سپاه قدس از دمشق تا تهران زیر ضربات مرگبار اسرائیل!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ساعتی قبل هواپیماهای جنگی اسرائیل محل دپوی ویژه سپاه قدس در فرودگاه دمشق پایتخت سوریه را بمباران کردند. بنا به گزارش منابع آواتودی، موشک‌های کروز سپاه پاسداران که به صورت قطعات از هم جدا شده در دو هفته گذشته توسط هواپیمایی ماهان وارد سوریه شده بودند، در حملات امشب به طور کامل منهدم شدند. با توجه به انتقال سه آمبولانس به فرودگاه دمشق، احتمال داده شده این حملات تلفات انسانی نیز داشته است.

پدافند هوایی ارتش سوریه زمانی که هواپیماهای اسرائیلی بر فراز بلندی های جولان در حال بازگشت بودند به آنها شلیک کردند. دولت بشار اسد این حمله هوایی را تایید کرده ولی جالب آن است که سپاه پاسداران به سکوت کامل خود درباره حملات مرگبار اسرائیل ادامه می‌دهد و جرات تایید ندارد.

دولت سوریه اعلام داشت که مواضع نظامی در خاک آن کشور دوباره مورد حمله ارتش اسرائیل قرار گرفته و هفت سرباز زخمی شده‌اند. ولی نهاد حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است اعلام داشت که نقطه مورد حمله، یکی از مراکز حضور افراد وابسته به سپاه قدس ایران بوده که احتمال دارد شماری از آنان کشته یا زخمی شده باشند.

در طول دو سال و نیم اخیر بیش از یک هزار حمله هوایی علیه مراکز استقرار سپاه قدس و نیروهای وابسته به آن در سوریه انجام گرفته که معمولا به اسرائیل نسبت داده شده است. طبق معمول، اسرائیل به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سنا) در گزارش خود نوشت که حمله اسرائیلی از نزدیکی یک آبادی دروزی نشین به نام محدال الشمس در بلندی های گولان رخ داده که در گذشته متعلق به سوریه بوده است.

اسرائیل بارها اعلام داشته که اجازه نخواهد داد نظامیان وابسته به حکومت اسلامی ایران، در سوریه مستقر شوند. رژیم ایران در مقابل ادعا می کند که هیچ سربازی در سوریه ندارد و افرادی که در آن کشور خدمت می کنند، همگی مستشاران نظامی هستند و در فعالیت جنگی دخالت مستقیمی ندارند.
رژیم ایرن به آن علت به چنین استدالال نادرستی متوسل می شود تا در صورت کشته شدن جنگجویان وابسته به ایران، ناچار نشود علیه اسرائیل واکنش جنگی نشان دهد و به طور مستقیم به درگیری نظامی با اسرائیل بپردازد.

به ادعای مقامات سوریه، پدافند هوایی ارتش آن کشور توانسته است بخش اعظم موشک ها را در هوا شکار کند، ولی در اثر انفجار یکی از آن‌ها، هفت سرباز سوری زخمی شدند. ارتش سوریه همیشه ادعا می کند که توانسته است موشک های اسرائیلی را در هوا نابود کند.
نهاد حقوق بشر سوریه، که مرکز آن در لندن قرار دارد و توسط مخالفان رژیم بشار اسد اداره می شود، در گزارش خود نوشت که موشک ها به یک موضع وابسته به نیروهای تحت فرمان رژیم ایران در نزدیکی دمشق اصابت کرده است.

روزنامه الوطن چاپ سوریه در گزارش خود نوشت: «هدف حملات، نابودی مواضعی در جنوب و جنوب غرب شهر دمشق بوده است».

شبکه تلویزیونی العربیه وابسته به عربستان سعودی در گزارشی نوشت که علاوه بر یک موضع نظامی در حومه دمشق، هدف‌های نظامی بیشتری در نزدیکی شهر درعا در جنوب سوریه و همچنین قنیطره در نزدیکی مرز اسرائیل در بلندی های گولان و شهرک الکسوه در جنوب سوریه مورد حمله هوایی قرار گرفته است.

شبکه خبری الجزیره نیز از حملات هوایی اسرائیل به انبار مهم تسلیحات رژیم ایران در حاشیه دمشق خبر داد.

علی جوانمردی هم در این زمینه چنین خبر داد :

بنا بر گزارش‌های ویژه از دمشق در جریان حملات هوایی و موشکی امشب به پایگاه مخفی سپاه قدس در فرودگاه دمشق، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران به همراه یک تیم چهار نفره حضور داشته است. منابع سوری از کشته شدن یکی از افراد بلند پایه هیئت سپاه پاسداران خبر داده اند، ولی هنوز گفته نشده این فرد چه کسی است و مشخص نشده حاجی‌زاده جزو کشته ها است یا خیر.

بنا به ادعای علی جوانمردی : در حملات هوایی امشب به پایگاه سپاه قدس در فرودگاه دمشق، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران به همراه یک تیم۴نفره حضور داشته است همچنین فردی بلند پایه از هیأت سپاه پاسداران کشته شده ولی فرد کشته شده سردار امیرعلی حاجی زاده نیست.

کانال سپاه قدس نیز از اصابت موشک های اسراییل به اهدافی در سوریه خبر داده است