارها و اولویت‌های خود را در زمینه مشکلات اقتصادی “با تمرکز بر حل مشکلات معیشتی مردم ارائه” بدهند.

او در توضیح این دوره گفت که از دل بحث‌ها در این مورد میان سه فراکسیون مجلس (امید، مستقلین و ولایی) اجماعی بیرون آمد مبنی بر این که اولویت اصلی “اجتناب از تنش، رعایت الزامات روابط دیپلماتیک و توسعه روابط بین‌الملل” است. او گفته است که نمایندگان هر سه فراکسیون پس از یک “کار پژوهشی مفصل” به این نتیجه رسیده بودند. یک چنین همسویی که کم‌تر میان جناح‌های مختلف در مجلس پیش می‌آید و به گفته نماینده تهران “بسیار مهم” بود.

او به “ستاره صبح” گفته است که از نظر آنها پرهیز از تنش در روابط خارجی و تقابل با دنیا “علت‌العلل” مشکلات کشور بوده است. نماینده تهران در این رابطه اشاره کرده است: «بسیاری از نابسامانی‌ها و مفاسد اقتصادی در این سال‌ها، به دلیل تحریم‌ها بوده و تعبیر “دور زدن تحریم” گلوگاه خلق فسادها بوده است.»

عاقبت حمایت سه فراکسیون از سیاست تنش‌زدایی

نمایندگان یادشده از نایب‌رئیس مجلس که مسئول پیشبرد برنامه بوده خواسته‌ بودند به رئیس مجلس نامه‌ای بفرستد و “صرفاً این موضوع را به‌عنوان مکنونات نمایندگان به مقامات و سران کشور انتقال” دهد و دیگر “نیازی به ارائه تحلیل و تفسیر هم نیست”.

اما این درخواست از قرار برآورده نشد و دیدگاه آنها “به مجموعه نمایندگان منتقل نشد. حتی چندنفره نزد رئیس مجلس رفتیم و برای ارائه آن تقاضا کردیم، اما اثر نکرد. حتی وقتی اصرارهای ما کارساز نشد، به شکل غیرمستقیم در نطق‌ها و مصاحبه‌های خود به یافته‌های نمایندگان سه فراکسیون اشاره کردیم، ولی تاکنون اثربخش نبوده است”.

دوراهی همه پرسی

حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) در سخنرانی در دانشگاه تهران گفت که پرسش اصلی را این می‌داند: “تعامل یا تقابل با دنیا” و گفت: «۴١ سال در کشور ما هنوز به جواب روشن و قاطع در این زمینه نرسیده‌ایم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده و گروهی می‌گویند تقابل مستمر و دائم با دنیا داشته باشیم. عده‌ای معتقدند حل مشکلات با جهان راهی جز قدرتمند شدن و شکستن طرف مقابل ندارد.»

او “رشد و توسعه” ایران را بدون تعامل با دنیا ناممکن دانست و گفت: «در دوران تحریم هم زندگی را به یک شکل می‌گذرانیم. ما به شما کمک می‌کنیم. شما به ما کمک می‌کنید. همه دست به دست هم می‌دهیم اما رشد و توسعه بدون رابطه و تعامل با دنیا ممکن نیست. بانک‌ها، صادرات و واردات قفل باشد و شما بعد بگویید می‌خواهیم اقتصاد را توسعه بدهم. مگر می‌شود؟» در راستای این دوراهی بود که رئیس جمهور از “همه‌پرسی از مردم” به عنوان تنها راه‌حل این نوع از اختلافات یاد کرد.

اما سخنان روحانی چقدر پشتوانه عملی و اجرایی دارد؟ او از کدام قدرت برخوردار است؟ کسانی که با قوانین جمهوری اسلامی و تناقض‌های آشکار در آن سروکار دارند چه می‌گویند؟

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره به ایلنا گفته است که رئیس جمهور بارها درباره رفراندوم سخن گفته اما عملا درخواستی به مجلس ارائه نداده‌ و نگفته است که برای این معضل نیاز به مراجعه عمومی است و «من درخواست برگزاری رفراندوم را دارم».

به باور بسیاری از کارشناسان همه‌پرسی مورد نظر حسن روحانی در شرایط فعلی که تندروها بیش از هر زمان قدرت گرفته‌اند، زمینه عملی شدن ندارد. به همین دلیل نیز آنها علت طرح این گونه این شعار از سوی روحانی را یک تاکتیک انتخاباتی می‌دانند و معتقدند سخن از همهپرسی تنها برای تشویق مردم برای شرکت در انتخابات مجلس در اسفندماه است.