سوت آغاز برای توقیف فله‌ای فضای مجازی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، وب سایت جهان نیوز وابسته به جمعیت رهپویان که افرادی چون زاکانی و نادران پدرخوانده های آن محسوب میشوند، در یادداشتی که به عنوان تیتر اصلی خود منتشر کرد، زمزمه‌های توقیف فله‌ای در فضای مجازی را آغاز کرده است.

به گزارش امتداد ، این وب سایت مقاله خود را به موازات فعالیت تخریبی چند روز اخیر برخی از اکانت‌های خاص در توئیتر و رسانه‌ها علیه فضای مجازی منتشر کرد. برهمین اساس به نظر می‌رسد خط جدید فضاسازی برای برای بازسازی تکرار توقیف فله‌ای کلید خورده است.

جهان‌نیوز به بهانه اظهارات اخیر رهبری در مورد «جریان تحریف» مقصر اصلی این جریان تحریف را فضای مجازی می‌داند که «تا اتاق خواب‌های کودکان حضور دارند» و معتقد است «مدام مشغول لجن‌پراکنی و تحریف حقایق هستند، بدون آنکه کسی جلودار آنها شود!»

این خط خبری در واقع برای جریان تحریف مدنظر رهبری «مصداق یابی» کرده و به نظر می‌رسد این دست نوشته‌ها مقدمه‌ای است برای برخورد با فضای مجازی، از جمله اینستاگرام.

در ماجرای توقیف فله‌ای مطبوعات در دوره اصلاحات استناد کسانی مثل سعید مرتضوی برای توقیف یک شبه مطبوعات سخنرانی رهبری بود که در آن روزنامه‌ها به عنوان پایگاه‌های دشمن معرفی شده بودند.

اما اینجا هیچ مصداقی در حرفهای رهبری دیده نمیشود. با این حال سایت جریان رهپویان که به واسطه حضور افرادش در رسانه‌های مختلف و مراکز قدرت تلاش می‌کند نفوذ خود را گسترده‌تر کند مینویسد: «در کنار همه فعالیت‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های معاند، اما در حال حاضر، حلقه وصل و شاهراه این «تحریف حقایق» و از مصادیق اصلی آن، همین فضای مجازی فعلی و مخصوصاً شبکه‌های اجتماعی خارجی است که برخی از مسئولان به دلیل ناتوانی در اداره فضای مجازی کشور به عنوان یک بستر حیاتی، سال‌هاست که به توجیه و سخنان عوام فریبانه روی آورده‌اند.»

نویسنده در ادامه فکت‌هایی از بیانات رهبری را برای آنکه مصداق‌یابی خود را درست و دقیق معرفی کند، آورده و در انتها می‌نویسد: «مخفی نیست که ادامه مدیریت فاجعه بار فعلی، به ضرر مردم و کشور تمام خواهد شد و تک تک کسانی که در به وجود آمدن وضعیت فعلی فضای مجازی نقش داشته اند، باید بازخواست شوند.»

با‌توجه به گسترش روز افزون مطالبی از این دست، آیا پروژه در دست اجرا مسدود کردن فله ای فضای مجازی است؟ تحلیل این جریان این است که تا وقتی فضای مجازی و فضای آزاد گفت و گو و ارتباط مردم برقرار باشد، جریان اصولگرایی مورد اقبال مردم قرار نمی‌گیرد. از همین‌رو جریان‌سازی برای مسدودکردن فضای مجازی با هدف تاثیرگذاری برانتخابات سال آینده در دستور کار قرار گرفته است.

در این مسیر هم دو دیدگاه وجود دارد. عده ای معتقدند که تنها کافی است اینستاگرام مسدود شود. دسته دیگری از شیفتگان به مسدودسازی فضای مجازی نیز قائل به این هستند که باید یکبار و برای همیشه همه بسترهای فضای مجازی خارجی مسدود و همه چیز به داخل منتقل شود تا همه چیز تحت کنترل یک جریان خاص باشد.