سورچه محبوب‌ترین ماده مخدر / کمپ‌های ترک اعتیاد کارایی ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ با توجه به افزایش ناگهانی حضورشان در اجتماع پا به پای مردان آمده و گویا در همه عرصه‌ها قصد رقابت دارند دراین بین اعتیاد رقابت ناسالمی است که طی یک دهه اخیر شدت گرفته و بسیاری از خانواده‌ها را درگیر کرده و می‌توان گفت کاهش سن اعتیاد زنان تهدید بزرگی برای جامعه ایرانی است.

اعتیاد مهمان ناخوانده‌ای است که مدت زیادی است در کشور ایران پدیدار شده و هر روز چهره جدیدی از خود نشان می‌دهد، به اعتقاد برخی اعتیاد بیماری است که درمان آن تنها برای هشت درصد از مبتلایانش ممکن است، بسیاری آن را بلای خانمانسوز می‌نامند و برخی آن را واقعیتی اجتناب ناپذیر که باید با آن مدارا کرد.
خارج شدن مصرف مواد مخدر از پستوی خانه‌ها و مصرف آن در ملأ عام است در پارک‌ها، گذرهای قدیمی و مراکز جمعیتی که کودکان ما نیز در آن تردد دارند و همه چیز را آشکارا می‌بینند.


شایع‌ترین مواد مخدر مصرفی زنان چیست؟


علی آگهی، کارشناس پیشگیری از اعتیاد بهزیستی استان اصفهان، اعتیاد را به دو گونه سنتی و صنعتی تقسیم بندی می‌کند و می‌گوید: مواد مخدر سنتی شامل هروئین، کدئین، مرفین و کراک از مشتقات تریاک ساخته شده و موادی مانند هروئین فشرده و سورچه که اکنون بسیار مرسوم است از ترکیبات و مشتقات هروئین بوده و مصرف آن بین زنان معتاد شایع شده است. شیشه و کراک از مشتقات آمفتامین‌ها است، موادی مثل حشیش و گل نیز از گروه حشیش است و در عوام ممکن است عده‌ای حشیش را در گروه مواد مخدر و بعضی در گروه مواد محرک دسته بندی کنند.


کارشناس پیشگیری از اعتیاد بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه افراد در رده‌های سنی متفاوت مصرف کننده مواد هستند، ادامه می‌دهد: در کمپ‌های ترک اعتیاد دو گروه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال و۳۰ تا ۵۹ سال پذیرش می‌شوند، قبلاً مصرف مواد صنعتی به خصوص شیشه در بین زنان بسیار شایع بود اما اکنون مدتی است که این شیب فرق کرده و به سمت مخدرهایی مثل هروئین کشیدنی و سورچه پیش رفته است.

ترک مواد مخدر در بین معتادان،چرخه درمان اعتیاد به صورت کامل موجود است تمایلی به ترک اعتیاد ندارند و تنها قصد کاهش دز مصرف مواد را دارند.


آگاهی در حیطه درمان، در مرحله پیشگیری دوم انجام عملکردها برای این افراد در سه حیطه باشد، درمان دارویی، نگه دارنده با متادون است که به آن ام ام تی می‌گوئیم. مراکز درمان و سرپایی اعتیاد در سراسر شهر برای مراجعه و ثبت نام افراد و ارائه خدمات دارویی فعال است. معتادان با مراجعه به این مراکز می‌توانند روزانه متادون را از پزشک دریافت و با گرفتن خدمات روانشناسی با همراهی‌های پزشکان و روانشناسان سم زدایی با دارو و درمان را پیش می‌برند.


سم زدایی بدن دارو یا پرهیز مدار در مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی اعتیاد (کمپ‌ها) و مراکز اجتماع درمان مدار (تی سی) انجام می‌گیرد. تعداد ۹۰ کمپ در استان و دو مرکز اجتماع درمان مدار (زنانه و مردانه) این کار را انجام می‌دهند.


طول دوره روش‌های درمانی متفاوت است،درمان نگه دارنده با متادون وابسته به تشخیص پزشک بوده یک فرد تا آخر عمر متادون مصرف کند یا اینکه در دروه مصرف متادون پزشک میزان مصرف را کاهش دهد. مصرف۶ ماه، یک سال یا یک سال و نیم است و مدت آن به تشخیص پزشک وابسته است و فرد با مراجعه به مرکز متادون را برای مصرف دریافت می‌کند.
در اصفهان در بین گروه‌های خودیار و همتا رایج است که افراد را ۲۱ روز برای درمان نگهداری می‌کنند، اضافه می‌کند: اما دوره درمان‌های سم زدایی ۲۸ روزه با هزینه ۷۴۰ هزار تومان است و حداکثر زمانی که یک فرد معتاد برای ترک اعتیاد می‌تواند در یک کمپ باشد سه دوره درمانی است. به دلیل اینکه کمپ مشمول ماده ۱۵ است و کسانی که داوطلبانه به ماده ۱۵ مراجعه می‌کنند تا سه دوره درمانی در دو کمپ نگهداری می‌شوند.