سودهای نجومی بورس تهران به جیب چه کسانی می‌رود؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وضعیت بورس تهران در سال جاری یکی از عجیب‌ترین تجربه‌های بورس‌اولی‌ها و حتی بورس‌بازان قدیمی بوده است. از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا میانه ماه مرداد بازار سهام در صدر توجه سرمایه‌گذاران و تمامی ارکان جامعه بود و شماره گر‌های بورس در سرمستی تمام عدد می‌انداخت و سود روی سود می‌گذاشت، اما این رویای خوش دوام زیادی نداشت و از میانه تابستان بورس با چنان شدتی فرود آمد که هنوز هم نتوانسته از جای خود بلند شود.


به گزارش رویداد۲۴، هزاران سرمایه گذار خرد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سرمایه خود را باختند یا با ضرر از این بازار خارج شدند یا هنوز منتظر هسند حداقل اصل پولشان بازگردد. اما همه بورسی‌ها در مال باختگی شریک نبودند و برخی سود‌های در این سال کردند که هرگز در خواب هم به خود نمی‌دیدند. برخی از بنگاه‌ها و شرکت‌های حقوقی از جمله این کاسبان طوفان امسال بورس هستند.


پرویز بابایی کارشناس در گفت‌وگو با رویداد۲۴ بازار سرمایه سال ۹۹ را سال تجدید ارزیایی و سودسازی حقوقی‌ها از فروش سرمایه گذاری‌ها می‌نامد. او افزایش شاخص سهام سال ۹۹ را ناشی از رشد چندعامل می‌داند.

«ازجمله افزایش ۵۵ درصدی دلار آزاد از ۱۶۰۰۰ به ۲۴۸۰۰ تومان و دلار نیمایی از ۱۳۵۰۰ به ۲۳۴۰۰ تومان؛ تقریبا ۳ برابرشدن و افزایش کاتد شرکت ملی مس از ۷۲ هزار تومان در هرکیلو از ابتدای سال تا ۲۱۰ هزار تومان فعلی؛ افزایش نرخ شمش فولاد از ۵۲۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان فعلی؛ افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی کالا‌های پتروشیمی و رشد ۸۰ درصدی قیمت مسکن تهران از میانگین متری ۱۵.۵ میلیون تومانی اول سال تا ۲۸ میلیون فعلی که موتور تجدید ارزیابی زمین و املاک شرکت‌ها رو روشن کرد.»


او صحبت‌های خود را این گونه ادامه می‌دهد: «۴ ماه اول که بورس غوغا کرد و ۳۰۰ درصد رشدکرد؛ سیل نقدینگی را به سمت بورس روانه کرد و حقوقی‌های بورسی سهام چند برابرشده خود را فروختند و سود درسود مرکب به جیب زدند و این سود چنان شیرین بود که حتی در روز‌های افت بورس هم که سود عملیاتی و مستمرشان کمتر شد یا زیانده شدند؛ باز فروش سهام را ادامه دادند و بازیان خود را با سود فروش سهام حتی به قیمت نابود شدن سرمایه سهامداران تازه وارد ادامه دادند تا جایی که حتی شکایت از فروش سهام حقوقی‌ها هم به جریان افتاد و مجلس هم به بازی شکایت ازحقوقی‌های سهام فروش دست زد که البته هنوز نتیجه‌ای نداشته است.»


*سود نجومی شرکت‌های بورسی دولتی و حاکمیتی


پرویز بابایی با استناد به اطلاعات کدال، درآمد بورسی برخی از حقوقی‌ها را افشا می‌کند که سود‌های نجومی ساختند و حمایت از سهامداران خود و بازار را جدی نگرفتند:
*سرمایه گذاری بوعلی امسال ۶۸۰ درصد افزایش سود از ۶۹ به ۵۴۴ میلیارد تومان داشته است.

*سرمایه گذاری اعتلا البرز ۱۹۶ درصد افزایش سود از ۳۳ به ۹۹ میلیارد تومان کسب کرده است.


*بانک دی وابسته به بنیاد شهید ۱۸۴۴ درصد افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری‌ها داشته و سود فروش سرمایه گذاری‌ها از ۲۳۷ به ۴۶۲۵ میلیارد تومان افزایش داشته است.


*سود فروش سهام سرمایه گذاری صبا تامین از ۲۰۷۳ به ۵۱۰۰ میلیاردتومان و ۱۴۶ درصد افزایش یافته است.

*شرکت معین آزادگان که ۱۹۰ درصد سهامش متعلق به شرکت خودکفایی آزادگان است در ۶ ماهه سال ۹۹ حدود هزارمیلیاردتومان سود از فروش سهام کسب کرده است.
*پاکشو ۲۶۰ میلیاردتومن از فروش سهام بانک سامان کسب کرده است.


*پتروشیمی فن آوران.۴۹۰۳ میلیارد تومان از فروش سهام تاپیکو سود کسب کرده است.

*سرمایه گذاری شیمیایی ایران با نماد شیران از واگذاری توکا رنگ سپاهان ۵۳ میلیاردتومان سود شناسایی کرده است


*بانک سینا وابسته به بنیاد جانبازان انقلاب اسلامی از فروش سهام سرمایه گذاری بهمن با تماد کبهمن حدود ۳۸۰ میلیاردتومان سود کسب کرده است


*شرکت معدنی باما با نماد کاما از فروش سهام زیرمجموعه‌اش یعنی شرکت ذوب روی اصفهان ۵۷۰ میلیاردتومان سود در ۶ ماهه اول ۹۹ کسب کرده است.

*سود فروش سرمایه گذاری‌ها در سرمایه گذاری غدیر وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح با رشد ۲۸ برابری در سال ۹۹ از ۲۶ به ۷۸۵ میلیاردتومان رسیده است.


*در شرکت سرمایه گذاری امید وابسته به بانک سپه؛ سود فروش سرمایه گذاری‌ها با رشد ۹ برابری از ۹۵ به ۸۶۳ میلیارد تومان رسیده است.


بورس جمهوری عسلامی باتلاقی ست با ظاهری خوش منظر اما بسیار مهلک و خطرناک چنانچه افراد عادی وارد آن گردنند بطور حتم امکان نجات از این دام وحشتناک وجود نخواهد داشت تنها چاره کار بی اعتناعی کامل و نداشتن هیچگونه اعتماد مردم به فراخوانهای دولتی است.