سپاه پاسداران به سوی هواپیمای اوکراینی دو موشک شلیک کرده بود، نه یک موشک

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، تصاویر تازه‌ نشان می‌دهد هواپیمای اوکراینی پرواز شماره ۷۵۲ با ۱۷۶ سرنشین در بامداد چهارشنبه هجدهم دی ماه پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران نه آن‌گونه که ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفتند با «یک موشک»، بلکه با شلیک «دو موشک» پدافند هوایی سپاه پاسداران به فاصله سی ثانیه از هم، هدف قرار گرفته شده و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

با گذشت نزدیک به یک هفته سانحه هواپیمای اوکراینی و پس از آنکه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی پس از سه روز انکار اعتراف کرد که این هواپیما هدف موشک پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است، انتشار یک ویدیوی تازه نشان می‌دهد که این پدافند سپاه پاسداران دو موشک به سوی هواپیما شلیک کرده است.

ویدیوی تازه‌ منتشر شده از دوربینی مدار بسته ضبط شده و نیویورک تایمز نیز ضمن تایید صحت آن، اعلام کرده که  محل ضبط آن «بیدکنه» در نزدیکی همان پایگاه موشکی سپاه پاسداران است که حسن طهرانی‌مقدم سال ۱۳۹۰ در آنجا بر اثر انفجار کشته شد.

در این ویدیو ابتدا یک موشک به سوی هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ تهران‌کیف شلیک می‌شود. هفده ثانیه بعد از شلیک این موشک، انفجاری رخ می‌دهد.

حدود۳۰ ثانیه پس از شلیک موشک اول و ۱۳ ثانیه پس از اصابت آن به هدف، موشک دوم شلیک می‌شود که این موشک نیز بعد از ۱۲ ثانیه به هدف رسیده و انفجار دوم رخ می‌دهد.

اصابت دو موشک به هواپیمای اوکراینی درحالی است که با وجود سه روز انکار و پنهان‌کاری در خصوص شلیک موشک به این هواپیما نشان می‌دهد ستاد کل نیروهای مسلح و امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، همچنین از گفتن بخشی از واقعیت هدف قرار دادن این هواپیمای مسافربری امتناع می‌کنند.

.——

حاجی زاده ۲۱ دی ماه و پس از اعتراف ستاد کل نیروهای مسلح به هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی گفته بود که پدافند سپاه پاسداران فقط یک موشک به سوی این هواپیما شلیک کرده است، اظهاراتی که روز سه‌شنبه ۲۴ دی خلاف واقعیت بودن آن با انتشار ویدیوی جدید آشکار شده است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در ۲۱ دی ماه در تشریح چگونگی نحوه اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفت: «با توجه به اطلاعاتی که به این اپراتور[پدافند] داده بودند که وضعیت جنگی است و موشک کروز شلیک شده است این بنده خدا این [هواپیمای مسافربری اوکراینی] را کروز تشخیص می‌دهد.»

 حاجی‌زاده همچنین گفته بود که «اپراتور پدافند موظف بود در این شرایط تماس و تاییدیه بگیرد و خبط این اپراتور هم از همین نقطه است اما در این شرایط ظاهرا سیستم ارتباطی‌اش با اختلال مواجه بود. حالا یا سامانه جمینگ باعث شده یا شبکه شلوغ بوده، به هر ترتیب نمی‌تواند ارتباط بگیرد و در این شرایط  ۱۰ ثانیه فرصت داشت تصمیم بگیرد می‌توانست بزند و می‌توانست نزند که متاسفانه تصمیم بد را می گیرد و موشک شلیک می‌شود و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد.»

ویدیوی جدید اما نشان می‌دهد که نه فقط شلیک یک موشک صحت ندارد و دو موشک به سوی این هواپیما شلیک شده، بلکه زمان «۱۰ ثانیه» مورد اشاره فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران برای تصمیم‌گیری اپراتور پدافند نیز عاری از حقیقت است و پس از شلیک موشک اول، با فاصله ۳۰ ثانیه موشک دوم نیز به سوی هواپیما شلیک شده است.