سومین روز ثبت‌نام انتخابات؛ دولت خواستار مشارکت حداکثری شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ از هشت صبح پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت، سومین روز نام‌نویسی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در ستاد انتخابات کشور در خیابان فاطمی آغاز شده است.

همزمان دولت حسن روحانی در حمایت از برگزاری انتخابات بیانیه‌ای صادر کرد و خواستار مشارکت حداکثری مردم شد.

بنا به اعلام ستاد انتخابات کشور، در پایان دومین روز ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، بیش از ۶۰ نفر برای نام‌نویسی به تالار وزارت کشور مراجعه کردند.

با در نظر گرفتن آمار روز نخست و برابر با اعلام سخنگوی ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، از میان جریان‌های سیاسی عمدتا اصول‌گرا، وزرا و نزدیکان دولت دهم، نظامیان و شهروندان عادی، ۱۳۰ نفر تاکنون به‌ منظور رقابت در انتخابات پیش رو ثبت‌نام کرده‌اند.

به گفته اسماعیل موسوی، «به تعدادی از ثبت‌نام‌کنندگان به دلیل نقص مدارک تا پایان روز آخر ثبت‌نام، ۲۵ اردیبهشت‌ماه، برای تکمیل مدارک فرصت داده شده است.»

در روز نخست محمدحسن نامی، وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات، وهاب عزیزی دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی، سردار سعید محمد، سردار حسین دهقان وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از چهره‌های شاخص حاضرشده برای ثبت‌نام در رقابت سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری، در وزارت کشور بودند.

اما در روز دوم صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم، نخستین چهره‌ای بود که برای ثبت‌نام به تالار وزارت کشور مراجعه کرد. پس از او محمود احمدی‌نژاد به همراه بیش از صد نفر از حامیان خود و هیئتی شامل؛ علی‌اکبر جوانفکر، احمد علیرضا بیگی، مجتبی ثمره هاشمی، مرتضی تمدن و جلیل احمدی‌نژاد (برادر) برای ثبت‌نام به در وزارت کشور حاضر شد.

احمدی‌نژاد در محل نشست خبری بدون آنکه به پرسش‌های خبرنگاران حاضر در سالن پاسخ بدهد مدعی شد در موضوع تایید و رد صلاحیت‌ها، عده‌ای در پی مهندسی انتخابات برخلاف مصلحت کشور هستند.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، شخص دیگری بود که به همراه دخترش و دو تن از نمایندگان سابق مجلس به ستاد انتخاباتی وزارت کشور برای ثبت‌نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مراجعه کرد.

روز دوم را می‌توان روز حضور پرتعداد وزرای دولت احمدی‌نژاد برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری دانست. محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان در دولت دهم، با اعلام اینکه «نگران معیشت مردم، اشتغال جوانان و ازهم‌پاشیدن خانواده‌ها به دلیل شرایط اقتصادی هستم»، برای ثبت‌نام در انتخابات به وزارت کشور رفت. همچنین رستم قاسمی، وزیر نفت دولت دهم، نیز با یک شاخه گل قرمز، به ‌صورت رسمی خود را داوطلب شرکت در رقابت انتخاباتی پیش رو کرد.

روزهای قبل نیز انتشار تصویری مشترک از قاسمی همراه با سعید محمد و محسن رضایی که در جلسه هم‌اندیشی پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، شرکت کرده بودند در رسانه‌ها خبرساز شده بود.

حسن سبحانی نماینده سابق مجلس، محمدشریف ملک‌زاده مشاور محمود احمدی‌نژاد و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دولت دهم، محمدحسن قدیری ابیانه دیپلمات پیشین، قدرتعلی حشمتیان رئیس جبهه مستقلین و اعتدال‌گرایان ایران از دیگر چهره‌های شناخته‌شده سیاسی بودند که در روز دوم برای ثبت‌نام نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور مراجعه کردند.