سوالهایی که باید پاسخ داده شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️ابوالفضل قبادیانی

دوستی خانم‌کیمیا علیزاده را بخاطر ترک مام میهن، مهاجرت و پیوستن به بیگانگان سخت سرزنش می کرد و از دسیسه بیگانگان در فریب و پرواز دادن جوانان ایران می گفت.
به فکرم رسید که به او بگویم…
ای دوست…

۱ _ حدود ۴۳ سال از انقلاب و ۳۳ سال از پایان جنگ می گذرد.
در این میان همسایگان ما در کشورهای عربی جنوبی خلیج فارس، شامل عربستان، امارات، قطر، بحرین، کویت، و عمّان توانسته اند به توسعه و رفاه نسبی دست یابند و درآمد سرانه آنها ۴ تا ۱۰ برابر ایران شود!
آن هم در کشورهایی عمدتا خشک و بیابانی. کشورهایی مانند امارات دست به توسعه نیروگاه های بزرگ خورشیدی و هسته ای تا چند برابر ایران زده اند، نیز شهر نمونه سازگار با محیط زیست را در بیابان ساخته اند.
عربستان صنایع فولاد و پتروشیمی خود را گسترش داده، در پتروشیمی بالاتر از ایران و در صادرات و کسب بازار نفت در صدر کشورهای جهان قرار گرفته…
جوانان امروز ایران می پرسند چرا ایران باید ظرف این ۴۳ سال فقیر تر شود؟

۲ _ این چگونه توسعه و انقلابی است، که ما باید بجای ارتقاء سطح زندگی، بجای اشتغال صحیح و ازدواج جوانان، مرتّب شعار انقلابی و شعار خودکفایی و ایدئولوژی بخوریم؟!
چرا بی برقی و بی آبی گسترده داشته باشیم؟

۳ _ ظرف ۴۳ سال گذشته کشورهای فقیری چون اندونزی، ویتنام، بنگلادش درآمد سرانه خود را ۱۰ تا ۲۰ برابر کردند، چرا ما درجا زدیم؟!

۴ _ ایران همچون جنگ جهانی دوّم که پل پیروزی لقب گرفت، می توانست پل شمال-جنوب باشد و کالای هند، چین و هندوچین را از طریق بنادر خود در جنوب، راه آهن و بنادر خود در شمال به آسیای مرکزی، قفقاز ، روسیه و اروپا صادر کند.
چرا چنین نشد؟!

۵ _ ایران با فرودگاه های متعدد و خصوصا در ارتفاع نسبتا زیاد که داشت، می توانست هاب پروازی کلّ منطقه گردد.
چرا باید یک کشورهای کوچکی چون امارات و قطر با جمعیت اندک و ارتفاع پست، هاب پروازی منطقه شوند و فرودگاه تهران بزرگ همچون یک فرودگاه فرعی و دور افتاده گردد؟

۶ _ سیاست های ایران در چهل سال اخیر باعث آغاز جنگ اعلام نشده شیعه-سنّی در منطقه شد. درست است که وهابیّون عربستان و سلفیان و دیوبندیان هندوستان، پاکستان و افغانستان از جهل و تعصّب بسیار رنج می برند، امّا این سیاست ها عملا باعث قتل و کشتار دهها هزارتن از شیعیان در افغانستان، عراق، پاکستان در حملات و بمبگذاری های مختلف شد.
نیز کشورهای افغانستان، عراق و سوریه به ویرانی کشیده شدند. چرا؟!
نمی شد در این سیاست ها تعدیل نمود و با حکّام عربستان زودتر به گفتگو نشست؟

۷ _ تحمیل مدل زندگی مورد علاقه روحانیون به مردم ایران، اعم از بانوان چادر سیاه، عزاداری های طولانی و متعدّد، مدّاحان انکر الاصوات، دوری از هنر و موسیقی، منع جشن و پایکوبی، جریمه داشتن حیوانات خانگی، دستگیری دختران و بانوان و…موجب خشم و انزجار حداقل طبقه ای از جوانان و میانسالان شده است. چرا باید مدل زندگی آخوندی به همه مردم تحمیل گردد؟

این پرسش ها بخشی از پرسش هایی است که احتمالا کیمیا علیزاده و علیزاده ها به آن اندیشیده اند!

مویّد و منصور باشید.